Paratoner tesisatı, Aktif paratoner mi Faraday Kafesi mi ve bunun hesabı?

AD_EM

Onursal Üye
Onursal Üye
Hasbi İsmailoğlu hocamızın ekteki (http://www.emo.org.tr/ekler/5e31155e821ca20_ek.pdf) bu makalesine göre aktif paratoner bilimsel olarak ve teknik olarak kullanılması uygun görülmüş bir sistem gibi görünmüyor. Aşağıda makaleden bir alıntı yaptım.

paratoner hk..png

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/elektrİk-standartlari-mi-mÜteahİtlerİn-kar-amaÇli-İsteklerİ-mİ.100004/page-2#post-622185 adresinde de sn @YaşlıUzman ve @aumat arkadaşlarımız konuyla ilgili bazı görüşler bildirmişler.

Sorum şu. ? Uygun olacak olan faraday kafesi uygulamasının hesapları nasıl yapılır?

Son düzenleme:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İç ve dış yıldırımlık sistemleri, topraklama sistemi ve de eşpotansiyel sistemi, yıldırım akımı ve aşırı gerilimden korunmak için bir bütün olarak ele alınması gereken sistemlerdir. İlk olarak tavsiye edeceğim, IEC 62305 veya Türkçe tercümesi olan TS EN 62305 standart ailesine uygun olarak yıldırımdan koruma sistem tasarımını gerçekleştirilmesidir. Alâkalı bazı başka standartlar da mevcut.

Sadece dış yıldırımlık sistemini soruyorsanız, IEC 62305-2 standardına uygun olarak risk değerlendirmesi ve buna uygun olarak IEC 62305-3 standardına uygun olarak dış yıldırımdan korunma sistem tasarımı yapabilirsiniz. Ama IEC 62305-2 standart risk değerlendirmesi faktörleri sadece IEC 62305-3 standardının içeriği ile sınırlı değildir.

Diğer değinmek istediğim bir husus da, sadece faraday kafesi koruması yapma seçeneğiniz yok; sistemin tam bir faraday kafesi olması dahil gerekmeyebilir. IEC 62305-3 standardında 3 farklı dış yıldırımlık sistemi mevcuttur.

http://www.emo.org.tr/ekler/5a824edf4fcbffe_ek.pdf?tipi=2&turu=X&sube=1

Permütasyon, kombinasyon, olasılık, binbir olasılık üzerinden seneryolanmış risk faktörleri bir sürü hesaplama ! Bu yıldırımdan korunma tesisatını birkez yapıyorsun arkadaş adam gibi faraday kafesini yaparsın binanın dört bir köşesinden inersin, yakalama uçlarınıda çatıya monte edersin olur biter. Olasılıklar üzerine kurduğun risk faktörlerinin üzerinde riskli bir durum oluştuğunda ne olacak? Mevcut tablolar ve hesaplama bu şekilde mi diyeceğiz ?
http://www.emo.org.tr/ekler/ad9efc1048340f9_ek.pdf
Yada paket program hesapladı abi risk senaryosunu yapacak birşey yok mu diyeceğiz?
Yapı için 1 kere yapılıp sürekli kalacak olan yıldırım koruma sisteminde risklerin mümkün olduğunca fazla alınması gerektiğini düşünüyorum.Binalar için faraday kafesi + yakalama ucu sistemi en güvenli sistemdir diyorum.
Bizim memlekette olan olur biter sonra derler olağan dışı bir durum cereyan etti bu resmen felaketti o yüzden bizim risk analizi patladı gitti !

Son düzenleme:
yapının çevreye etkisi fazlaysa katsayı farklı az sa farklı, ama içinde her daim insan, canlı olma olasılığı var, sanra hesaptan kafes aralığı. işte yıldırım risk hesabı..
bu bana çok tuhaf geliyor yoksa ben mi tuhaf düşünüyorum ?

http://www.emo.org.tr/ekler/5a824edf4fcbffe_ek.pdf?tipi=2&turu=X&sube=1

Permütasyon, kombinasyon, olasılık, binbir olasılık üzerinden seneryolanmış risk faktörleri bir sürü hesaplama ! Bu yıldırımdan korunma tesisatını birkez yapıyorsun arkadaş adam gibi faraday kafesini yaparsın binanın dört bir köşesinden inersin, yakalama uçlarınıda çatıya monte edersin olur biter. Olasılıklar üzerine kurduğun risk faktörlerinin üzerinde riskli bir durum oluştuğunda ne olacak? Mevcut tablolar ve hesaplama bu şekilde mi diyeceğiz ?
http://www.emo.org.tr/ekler/ad9efc1048340f9_ek.pdf
Yada paket program hesapladı abi risk senaryosunu yapacak birşey yok mu diyeceğiz?
Yapı için 1 kere yapılıp sürekli kalacak olan yıldırım koruma sisteminde risklerin mümkün olduğunca fazla alınması gerektiğini düşünüyorum.Binalar için faraday kafesi + yakalama ucu sistemi en güvenli sistemdir diyorum.
Bizim memlekette olan olur biter sonra derler olağan dışı bir durum cereyan etti bu resmen felaketti o yüzden bizim risk analizi patladı gitti !

Tam bir faraday kafesi şeklinde dış yıldırımlık sistemi yapılmamaktadır. Ayrıntıları IEC 62305-3 standardında mevcuttur. Ayrıca, en güvenli koruma sistemi diye bir şey de yoktur; 62305-3 standardındaki 3 yöntem de aynı derecede dış yıldırımdan korunma sağlamaktadırlar.

Bunun yanı sıra, ilk cevabımda yazdığım gibi, IEC 62305-2 standardından kaynaklanan risk analizi sadece IEC 62305-3 standardının sonucu olan dış yıldırımlık sistemiyle sınırlı değildir. Risk analizine bağlı olarak maliyetlerde de cidde değişimler oluşabilir. Hiçbir ön analiz yapılmadan bu tür sistemlerin tasarımı ek ve gereksiz maliyetlere sebep olur. Mühendislik teknik ile maliyetin en uygun olarak birleştirilmesiyle de ilgilidir. Özellikle de ön belirli bütçeleri olan projelerde bunlara dikkat etmek önemlidir. Tam anlamıyla koruma sağlayan bir sistemi tasarlamak yerine, gereksiz olarak 4 kat daha pahallı bir sistemi yapmanın bir anlamı yok; aksi durumda mühendis olarak bizlere ihtiyaç duymazlardı zaten, direkt en pahallı sistemi tesis ederlerdi. Buna karşın, en pahalı dış yıldırımlık sistem tasarımı bile tam olarak yapıya tam bir yıldırımdan koruma sağlamayabilir.

IEC 62305-2 ve IEC 62305-3 standartlarının okunmasını tavsiye ederim.

Az para çok risk ucuz insan hayatı, çok para az risk !
Adı Mühendislik hesapları ! olasılıklardan optimum çözüm bulma ütopyaları ! ve insan hayatı...

:)

Son düzenleme:
Az para çok risk ucuz insan hayatı, çok para az risk !
Adı Mühendislik hesapları ! olasılıklardan optimum çözüm bulma ütopyaları ! ve insan hayatı...

:)

Standarda uygun olarak tasarlanan bir uygulamayı nasıl adi mühendislik ve de insan hayatını tehdit eder diye değerlendirdiğinizi anlayamadım. Eğer standarda yönelik eleştirileriniz varsa, bunları paylaşabilirsiniz tabî ki.

adi mi adı mi, yanlış anlaşılma olmasın :)

eklerde verilen iec standartlarına vaktim çok olmadığı için göz attım diyeiblirim sadece, forumda da bulunan ve çoğu mühendislik ve imalatçı internet sitelerinde de bulunan hesap metodunun standartla bağdaşmadığı sonucuna vardım, doğru mudur ? yapının çevreye etkisi, yapı doluluğu, yapısal katsayı (yanıcı az yanıcı vs) ...

şimdi en başa dönelim;
Sorum şu. ? Uygun olacak olan faraday kafesi uygulamasının hesapları nasıl yapılır?

bizde araştırmaya devam edelim, proje karıştıralım.

Bir sürü farazi olasılık üzerinden risk faktörleri kabullenip hesap yapıyoruz değil mi?
sonra da bunun adına optimum çözüm diyoruz dimi?
bu işte maaliyet arttıkça risk azalır diyoruz dimi?

Mühendislik bol olasılıklı hesapları sevmez, Mühendis riski sevmez,minimuma indirger.
Örnek hesaplama varsa buyrun paylaşın birlikte yorumlayalım !
Ben daha başka birşey söylemiyorum anlayan anladı :)

2 ay önce,etrafımızdaki binaların,bizim binamızdan yüksek olduğu binamıza yıldırım düştü.Apartmanda-
ki tüm elektronik aygıtlar sizlere ömür.O gündenberi,yıldırım risk hesabı programlarını kullanmıyor ve
yıldırım en yüksek noktaya düşer demiyorum.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri