pic16f628 ile seri iletişim sorunu

nanit

Üye
arkadaşlar pic16f628 ile bilgisayarla seri iletişim protokolünü max232 aracılıgıyla kurmaya çalıştım başaramadım. devreyi saniyedeki veri hızını 96000 baud yaptım olmadı 2400 e çektiğimde sürekli anlamsız karakterler almaya başladım pcden ama bu sırada bagladıgım max232 entegresi ve 1uf lik kondansatörlerin çok fazla ısındıgını gördüm.internette 1uf kutuplu kondansatörler yerine 0.1 uf luk kutupsuz kondansatörlerin oldugu devre şemaları gördüm onları denedim yine olmadı max232 ısınıyordu degiştirdim yine aynı durum tx ve rx bacaklarına 1klık direnç bagladım buda bi işe yaramadı devrede kısa devre yok baglantıları defalarca kontrol ettim şemanın aynısı proteusta devrem çok iyi çalışıyordu neden gerçek hayatta çalışmadı bilemiyorum
merak ettiklerim
max232 yanmış mıdır
seri port zarar görmüş müdür
ve bu durumu nasıl halledebilirim önerileriniz için şimdiden teşekkürler.

max232 zerre kadar ısınmaz normal şartlarda. hardware ile ilgili sorun olduğunu düşünüyorum. devre doğru ise max232 patates olabilir.

1MPlLG.jpg

rZLo31.jpg

Ben bu devreyi yaptım hiç bir sıkıntı yaşamadım donanım olarak...

Yazılımsal bir problemden dolayı da max232 nin ısınması imkansız bişiy olduğundan olay sayın MAIN_LOOP ustanın da dediği gibi entegrelerin patates olmasından kaynaklı olabilir...

Ekte bir dosya yükledim belki işinize yarar bir zamanlar uğraşmıştım....

Ekli dosyalar

• en basit hali ile seri port.rar
    106.4 KB · Görüntüleme: 10
1MPlLG.jpg

rZLo31.jpg

Ben bu devreyi yaptım hiç bir sıkıntı yaşamadım donanım olarak...

Yazılımsal bir problemden dolayı da max232 nin ısınması imkansız bişiy olduğundan olay sayın MAIN_LOOP ustanın da dediği gibi entegrelerin patates olmasından kaynaklı olabilir...

Ekte bir dosya yükledim belki işinize yarar bir zamanlar uğraşmıştım....
çok saolun final dönemindeyim hiç birşey yapamıyorum şuan finallerim bitsin hepsini deneyip takıldıgım yerleri söylerim çok teşekkürler

arkadaşlar dediginiz şemalarda entegreler ısınmıyor ama neyazıkki çalıştıramadım win xp hyperterminal programını,ccs c derleyicisindeki terminali ve internette buldugum progrmları denedim hiç birinden sonuç alamadım seri iletişimin gerçekleştiğini nasıl anlayabilirim bir yol önerebilirmisiniz

Karmasikda olsa veri aldigina gore baglantin fogru .Pic programı ile kullandığın terminal programı ayni ayarda olsun baud 8n1 gibi ve gondedigin data formatı ile aldığını format ayni olmalı char Integer string gibi.

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Forum istatistikleri

Konular
128,299
Kullanıcılar
450,131
Son üye
mrtblkl

Yeni konular

Geri