Pic den gelen seri bilgi VB de nasıl ayrı textlerde gösterilir?

muratmert4

Usta Üye
S.A.
Arkadaşlar seri portta pic den gelen değişkenleri başlarında adreslemek kayıtı ile şöyle yolluyorum:
11 25
12 36
13 37
yani değişik bölgelerden gelen sıcaklık değerlerini VB de ayrı text kutucuklarında nasıl gösteririm?
Kolay gelsin.

if komutunu kullanarak yapabilrisin. comportu oku if le eşitmi diye sorgula iastediğin edite gönder baska yöntemleride var ama enkolayı bu şekilde yapmak kolay gelsin.

S.A.
lk öncekiler adresler sonrakiler değerler. Bununla ilgili örnekler verebilirmisiniz.

hangisini kullanıyorsun vb60 mı vb.net mi? ona göre örnek programı göndereyim

eğer sorunu çözmediyseniz söyleyeyim.
vb6 da 2 satırla halledilebilir.
adresler hep sabitse instr komutu ile adreslerin pozisyonunu alıp daha sonra mid komutu ile de o iki pozisyon arasını alabilirsiniz.

eğer sorunu çözmediyseniz söyleyeyim.
vb6 da 2 satırla halledilebilir.
adresler hep sabitse instr komutu ile adreslerin pozisyonunu alıp daha sonra mid komutu ile de o iki pozisyon arasını alabilirsiniz.

Sn. mberkanbicer bunlar ekranda alt alta 3 ad. text kutucuğu olacak başındaki adreslerde nerelerden geldiği belli olsun diye. Yardımcı olursanız sevinirim.

Merhaba,
şöyle bir kod yazdım belki yardımcı olur. tabi doğru anladıysam. anladığım kadarıyla yaptım yani.

( eğer veri 112512361337 şeklinde geliyorsa ve bu kısmı bu şekilde alıyorsanız ve verilerin uzunlukları sabitse, mesela 3 veri de 2 şer karakter ya da 3er karakterse hep... )

Hazırladığım ekran:
Yönetici Notu: Paylaşılan fotoğraf, fotoğraf paylaşım sitesinden silindiği için kaldırılmıştır.

Textbox1'de gelen veriler mevcut. Yani veriler
ADRES1VERI1ADRES2VERI2ADRES2VERI3... gibi ve verilerin uzunlukları da kodda tanımlanmış durumda.

Alttaki Textbox2'te, bu üstteki verileri ayırıp 11:25,12:36,13:37 gibi yerleştiriyoruz. Yani bunu örnek olarak böyle yaptım. buradaki 25,36 ve 37 değerleri, kodda bir diziye atanıyor ve oradan bu şekilde kullandım. o diziden alınarak ta kullanılabilir.

Ayir butonuna tıklayınca ayrılmış şekilde aşağıdaki kutuya veriler yerleşir.

Kodlar:
Dim sbas As Integer = 0
Dim suzn As Integer = 2
Dim i As Integer = 0

Dim sseri(3) As String
Dim adres(3) As String

adres(0) = "11"
adres(1) = "12"
adres(2) = "13"

For i = 0 To 2
sbas = InStr(TextBox1.Text, adres(i))
sseri(i) = Mid(TextBox1.Text, sbas + len(adres(i)), suzn)
Next i

TextBox2.Text = "11:" + sseri(0) + ",12:" + sseri(1) + ",13:" + sseri(2)

Bu kodları vb.net ile yazdım ama vb6 da da çalışmalı. Daha önce vb6 kullanıyordum onun için ona göre düzenleyip yazdım buraya. Ama şurasında sorun çıkabilir belki. Onu kodlama sırasında düzeltebilirsiniz.

Dim sbas As Integer = 0
Dim suzn As Integer = 2
Dim i As Integer = 0

Dim sseri(3) As String
Dim adres(3) As String

Eğer yanlış anlamışsam da yine nasıl olduğunu anlatırsanız yardımcı olabilirim.

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,967
Son üye
Gokhanttu

Yeni konular

Geri