PIC Öğrenmede Taktik Ne Olmalı?

Öncelikle önemli olarak düşündüğüm şeyleri söylemeliyim.
PIC olsun, ARM olsun, AVR olsun, vs. vs. olsun; bunlar kesinlikle bir araçtır, amaç değil!
Esas amacın o araçları öğrenmek değil, öğrendiğin o amaçları en iyi bir şekilde kullanmak olsun.
Sistem çözümlemesi yapabilmen gerekir, algoritmalar üzerine yoğunlaşman gerekir.
Eğer sistemi tasarlayacak aklın varsa, kullandığın araç ne olursa olsun, kesinlikle sonuca ulaşırsın. ;)
Gelelim PIC nasıl öğrenilmeliye...
PIC öğrenmeden önce sana sayısal (dijital) elektroniği iyice öğrenmeni şiddetle tavsiye ederim.
Zira ne kadar ezbere gitsen de sayısal elektroniği eğer tam anlamı ile kavrayamazsan, sistem tasarımlarında tıkanıp kalırsın. ;)
Bunun yanında analog elektronik de muhakkak gerekecektir.
Ancak öncelikli olarak sayısal elektronik olsun.
Bunları öğrendikten sonra PIC'in kullandığı mimariyi ve çalışma mantığını üzerine yoğunlaşabilirsin.
Çoğu arkadaş başlangıç için yüksek ya da orta seviyeli dil önermiş.
Ben aksine makine koduna daha yaklaşık ve düşük seviyeli olan assembly dili ile başlamanı önereceğim.
Sonuçta sen Windows arayüzü geliştirmiyorsun.
Arka planda neler olup bittiğini daha iyi anlaman için sistem çözümlemesi yapabilmen için assembly öğrenmen çok daha mantıklı.
Assembly başta sıkıcı gelebilir.
Ancak çok sağlam, etkili ve vazgeçilmez bir dildir.
Assembly öğrendikten sonra kesinlikle yüksek seviyeli dillere geç.
Gelişmiş sistem tasarımları için zaman çok önemlidir. :)
Ancak göreceksin ki, yüksek seviyeli diller ne kadar çok ihtiyacını karşılasa da yeri geldiğinde assembly diline tekrardan başvuracaksın.
He sen bu kadar ayrıntı ile uğraşamam, ne kadar karmaşık bir işmiş bu dersen;
Sana tek tavsiyem bu işe sadece zevk veren bir hobisel gözle bakman olacaktır. ;)
Hazır kodlar ve geliştirme kartları var.
Onları alır yükler, LED yandığını filan görürsün, o bile haz verir insana...

Umarım bu söylediklerim bazı kişiler tarafından yanlış anlaşılmamıştır...

Kolay gelsin...

Öncelikle hangi dilde programlayacaksın onu belirle ki tavsiyem C ile programlamadır. Öğrenmesi assembly'e göre daha zor olsa da devamında farklı işlemciler için programlama yeteneğini arttırmış olursun.

c öğrenmesi assembly e göre daha kolay geldi ise size siz hiç compiler kullanmayın direk hex olarak yazın gitsin :)

Bir programlama dilinin seviyesi yükseldikçe öğrenilmesi ve uygulanması kolaylaşır.
Bir programlama dilinin seviyesi düştükçe öğrenilmesi ve uygulanması zorlaşır.
Zira zaten o yüzden;
Düşük Seviyeli Diller
Orta Seviyeli Diller
Yüksek Seviyeli Diller
diye gruplara ayrılmıştır...

Assembly (düşük seviyeli dil) dili, C (orta seviyeli dil) diline göre kesinlikle daha zordur!
Bunun aksinin iddaa edilmesi, bana göre kesinlikle abesliktir.

bize lise üniversitede hep assembly gösterildi bi halt anlamadım sonra pic c++ le bi yazıyım dedim bukadar çabuk öğrenebildiğime kendimde inanamıyorum hiçbişey bilinmiyorsa assembly başlamak iyi olur tabi hangi uçlar giriş çıkış hangi bacağa ne verirsen nereleri açar kapatır temel oluşur daha kolay görürsün birde her yeni yazdığın kod için kafanda tepeden aşağı zihninde işletiyormuş gibi her satırı düşün ozaman zor gibi görünen programlama mantığının nekadar basit olduğunu anlarsın

c dili ile pic programlamaya baslasan ıyı olur ... ılk olarak bı c kıtabı al..sonra onu pıce uygulamak ıcın bır pıc ıle c kıtabı al...basarılar.

16f84 baslangıc ıcın ıyıdır. assembly dediğimiz makina dilinde yazarsın toplamda 25-30 tane komut var ve ingilizce kısaltmalar oldugundan aklında kalıcaktır.ayrıca tavsıyem elınde kaynak bır kıtap bulunması da olucaktır.fevzi akarın kitabından calısmıstım iyidir.netten bulabilirsin arkadasım.

arkadaşım kolay gelsin. öncelikle bence pisbasic ile başla . çok kolay. sonrasındada CCSC devam et. yani ben o şekilde yaptım. Şimdide kursuna gidiyorum. oldukça kaliteli ve güzel

Forum istatistikleri

Konular
128,225
Kullanıcılar
450,017
Son üye
melike.gkck1

Yeni konular

Geri