pano içine yangın önlemi için hangisi daha çok gerekli?

zbyrblc

Usta Üye
Arkadaşlar 400 A. Tmş korumalı elektrik panom var..
İş güvenliği uzmanı pano içine yangın söndürme sistemi
yaptırmamızı öneriyor..Bir kaç firma araştırdım,pano içerisine bütün kompakt
şalterlerin ortalarından geçecek şekilde boru tesisatı çekerek yangın oluşması anında
3 sn içerisinde, alevin hortuma temas etmesiyle birlikte söndürme işlemine başlayacağı
ve yangını büyümeden önleyebileceği bir sistemden bahsettiler..Söndürme gazı, pano
içerisindeki alev alan kabloyu anında donduruyor işlem bittikten sonra da buhar olup
hiç bir elektrik elemanına zarar vermeden tekrar eskisi gibi kullanmamızı sağlıyormuş.
(tabi eriyen kablo değiştirildikten sonra)..Gaz yalıtkan olduğu içinde faz çakışması
durumları vs gibi riskler yokmuş..
Şimdi benim öğrenmek istediğim şey şu;
Bu söndürme sistemi mi daha yararlı olur,yoksa 400 A (300ma)yangın koruma şalteri mi
alıp taksam daha faydalı olur..Fiyatları karşılaştırdığımda ikisi de hemen hemen aynı meblağ tutuyor.
Sizce hangisini yaptırmak daha faydalı olur yorumlarınız için şimdiden teşekkürler.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Arkadaşlar 400 A. Tmş korumalı elektrik panom var..
İş güvenliği uzmanı pano içine yangın söndürme sistemi
yaptırmamızı öneriyor..Bir kaç firma araştırdım,pano içerisine bütün kompakt
şalterlerin ortalarından geçecek şekilde boru tesisatı çekerek yangın oluşması anında
3 sn içerisinde, alevin hortuma temas etmesiyle birlikte söndürme işlemine başlayacağı
ve yangını büyümeden önleyebileceği bir sistemden bahsettiler..Söndürme gazı, pano
içerisindeki alev alan kabloyu anında donduruyor işlem bittikten sonra da buhar olup
hiç bir elektrik elemanına zarar vermeden tekrar eskisi gibi kullanmamızı sağlıyormuş.
(tabi eriyen kablo değiştirildikten sonra)..Gaz yalıtkan olduğu içinde faz çakışması
durumları vs gibi riskler yokmuş..
Şimdi benim öğrenmek istediğim şey şu;
Bu söndürme sistemi mi daha yararlı olur,yoksa 400 A (300ma)yangın koruma şalteri mi
alıp taksam daha faydalı olur..Fiyatları karşılaştırdığımda ikisi de hemen hemen aynı meblağ tutuyor.
Sizce hangisini yaptırmak daha faydalı olur yorumlarınız için şimdiden teşekkürler.

sn.zbyrblc,
İşgüvenliği Uzmanı"pano içi yangın söndürme sistemi"ni hangi yönetmeliğe göre istiyor.Yönetmeliklerde bildiğim kadarıyla böyle bir madde yok.Ancak;elektrik panolarının bulunduğu bölgenin en az 120 dakika yangına dayanıklı olarak inşa edilmesi ve yangın algılama sensörüyle beraber bir yangın söndürme sisteminden bahsedilebilir.Gerek İSG yönetmeliklerinde gerekse Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği "Madde 64- YANGIN TEHLİKESİ OLAN YERLER" le ilgili olarak ne yapılması gerektiği açıktır.Bu yönetmelikler "hata akımı koruma anahtarı"nı işaret etmektedir.
İyi çalışmalar

sn.zbyrblc,
İşgüvenliği Uzmanı"pano içi yangın söndürme sistemi"ni hangi yönetmeliğe göre istiyor.Yönetmeliklerde bildiğim kadarıyla böyle bir madde yok.Ancak;elektrik panolarının bulunduğu bölgenin en az 120 dakika yangına dayanıklı olarak inşa edilmesi ve yangın algılama sensörüyle beraber bir yangın söndürme sisteminden bahsedilebilir.Gerek İSG yönetmeliklerinde gerekse Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği "Madde 64- YANGIN TEHLİKESİ OLAN YERLER" le ilgili olarak ne yapılması gerektiği açıktır.Bu yönetmelikler "hata akımı koruma anahtarı"nı işaret etmektedir.
İyi çalışmalar
Sayın Hocam

elektrik panosu bodrum katta ve merdiven altında kurulu küçük bir oda.
Oda içerisinde duman dedektörleri mevcut.Tavan yüksekliği 2.30 mt..
İş güvenliği uzmanına bunun sorgulamasını yapmadım ve yönetmelikte böyle bir
uygulamanın yapılabilirlik durumunu da araştırmadım açıkçası. fakat böyle bir uygulamayı yaptırmanın,
artıları ve eksileri nelerdir bunu öğrenmek istiyorum aslında..Yangın koruma şalteri ile bu söndürme
sistemini kıyasladığımızda hangisi daha mantıklı geliyor acaba?

Sayın Hocam

elektrik panosu bodrum katta ve merdiven altında kurulu küçük bir oda.
Oda içerisinde duman dedektörleri mevcut.Tavan yüksekliği 2.30 mt..
İş güvenliği uzmanına bunun sorgulamasını yapmadım ve yönetmelikte böyle bir
uygulamanın yapılabilirlik durumunu da araştırmadım açıkçası. fakat böyle bir uygulamayı yaptırmanın,
artıları ve eksileri nelerdir bunu öğrenmek istiyorum aslında..Yangın koruma şalteri ile bu söndürme
sistemini kıyasladığımızda hangisi daha mantıklı geliyor acaba?
sn.zbyrblc,
İkisini kıyaslamamız olası değil.İki durum da yönetmeliklere göre zorunludur.Elektrik panosu ve trafonun bulunduğu mahal yapı yüksekliği,alanı ve kullanıcı yükü de gözönünde bulundurularak "BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK "gereği yangın algılama sensörüyle beraber elektrik yangınlarına uygun bir şekilde söndürme sisteminin gerekliliğini,diğeri de "Elektrik İç Tesisleri"yönetmeliği gereği yangına karşı "hata koruma anahtarı "kullanma zorunluluğunu kapsamaktadır.
İyi çalışmalar

sn.zbyrblc,
İkisini kıyaslamamız olası değil.İki durum da yönetmeliklere göre zorunludur.Elektrik panosu ve trafonun bulunduğu mahal yapı yüksekliği,alanı ve kullanıcı yükü de gözönünde bulundurularak "BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK "gereği yangın algılama sensörüyle beraber elektrik yangınlarına uygun bir şekilde söndürme sisteminin gerekliliğini,diğeri de "Elektrik İç Tesisleri"yönetmeliği gereği yangına karşı "hata koruma anahtarı "kullanma zorunluluğunu kapsamaktadır.
İyi çalışmalar
Anladım hocam teşekkürler.

Kısaca toparlamak gerekirse ana panonuzun girişinde 300mA eşikli Yangın koruma rölesini yönetmelikler gereği kullanmak zorundasınız. Bahsettiğiniz Yangın söndürme sistemi keyfi olarak düşünülen mecburi olmayan ekstra bir güvenlik tedbiridir.

panonun yakınlarına bir adet yangın söndürme tüpü koymanız yeterlidir.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Geri