Pic programlama öğrenme

engerex01

Üye
Herkese iyi akşamlar. Ben c-ccs öğrenmek istiyorum ama nereden başlayıp hangi kaynak kitapları kullanmalıyım bilmiyorum yardımcı olacak var mı aramızda acaba :confused::confused::confused::confused::confused:

Forumdaki değerli üyelerimiz bu konu hakkında epey yolgösterici bilgiler verdi, ben aynı şeyleri yazmaktan sıkıldım, ama bıkmak usanmak bilmeden bu konuda cevap vereceğine inandığım sayın kazımuğur yakında yine birşeyler yazacaktır, bence siz yazmasını beklemeden sayın kazımuğur un mesajlarını bulup bu konu ile ilgili olanlara bakınız. Ayrıca hemen hemen aynı başlıkla açılmış konularıda inceleyebilirsiniz. Ben asm taraftarıyım ki c den önce zaten asm öğrenmenizin çok faydalı olacağını yakında görürsünüz. (ben mesaj yazarken zaten sayın Kazımuğur beni geçmiş :) )

Arkadaşımız hedefini belirlemiş , yoruma gerek kalmamış.
Ayrıca verdiğim linkde asm basic c ...ne isterse var.

Elektronik ile programcılık biri birine karışır oldu.
Lise düzeyinde ya da şu işi bitireyim sonrası bana gerekmez denildiğinde en kolay derleyiciyi seçer projeni tamamlar ve unutursun.
Elektronik mühendisi isen ingilizceyi ana dilinden iyi konuştuğunuda varsayarak tüm dilleri bilmen gerektiği şartınıda ekleyerek , derim ki , çooook çalışmalısın çoooook .
O yüzden vaktini iyi kullan.
Amaçla aracı karıştırma.
Bu gün pic yarın renesas öbürsü gün arm hatta belki i7li bir şeyler...
Sonu yok.
Her birini ezberle ezberle nereye kadar yokmu ortak dili ?
Hex i doğrudan yazsak ? hah tam işte ne nedir hakim oluruz ...

Genç arkadaşlara başlangıçta bir ışık olsun kabilinden yazıyorum.
Yoksa kısa sürede neyin ne olduğunu görecek ve kendi yollarını çizecekler.

Son olarak , elektronikcilik bir iki mcu programlamaktan çoooook öte bir iştir.
Mesela mcu yapmaktır .

----
Teknik konuları tartışırken , kibarlığa hiç aldırış etmiyorum.
Önemli olan konun kendisi , nasıl sunulduğu değil.
Öğrenci arkadaşlara yardımdan zevk alıyorum , o yüzden bıkmıyorum.
Seneye aynı derdi olan aynı cümleleri kuran bir başkaları bir başkaları ... hep olacak ve ben ölmez sağ olursam yine yazacağım.
Ama bunun için öncelikle , bir şeyler yaptığına hazırlandığına çalıştığına emin olmam gerekiyor.
Ödevi beleşe getirmeye çalışanlara gıcığım ve bırak yardımı acımadan alay ederim.

Bir kaç imza , hoşuma gidiyor :

Elektronik hobi olamayacak kadar ciddi bir iştir.
Eğitimde merhamet vatana ihanettir.

Arkadaşımız hedefini belirlemiş , yoruma gerek kalmamış.
Ayrıca verdiğim linkde asm basic c ...ne isterse var.

Elektronik ile programcılık biri birine karışır oldu.
Lise düzeyinde ya da şu işi bitireyim sonrası bana gerekmez denildiğinde en kolay derleyiciyi seçer projeni tamamlar ve unutursun.
Elektronik mühendisi isen ingilizceyi ana dilinden iyi konuştuğunuda varsayarak tüm dilleri bilmen gerektiği şartınıda ekleyerek , derim ki , çooook çalışmalısın çoooook .
O yüzden vaktini iyi kullan.
Amaçla aracı karıştırma.
Bu gün pic yarın renesas öbürsü gün arm hatta belki i7li bir şeyler...
Sonu yok.
Her birini ezberle ezberle nereye kadar yokmu ortak dili ?
Hex i doğrudan yazsak ? hah tam işte ne nedir hakim oluruz ...

Genç arkadaşlara başlangıçta bir ışık olsun kabilinden yazıyorum.
Yoksa kısa sürede neyin ne olduğunu görecek ve kendi yollarını çizecekler.

Son olarak , elektronikcilik bir iki mcu programlamaktan çoooook öte bir iştir.
Mesela mcu yapmaktır .

----
Teknik konuları tartışırken , kibarlığa hiç aldırış etmiyorum.
Önemli olan konun kendisi , nasıl sunulduğu değil.
Öğrenci arkadaşlara yardımdan zevk alıyorum , o yüzden bıkmıyorum.
Seneye aynı derdi olan aynı cümleleri kuran bir başkaları bir başkaları ... hep olacak ve ben ölmez sağ olursam yine yazacağım.
Ama bunun için öncelikle , bir şeyler yaptığına hazırlandığına çalıştığına emin olmam gerekiyor.
Ödevi beleşe getirmeye çalışanlara gıcığım ve bırak yardımı acımadan alay ederim.

Bir kaç imza , hoşuma gidiyor :

Elektronik hobi olamayacak kadar ciddi bir iştir.
Eğitimde merhamet vatana ihanettir.
Sağolasın hocam zaten ben elektrik elektronik mühendisliği 1 . sınıftayım ama programlama ya erken başlayıp yol almak için uğraşıyorum yardımlarınızla inşallah öğreneceğim :)

Eğitimde merhamet vatana ihanettir. bu söze katılıyorum fakat eğitimin sistemininde vatana hizmet için bir amacı olduğu takdirde. Yalnız bence ciddi işlerden çok iyi hobi olur, aslına bakarsanız benimde amacım elektrniği hobi olarak yapmak ki ben geridönüş beklemediğim işlerde daha başarılı oluyorum. Md ye asm ye dönecek olursak, gelecekte mikrodenetleyici üretme düşüncem daha doğrusu amacım var, bunun için fpga temelli mikrodenetleyici yapmayı düşünüyoruz, benim için asm araç değil amaç oluyor neredeyse. Türklerin veya gençlerin üretime yönelik çalışma yapmadıklarından şikayet ediliyor, bu ortamda mikrodenetleyici yapacağım diye ortaya atlamak pekde akılların almayacağı birşey olduğundan dillendirmeye gerek duymadım ama söylemiş oldum benimde içimde kalmasın bakalım gören duyan olursa ne diyecekler, yorumlara açığım.

Bu konu hakkında çok şey yazıldı.
Daha da yazılır.
Önemli olan öğrenmek isteyen kişinin ne kadar bu konuya istekli olduğu.
Sırf puanı tuttu diye bu bölümlere giden çok kişi tanıyorum.
Bir de bu işi doğuştan sevenler var.
Onlar yollarından, ne olursa olsun sapmıyorlar.
Ölene kadar kendilerini geliştiriyorlar.

Bu konu hakkında çok şey yazıldı.
Daha da yazılır.
Önemli olan öğrenmek isteyen kişinin ne kadar bu konuya istekli olduğu.
Sırf puanı tuttu diye bu bölümlere giden çok kişi tanıyorum.
Bir de bu işi doğuştan sevenler var.
Onlar yollarından, ne olursa olsun sapmıyorlar.
Ölene kadar kendilerini geliştiriyorlar.
Haklısınız zaten bu bölüm sevilmeden yapılacak iş değildir ben bu mesleğe hayatımı adayacak kadar çok seviyorum.

Ben CCS C yi feyzi AKAR Pic Microdenetleyiciler Beta Yayınları kitabı ile sevdim , çok temelden alır kesinlikle tavsiye derim. saygılarımla

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri