Pic ile yapılabilir mi ?

gokhan_003

Üye
Ben mermer makina imalatıyla uğraşıyorum ve çamurun suyun bol olduğu makinelerde pic yazılımlı kontrol devrelerini çalıştırmayı düşünüyorum ?

Kullandığımız pano sistemlerinde 0,50kw tan tutunda 200kw ta kadar motorlar var, kontaktörlerin falan bulunduğu bu sistemlerde nasıl bir pic yazılımı kullanmalıyım bir fikrim yok, fakat benim istediğim mermer makinelerini bir nevi cnc ye çevirme bunun için pnömatik sistemlerindeki basınca göre gözlerden gelene komutlara göre bir çok algılayıcıdan komut alan mümkünse solidworks gibi yazılımlardaki çizimlerin G kodlarını algılayabilen ve senkron, servo gibi motorları yönlendiren kodlamalar yapmak istiyorum.

Ben bu işlemler için pnc ile mi pic ilemi uğraşayım. ?

Yardımlarınızı bekliyorum.

Pic hızlı ve güzel çözüm olur. belirttiğiniz şartların daha ağırlarında bile çalışabiliyor. Manyetik alandan korumak için 15-20cm uzağına yerleştirmeniz gerekebilir. İlerleyen zamanlarda kirlenmeden dolayı etkilenmesini istemiyorsanız sızdırmaz bir kutu içerisine yerleştirebilirsiniz. Manyetik alan konusunda yer yok derseniz çok nadir de olsa etkilenme olamaması için etrafını aliminyum izole edebilirsiniz.

Pic programlayıcıları pahalı değildir. Pickit2'yi 40 tl ye Pickit3 ise 60 TL ye alabilirsiniz.

Asla pici küüçümsemeyin :)

pic'ler manyetik alandan azımsanamayacak kadar çok etkileniyorlar. Sadece röle ile yüksek gerilimdeki yükler bile sürülürken bir sürü donanımsal önlem alınması gerekiyor. Hatta bazen bu bile yeterli olmuyor. Onun dışında g kodlarının pic'e tanıtılması ve ona göre işlem yaptırtılması zor bir konu.

Anladıgım kadarıyla mermer kesme isleminde kullanılan motorların kontrol panosu yapılmak isteniyor pic'le,Yapılması olabilen bir sistem bu sistemde sadece ileri komut olarak kesim mi yoksa çok yönlü kesim mi, ölcülümü yoksa manuelmi? Bu arada konuyla ilgili olarak manyetik alan konusu özel manyetik alan emici sistemleri tercih edebilirsiniz Tabi son olarak bu yöntemi denemenizi tavsiye ederim. Mermer çalışma makinalarının mümkünse resimlerini eklerseniz yardımcı olma şansı artmış olur ...
Kolay gelsin.

picler birçok şeyi yapıyor ancak böyle bir iş için yalnızca pic bilgisi yetmez.
optokuplör kullanmanı ve pici manyetik etkilerden koruyacak bir çözümde bulursan neden olmasın

logolarıda düşünebilrsn.manyatik alan sorunuda yok hemde pice göre daha uzun süre dayanabilr.yada logo fiyatındaki mini plc'ler

Ben mermer makina imalatıyla uğraşıyorum ve çamurun suyun bol olduğu makinelerde pic yazılımlı kontrol devrelerini çalıştırmayı düşünüyorum ?

Kullandığımız pano sistemlerinde 0,50kw tan tutunda 200kw ta kadar motorlar var, kontaktörlerin falan bulunduğu bu sistemlerde nasıl bir pic yazılımı kullanmalıyım bir fikrim yok, fakat benim istediğim mermer makinelerini bir nevi cnc ye çevirme bunun için pnömatik sistemlerindeki basınca göre gözlerden gelene komutlara göre bir çok algılayıcıdan komut alan mümkünse solidworks gibi yazılımlardaki çizimlerin G kodlarını algılayabilen ve senkron, servo gibi motorları yönlendiren kodlamalar yapmak istiyorum.

Ben bu işlemler için pnc ile mi pic ilemi uğraşayım. ?

Yardımlarınızı bekliyorum.

Merhaba arkadaşım, aradığın sistem MACH3 yazılımı , birkaç sensör ve bir adet PLC bütün derdine deva olur senin emin ol.....! MACH3 G kodlarını işler gelen bilgileri değerlendirir ve değerlendirmeye göre tekrar yönlendirir... vs.... ST gibi kesim makinelerinde ;kesimin kalınlığını, kaç sıra kesince alt sıraya ineceğini, testerenin devrini, kesim ilerleme hızını, boşta geri dönüş hızını, kaç adet kesim yaptığını gibi verileri çok kolay takip eder, tavsiye ederim....

mehmetkose hocam,ilgimi çekti mach3 yazılımı ve plc ile kontrol nasıl oluyor.Bıraz bu konu hakkında bılgı verebılırmısınız.

Mach3 çok esnek bir yazılım, kendi çekirdeğide dahil her yerinde değişiklik yapılmasına müsade edebilen bir yazılım, kendimize göre istediğimiz amaçta, isteklerimiz doğrultusunda değiştirerek kullanabiliriz, PLC ile kullanılmaya gelince; aynı anda hem seri port hemde paralel porttan hem veri okuma hemde veri gönderme işlemini yapabiliyor, ModBUS haberleşme seçeneğide mevcut üzerinde, hal böyle olunca gerisi sadece bunları kullanabilme yeteneğinize kalmış.... Vbasic kodlarını değerlendirebiliyor, böyle oluncada keendimiz özgü kodlar yazarak istediğimiz bir makro oluşturup bunu işleyebiliyoruz, biraz karmaşık gibi gelior ilk bakışta ama içerisine girince nekadar zevkli bir yazılım olduğunu ve her uygulama için kullanabildiğinizi anlıyorsunuz.. şahsen ben çoğu uygulamalarımda bu yazılımı kullanıyorum, örnek; kapitone kontrol, nakış makinesi kontrol, söve makinesi kontrol, cnc zaten asıl işi :=) , deprem simülatörü, oğlumun oyuncak arabası :=) evimdeki mini freze, yakında evin perdeleri :=) gibi örnekler....

Hocam sagolun aydınlatıcı oldu.İlgilendiginiz konular,benim de yapmak istediğim şeyler.Yalnız yolun daha başındayım.
Mach3 ü indirebilecegim saglam bir link önerebilirmisiniz.?Biraz plc ve mikrokontrolur hakkında bilgim ve calısmalarım var.
Birşeyler ögrenmek adına,"oglunuzun oyuncak arası"çalışmasını paylaşabilirmisiniz.Mach3 ile ilgili kaynak vs varsa paylasabilirseniz çok menmun olurum.Saygılar...

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri