PCB sehpası

Hocam saygı bizden doğrudur havya sehpaları da böyledir fakat hem metal kısımdan yalıtılmış hemde yay biraz daha geniş olur.Sizdeki yay metal kısıma temas ediyor ve havyanın ısınmasını geciktiriyor.Tabi bu yalıtım sadece ısı değil elektriksel yönden de yalıtılmış olması gerekli.Yaptığınız uğraşı tabiki de tebrik ediyorum.

Merhaba Veysel ustam. Dediğiniz doğru metal kısımlar yalıtılmış havya sehpalarında. Ama çalışmalarımda veya havyanın ısınması açısından sıkıntı yaşamadım. Ama dediğiniz şekilde olsaydı daha iyi olurdu. Size katılıyorum.

Merhaba,öğretmen27 hocam.Hayırlı akşamlar;

Vpzmvr.jpg

Benim 7-8 senedir sürekli kullandığım kaliteli sayılabilen bir havya altlığını dağıtarak 5 ayrı parça haline de getirdim.Bu parçalar sırasıyla;

1- Bakalit ve üzerinde 2 fatura (Seti) olan ortası boş ısıya dayanıklı burç parçası.

BXb3Mj.jpg

2- Havyanın bakalit burç içinden ilk faturaya monteli olduğu bu parçaya geçtiği ince çaplı 1. paslanmaz yay parçası.

BXb349.jpg

3- Bakalit burcun ikinci faturasına geçmiş halde ilk yayın üstüne geçen daha kalın çaplı 2. paslanmaz yay parçası.

38lQP4.jpg

4- Civata ve kelebek somunlu çelik altlık parçaya monteleme civatası.

7m15Xv.jpg

5- Metal siyah renge boyalı metal altlık parçası.

b8EmMd.jpg

Önce burçtaki 1.faturaya küçük çaplı,çapı burç tarafına doğru biraz geniş olan bu 1. yay parçası da geçiyor.

P3amkN.jpg

Daha sonra ikinci fatura üzerine,1. küçük çaplı yayın üzerine geçen şekliyle 2. daha büyük çaplı yay parçası geçiyor.

DX5pBv.jpg

Bu da kelebek somunla sıkılıp alt tablaya monteli halidir.

7m15yN.jpg

Son resim bu montesi iyice tamamlanıp da bitmiş olan bu havya altlığıdır.

NV2mng.jpg

b8EmEG.jpg

En içteki yay ile en dıştaki yay parçası arasında hiçbir dokunma veya ısıl temas da olmadığından,kelebek sonunla altlığa bağlı olarak bu altlık,havya ile iç yayı tam ısındığında,dıştaki yaya ısı iletimi hiçbir şekilde gerçekleşemiyor,bu şekilde olan bir havya altlık yapısıyla.Bu türden havya altlıklarının yapısı hakkında genel bir fikriniz olsun diyerek bunu sizlerle paylaşma gereğini de duydum.Kolay gelsin.Saygılarımla.

Merhabalar ustalarım. Amatör olarak elektronikle ilgilenmeye devam ediyorum. Harika bir elektronik devre tutacağı veya pcb sehpası daha yaptım. Okulumuzda laboratuvardaki kullanılmayan malzemeleri kullandım. Süper bir şey oldu. Çok rahatlıkla lehim yapabiliyor ve lehimleri sökmek için lehim pompasını kullanabiliyorum.

Ekli dosyalar

• IMAG0078.jpg
    IMAG0078.jpg
    766.3 KB · Görüntüleme: 23
  • IMAG0080.jpg
    IMAG0080.jpg
    356.9 KB · Görüntüleme: 22
  • IMAG0081.jpg
    IMAG0081.jpg
    361.7 KB · Görüntüleme: 21
  • IMAG0082.jpg
    IMAG0082.jpg