Paratoner ? Gerek var mi ?

megtorLas

Üye
Oncelikle herkese hayirli aksamlar
Ilk defa denk geldigim bir konu var.Bir oteli bir ablamiz yeni isletmecisi olmus ancak ruhsat cikarirken dogal olarak bir yildirimdan korunmayla alakali sorun yasamis.Otelin yaklasik 400m yakininda bir camii var ve minaresinde bir franklin cubugu mevcut ,paratoner bile degil.Ancak hem oranin elektrik isllerine bakan abimiz hemde kontrol icin gelen belediye ekibi ablamiza bu cubugun oteli de kapsadigi ancak bir muhendis tarafindan bunun belirtilip,imza kase yapilmasi istenmis.Simdi ben yere gittim ve mesafeyi gorunce dogal olarak dedim ki bu koruma yetmez ,sizi kapmasamaz.Ha derseniz ki raporla ,camiiyi yakin goster ,baska muh gidin ancak bana sorarsaniz yeni bir otelinize paratoner sistemi kuralim.Fiyat istedim bir kac yerden paratonerle alakali ancak kafama takilan bir seyler var.
Simdi yeni evliyim ve ciddi borctayim ,piyasa durumu malum ,paraya da ihtiyac var ancak vicdanim yine de dogruyu bile bile bu raporu hazirlama dese de bir yanim nolacak ki diyor.Soyle ki otel ve cevresi 2-2.5 katli en yuksek bina yuksekligi...deniz kenarinda bir yer ,kuzey ege de.Bir cok arkadasimi aradim kimi baska kimi baska diyor ancak size de bir sormak istedim.Yine de sistemi kurmayla alakali fiyat verip oluruna birakmak kararim ancak bu konuda tecrubeli abilerimin tavsiyelerine ihtiyacim olacak..

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Camideki çubuk oteli koruyamaz.

Ben Camiiyi bile korudugundan supheliyim de:) Bir sorum daha olacak,nasipse paratoner tesisati yapacagiz buraya ama yanda bir suru paratonersiz otel var ruhsati devam eden.Bu otelin,paratoneri yaptiktan sonra serh gibi bir sey koyup ,paratoner sinirlari icinde die bunu ruhsatta diger oteller kullanmak istediklerinden onlardan ucret talep etme gibi bir durumu olabilir mi ?

Durum tam tersi olmasın sakın; yani, o "çubuk" camiiyi korurken, sizin tesis edeceğiniz olası "paratonerin" oteli koruyamaması gibi?

Ben Camiiyi bile korudugundan supheliyim de:) Bir sorum daha olacak,nasipse paratoner tesisati yapacagiz buraya ama yanda bir suru paratonersiz otel var ruhsati devam eden.Bu otelin,paratoneri yaptiktan sonra serh gibi bir sey koyup ,paratoner sinirlari icinde die bunu ruhsatta diger oteller kullanmak istediklerinden onlardan ucret talep etme gibi bir durumu olabilir mi ?
Olmaz..

Sn.megtorLas,tabiki 400 mt. mesafeden camideki yakalama ucunun sizin oteli koruması mümkün değil.Bu tür kontrollere gelenler nerelerden nasıl bir bilgi ve belgeye sahiplerse bu gibi durumlara meydan veriyorlar.Piyasa pratiği içinde dürüst kalarak yapabileceğiniz şey bence bir kroki veya uydu görüntüsü üzerinde yakalama ucu ile oteli gösterip mesafeyi tesbit etmeniz.Düzenliyeceğiniz belgede yakalama ucu ile ilgili janjanlı cümleler kurmalı ama korur veya koruyamaz diye hüküm koymamalısınız.Bu belgeyi verir parasını alırsınız.Malesef bu kaos ortamında işler böyle ilerliyor.Belkide böyle belge düzenleyip mesafe belirterek koruma sağlamamasına rağmen korur,kapsar diyenler bu iş güvenlikçileri yanıltıyordur.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri