Peltier klima

Metehant

Üye
Öncelikle herkese selamlar, uzun süredir aklımda olan ancak bir türlü netleştiremediğim bir projem var kısaca anlatayım. Özellikle yaz zamanı traktör sıcaktan dolayı hiç çekilmiyor, camları açınca da her tarafımız toz oluyor, klima taktırma fiyatı 10.000 liranın üzerindeydi geçen yıl, bu yıl ne olur hiç bilemem, bende minimum maliyet ile çözüm üretmeyi düşünürken aklıma peltier geldi. Tec 12715 olarak adlandırılan 12 volt da 180w çeken, 14-15 voltlarda ise 230w çeken peltieri kullanıcam, boyut olarak 4cm*4cm olan bu peltieri 4 adet olucak şekilde 40*160mm sıvı soğutma bloğuna monte edicem. Isınan taraftaki suyu radyatörün önüne koyacağım ufak radyatörde soğutucam, peltierin soğuttuyu suyu ise traktörde halihazırda bulunan kalorifer sistemine yolluycam, traktörde ısıtma amacıyla bulunan kalorifer sistemi ben açtığımda gelen soğuk sudan dolayı çektiği havayı soğutarak üfliycek. Sistemdeki devirdaim için eski bozuk kullanılmayan şarjlı ilaçlama makinesinin 12v motorunu kullanıcam, peltierleri beslemek için atıl durumdaki kullanılmayan eski renault 12 aracın sağlam alternatörünü kullanıcam. Sistem tamamen ana elektrik tesisatından bağımsız olarak çalışıcak. Sizce ne kadar verimli olur, görüş ve önerileriniz için teşekkürler.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Malesef başarılı olmaz. Peltierin üreteceği sogutma suyu bile soğutmaya yetmeyecek. Yani kapasite sorunu var.

Söyle söyleyeyim o peltierden 100 adet kullanırsanız etkin bir sogutma elde edersiniz.

insan hayal ettiği sürece yaşar, güzel fikirler düşünebiliriz ama şöyle bir sıkıntı var getiriler ve götürüler. peltierler ısı transferinde soğutma ve ısıtmada güzel naneler ama hiç te verimli değiller. kullanılabilirler ama verim... serkan ustanın dediği gibi olabilemez. çok fazla enerji harcarsın çok az verim alırsın. tıpkı indüksiyon sistemi ile kalorifer yapmak gibi. çok enerji az verim. olması gereken karşılanabilir makul giderler (enerji-para) kabul edilebilir verim.

Öncelikle herkese selamlar, uzun süredir aklımda olan ancak bir türlü netleştiremediğim bir projem var kısaca anlatayım. Özellikle yaz zamanı traktör sıcaktan dolayı hiç çekilmiyor, camları açınca da her tarafımız toz oluyor, klima taktırma fiyatı 10.000 liranın üzerindeydi geçen yıl, bu yıl ne olur hiç bilemem, bende minimum maliyet ile çözüm üretmeyi düşünürken aklıma peltier geldi. Tec 12715 olarak adlandırılan 12 volt da 180w çeken, 14-15 voltlarda ise 230w çeken peltieri kullanıcam, boyut olarak 4cm*4cm olan bu peltieri 4 adet olucak şekilde 40*160mm sıvı soğutma bloğuna monte edicem. Isınan taraftaki suyu radyatörün önüne koyacağım ufak radyatörde soğutucam, peltierin soğuttuyu suyu ise traktörde halihazırda bulunan kalorifer sistemine yolluycam, traktörde ısıtma amacıyla bulunan kalorifer sistemi ben açtığımda gelen soğuk sudan dolayı çektiği havayı soğutarak üfliycek. Sistemdeki devirdaim için eski bozuk kullanılmayan şarjlı ilaçlama makinesinin 12v motorunu kullanıcam, peltierleri beslemek için atıl durumdaki kullanılmayan eski renault 12 aracın sağlam alternatörünü kullanıcam. Sistem tamamen ana elektrik tesisatından bağımsız olarak çalışıcak. Sizce ne kadar verimli olur, görüş ve önerileriniz için teşekkürler.

1. Peltier modüllerin verimi çok düşüktür açıkta bir peltieri çalıştırırsanız verim %2 dir yani 100 watt harcarsanız bunun 2 watı söğutma enerjisi olarak kullanılır.
Arzu ederseniz laboratuar ortamında verimin nasıl hesaplandığını formülleri ile yazabilirim. Ancak bu bilgi sorununuza çözüm olmaz.

2. Basit bir takım önlemlerle ve uygulamalarla bu verimi %5e çıkarabilirsiniz:

3. Önce peltier modülün her iki yüzünü hem alüminyum soğutucu hem de fan ile havalandıracaksınız.

4. Pelier modülleri yanyana, bitbirine çok yakın koymayacaksınız her peltier arasında ortalama kendi ebatları kadar bir boşluk olacak. (birden fazla ve aynı alüminyum gövdeye bağlanması halinde)

5. Peltier modülün alüminyum a değen kısmlarına silikon gresi ugulayacasınız. (Bu Isı İletimi için yapılır ve şarttır)

6. Peltier modülünü KESİNLİKLE SIKIŞTIRMAYACAKSINIZ. Tam kalınlığı kadar araya "pul" koyacaksınız. (hatta araya önce kağıt koyup kontrol edebilirsiniz, sonra kağıdı çıkarıp silikon gresi uygularsınız). Yay kullanılmaz.

7. Isıtma ve soğutma bölümleri arasında hava transferi olmamalıdır.

Bunları yaparak, 4 Peltier modül, 8 adet 8x8cm bilgisayar fanı ile içerde dışarıya göre 20 derece fark ile biraz serinlersiniz. Ben yaptım ama traktör için değil.

Bu işin devamında güneş paneli de kullanabilirsiniz. (peltier Modül Kontrol entegre devreleri de var ama daha fazla kafanızı karıştırmak istemem)

Eklediğim fotoğraf tek bir peltier modül için:

pelter_montaj.png

Son düzenleme:
Çok detaya girmeye gerek yok. Uzun lafın kısası Peltier kendini zor soğutuyor.

Peltier ile bir çalışma zamanında ben de yapmıştım. Verimli bir sistem değil verim/tüketim konusunda sınıfta kalıyor.

Önce şunu merak ettim, bu kötü işe yaramaz ve kendisine bile hayrı olmayan zavalı Peltier Modüllerini kaç firma üretiyor? Sonra baktım ki, uzakdoğu firmaları hariç, 7 tane "Gaflet" içinde olan firma bu "işe yaramazları" üretip duruyorlar.

TEC_Manufecturers.png

Hadi neyse dedim, fakat onlar bunu üretirken, yine bir sürü firma, ne gariptir ki, bunu kullanıyor; Forklift içini soğutmaktan, işe yaramaz tıbbı cihazlara, GSM, Haberleşme kabinlerinde "bile" kullanıyorlar.
Kendine hayrı olmayan Peltier Modüllerini kınıyorum.

Üstüne üstlük Texas Instrument, Maxim. Renesas gibi bazı firmalar bu modüller için kontrol entegre devreleri üretmeye kalkmışlar.

Bazı "garip" ürünlerin fotoğraflarını ekliyorum, bunlara bakıp "Bu gavurlar adam olmaz" diyebilirsiniz.

peltier_4.jpg

peltier_5.jpg

peltier_6.jpg

peltier_7.jpg

enerji sıkıntın yoksa gayet güzeller. hatta 12 volt buzdolabını bile tamir ettim. ama akünün ne kadarını harcar söylemedim. çok amper çekiyor.
Önce şunu merak ettim, bu kötü işe yaramaz ve kendisine bile hayrı olmayan zavalı Peltier Modüllerini kaç firma üretiyor? Sonra baktım ki, uzakdoğu firmaları hariç, 7 tane "Gaflet" içinde olan firma bu "işe yaramazları" üretip duruyorlar.

Ekli dosyayı görüntüle 91799

Hadi neyse dedim, fakat onlar bunu üretirken, yine bir sürü firma, ne gariptir ki, bunu kullanıyor; Forklift içini soğutmaktan, işe yaramaz tıbbı cihazlara, GSM, Haberleşme kabinlerinde "bile" kullanıyorlar.

Üstüne üstlük Texas Instrument, Maxim. Renesas gibi bazı firmalar bu modüller için kontrol entegre devreleri üretmeye kalkmışlar.

Bazı "garip" ürünlerin fotoğraflarını ekliyorum, bunlara bakıp "Bu gavurlar adam olmaz" diyebilirsiniz.

Ekli dosyayı görüntüle 91800

Ekli dosyayı görüntüle 91802

Ekli dosyayı görüntüle 91803

Ekli dosyayı görüntüle 91804

Ekli dosyayı görüntüle 91799

Ekli dosyayı görüntüle 91800

Ekli dosyayı görüntüle 91802

Ekli dosyayı görüntüle 91803

Ekli dosyayı görüntüle 91804
Bende Bu konuda mitsubishi ye çok kırgınım. Peltier varken gazdır invertördür bizi boşu boşuna uğraştırıyorlar.

Soru sahibi," 20 litre kutuyu soğutacam" deseydi gazlı mazlı kompresör klima vs tavsiye etmez, Peltier i önerirdik.

Traktör kabini soğutacam diyenede bir zahmet Peltier ile olmaz diyelim. Bırakında o kadar usta olalım.

Peltier in ' DH' FORUMDA! bile verimli olmadığı söylenirken, bizim forumda "çok verimlidir " denmeside....

Son olarak; dış kutusu güzel olabilir önemli olan içeriğidir bence.

Resim kaynak : https://320volt.com/cakma-kondansator/

Ekli dosyalar

• sahte-kondansator.jpg
    sahte-kondansator.jpg
    12.4 KB · Görüntüleme: 16
Son düzenleme:
Bende Bu konuda mitsubishi ye çok kırgınım. Peltier varken gazdır invertördür bizi boşu boşuna uğraştırıyorlar.

Soru sahibi," 20 litre kutuyu soğutacam" deseydi gazlı mazlı kompresör klima vs tavsiye etmez, Peltier i önerirdik.

Traktör kabini soğutacam diyenede bir zahmet Peltier ile olmaz diyelim. Bırakında o kadar usta olalım.

Peltier in ' DH' FORUMDA! bile verimli olmadığı söylenirken, bizim forumda "çok verimlidir " denmeside....

Son olarak; dış kutusu güzel olabilir önemli olan içeriğidir bence.

Resim kaynak : https://320volt.com/cakma-kondansator/
Evet, haklısınız, verimliliği çok düşük, bunu zaten, değerleri ile yazdım.

Ancak keşke Peltier Modül kutularının üzerine "Bu bir buzdolabı değildir, hele klima hiç değidir, Kullanıması sakıncalıdır" yazsalar, kullanıcılar daha rahat anlar ve atla deveyi karıştırmazlar.

Mukayese ettiğimiz şeylere bakalım, biri 4cm*4cm küçük bir parça diğerleri bunun yanıda dev kalır, Peltier cüce bile olamaz.

,Ve ne gariptirki 4 sene önce bir güvenlik kulubesine konmak üzere yaptığım,(bu forumda yazdığım gibi) bir modülü kullndılar, ve hiç problem yaşanmadı.
Üstelik voltajı tersine çevirerek soğuk havalarda bile kullandılar, yalnız iç mekan fanı nı biraz kısmak gerekti.
Darısı İnvertör ile Baraj karşılatırmasında.
Kalın sağlıcakla.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri