PC'ler ve teknolojik sohbetler.

Şöyle enteresan bir "high end" hoparlör yapım videosu gördüm. Tekniğe ne kadar uygun bilmiyorum ama hoparlörün inceleme videolarında ses müthiş geldi bana kulaklıklarımla dinlediğimde. Hacım emin olmamakla beraber @Mr_YAMYAM hocamdan çok kötek yemiş gibi yapıyorlar hoparlörleri 😁 Hocam ne düşünür bu konuda merakımı cezbetti
5.dk dan sonra durdurdum.
Birkaç parça köpük ile Hi-End yapılamaz. Kaldı ki o kadar küçük hacimdeki bir kabin için Hi-End ifadesi hakaret demektir.
Hi-End ifadesi sınırları zorlayan anlamına gelir.
Hoparlör duyarlılığı.
Band genişliği.
Hoparlörlerin distorsiyon seviyesi. (Max lineer excurtion level)
Hoparlörlerin rezonans frekansı. Üst frekans seviyesi.
Bu hoparlörler Hi-End ise @Yunusgr ün yaptığı hoparlörler Ultra Hi-End sınıfına girer.
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/kaliteli-hoparlör-kabini-yapımı.145151/page-45
Herif şu anda bu hoparlörler ile keyfediyordur :D

O konuyuda yakından takip etmiştim hocam :) aslında 4 adet westra kw 200 1394 hoplarim hazır 2 de güzel tweeter ayarlayıp girisecektim o konudan sonra işe ama o periyotta malum deprem muhabbetleri olunca rafa kalktı o işler. Sonrasında da gemiye çıkmak zorunda kaldım yine. İzin periyotlarinda da bebisle ilgilenmekten elimi pek süremedim. Yoksa köteğinize taliptim :) Artık ne zaman kısmet olur bilmiyorum ama en kısa zamanda yapmak istiyorum bende.

O konuyuda yakından takip etmiştim hocam :) aslında 4 adet westra kw 200 1394 hoplarim hazır 2 de güzel tweeter ayarlayıp girisecektim o konudan sonra işe ama o periyotta malum deprem muhabbetleri olunca rafa kalktı o işler. Sonrasında da gemiye çıkmak zorunda kaldım yine. İzin periyotlarinda da bebisle ilgilenmekten elimi pek süremedim. Yoksa köteğinize taliptim :) Artık ne zaman kısmet olur bilmiyorum ama en kısa zamanda yapmak istiyorum bende.
Yapmak istersen birlikte yaparız.
Hesap kitap işlerini ben hallederim.

Aralık sonu gemiden ayrılacağım. Muhtemelen 40 günlük bir izin periyodu olacak. Bitiremesemde başlamak istiyorum. Bir aksilik çıkmaz ise sizi rahatsız ederim :)

@sasen1 nerelerde acaba ?
Harika bir eser buldum ama DVD filminde.
Sasen müzisyen olduğu için bando takımı ile haşır neşirdir sanıyorum.
Gerçek ortamda bando müziğini dinlerken bass seslerin ZOORTT ZOORTT HÖRRF diye çıkmasını iyi bilir kanaatindeyim.
İyi bir bando müzik kaydını kendi amplisi ile dinlerken gerçek hayattaki bando müziğine aşina ise aynı sesi alabilmesi lazım diye düşünüyorum.

@sasen1 nerelerde acaba ?
Harika bir eser buldum ama DVD filminde.
Sasen müzisyen olduğu için bando takımı ile haşır neşirdir sanıyorum.
Gerçek ortamda bando müziğini dinlerken bass seslerin ZOORTT ZOORTT HÖRRF diye çıkmasını iyi bilir kanaatindeyim.
İyi bir bando müzik kaydını kendi amplisi ile dinlerken gerçek hayattaki bando müziğine aşina ise aynı sesi alabilmesi lazım diye düşünüyorum.
Buralardayım Yamyam hocam:D.Videodaki Groundhog Day filminin film müziklerini spotify' dan buldum.Clouds adlı şarkı tahta ve bakır nefesli enstrumanlar ile vurma çalgılar ile icra edilmiş.Gayet eğlenceli olan bu parçada tuba çalgısının çaldığı bass sesleri modifiye amplimde dinledim bass potunu kısmak zorunda kaldım:))) Amplinin güzel tarafı bu nefesli çalgılar orkestrasında yer alan klarinet ,flüt,trombon,trompet,tuba ve vurmalı enstrumanları da net ve kendi tınılarında duyurması.Gerçekten dinlerken keyif alıyorum.:):):)

Clouds adlı şarkı tahta ve bakır nefesli enstrumanlar ile vurma çalgılar ile icra edilmiş.Gayet eğlenceli olan bu parçada tuba çalgısının çaldığı bass sesleri modifiye amplimde dinledim bass potunu kısmak zorunda kaldım:))) Amplinin güzel tarafı bu nefesli çalgılar orkestrasında yer alan klarinet ,flüt,trombon,trompet,tuba ve vurmalı enstrumanları da net ve kendi tınılarında duyurması.Gerçekten dinlerken keyif alıyorum.
Bi misafirim gelmişti. Bi film atalım dedik Attık. Filmdeki bando eseri DVD'ye oldukça kaliteli kaydedilmiş.
ZOORTT HOORRTT ZUMM ÇASSS diye tabir edebileceğim sesleri dinlerken arkadaşım BANDO takımı geldi sandı :D
Böyle sohbetler olunca da sistemimizin ve dolayısı ile de emeklerimizin üzerine tatlı sohbetler oluyor.
HAAA NOT:
Bu filmi benim ÇAY (TEA) amplimde dinledik. Çay amplimi @serkan_48 bizzat görmüş ve dinlemişti. 1W gibi ses çıkışı olan, pille de çalışabilen, tatillerde deniz kenarında hizmet etmesi amacıyla tasarladığım bir ampli.
Ama hurdadan bulmuş olduğum eski teyplerden çıkma hoparlörlerin duyarlılığı 100db/SPL gibi olunca 1W a kadar sesi açmamız mümkün olmuyor.
BURADA ÖZEL TEKNİK BİLGİ:
Bir bando takımının karşısında olduğumuzu hayal edelim. Elimizde ses şiddeti ölçen SPL metre olsun. Bandonun büyüklüğüne göre ölçtüğümüz ses şiddetini not alsak. Örneğin 100db/SPL olsun.
@Yunusgr ün hoparlörlerini örnek alırsak 100db/SPL ses gücü için ampli gücümüzün yaklaşık 16W civarı olması yeterlidir. Yunusun ampli gücüne göre bu seviye yaklaşık 7-8 volüme seviyesi civarıdır.
Demek ki bir bando takımını gerçekte (açık havada) dinleyebildiğimiz ses seviyesinde ses sistemimizde de dinleyebileceğiz demektir.
Tonlama (bass tiz veya diğer unsurlar) dinleyicinin kendi kriterlerine göre dilediği şekilde yapılmakla birlikte, her bir enstrumanın doğal tınılarını hangi ayarlarda duyabiliyorsak elbette ki normal ayarlarımız öyle olacaktır.
Tabii ki burada kişisel olarak tercih edilebilecek ve herhangi bir frekans bölgesindeki (Bass veya tiz) fazla veya az kazanç unsurları bizim sistemde asla enstrumanların doğallığını bozmayacaktır.

Yamyam hocam size resmini paylaştığım orkestranın canlı performansında ses ve görüntü kaydı yapıldı.Bu kayıtta kullanılan mikrofonlar AKG C414 XLII .Piyano için kullanılanları bilmiyorum.Yeşil çember içine aldığım mikrofon ise cadioid .Bu senfoni orkestrasının bu şekilde bir mikrofonlama düzeni ile stereo kaydının alınmasındaki doğrular ve yanlışlar konusundaki düşüncelerinizi paylaşabilir misiniz?

https://www.akg.com/Microphones/Con...AL-Current&cgid=Condenser Microphones#start=1

Ekli dosyalar

• IMG_0578.jpg
    IMG_0578.jpg
    296.4 KB · Görüntüleme: 4
  • enstruman dizilişi.png
    enstruman dizilişi.png
    1.9 MB · Görüntüleme: 5
Yamyam hocam size resmini paylaştığım orkestranın canlı performansında ses ve görüntü kaydı yapıldı.Bu kayıtta kullanılan mikrofonlar AKG C414 XLII .Piyano için kullanılanları bilmiyorum.Yeşil çember içine aldığım mikrofon ise cadioid .Bu senfoni orkestrasının bu şekilde bir mikrofonlama düzeni ile stereo kaydının alınmasındaki doğrular ve yanlışlar konusundaki düşüncelerinizi paylaşabilir misiniz?

https://www.akg.com/Microphones/Condenser Microphones/C414+XLII.html?dwvar_C414 XLII_color=Black-GLOBAL-Current&cgid=Condenser Microphones#start=1
Stereo kaydında tek bir bilimsel gerçeklik bulunur.
Ortam ambiyansının tek çizgi dahilinde belirlenmesi.
Buradaki ortam stüdyonun sahnesidir ve en soldan en sağa kadar olan bölgesi stereo üçgeninin çizgisini ifade eder.
ENS.png

Stereo üçgeni içerisinde kalan enstrumanların yerleri de kayda stüdyodaki yerleri olarak geçecektir (Geçmelidir) PANING
Eğer sol tarafta bulunan bir enstrumanın sesini önündeki mikrofonun mikserdeki PAN POT'u ile ortaya veya sağa alırsak südüyonun ambiyansı tamamen değişecek, genellikle ters fazlı (faz kaymalı) olarak veya sıkıştırılmış stereo alanı olarak karşımıza çıkacaktır.
Bu sebeple stereo kayıt tekniğinde TEMEL 4 ADET mikrofon bulunmalıdır. Bu mikrofonlar yerleşim tercihlerine göre...
En soldaki SOL.
Ortadaki iki mikrofon. AB, XY veya MS olarak konumlandırılabilir.
En sağdaki ise SAĞ mikrofondur.
Bu temel 4 mikrofon bir stüdyonun hacmine hakim olacak kazançta ve yapıda olmalıdır. Bu kazanç faktörü sağlandıktan sonra ortada bulunan herhangi bir enstrumanın mikrofonunun kazancı ana mikrofonların kazancından fazla olmamak koşulu ile mikserdeki PAN POT ile en soldan en sağa kaydırılabilir. Bu bilimsel disiplinde bu enstruman sanki soldan sağa geziyormuş gibi efekt ile dinleyiciye dinletilebilir. Tabii ki herhangi bir faz farkı olmaksızın.
AKG C414 leri ben yıllarca kullandım. Oldukça kaliteli mikrofonlardır.
Ancak o stüdyonun yerleşiminde hangi mikrofonları kullanırsanız kullanın 4 ana mikrofon ile stüdyo hacmini belirlemezseniz asla doğru bir stereo kaydı oluşturamazsınız.
Sesi zayıf olan bir enstrumanın sesini kayda alabilmek için, veya sesi aşırı yüksek olan bir enstrumanı ne kadar uzağa koyarsanız koyun mutlaka faz farklılıkları olacak veya bir enstrumanın sesi diğerini etkileyecektir.

Forum istatistikleri

Konular
128,492
Kullanıcılar
450,466
Son üye
merevenurrrrr

Yeni konular

Geri