Otomatik Kayar Kapı Projesi (Resimli)

çok masraflı olmuş
kullanılan malzemeler bir başka
ama bir tane cisimden yansımalı sendör kullunılsa kapı arkalarına birer tane siwiç olsa sensör cisim gördüğünde motoru çalıştırsa ve siwiçlwrin kapalı kontağı seri bağlansa motor dursa
cisin gittikten sonra sensörün kapalı kontağı motoru kapama yönünde çalıştırsa kapının baş tarafındaki siwiçler durdursa olmaz mı

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Kapının arasına bırı gırınce kapı durup gerı acılacak demıssın bunu nasıl bı sensorle yaptın bu sensorden banada lazım tesekkurler

Acil stop butonuna bir ana kontaktör koyabilirdin ve bu kontaktörü açma kapamaya birer siviç daha koyarak emniyet sistemini en üst düzeye taşımış olurdun.çünkü kontaktörlerde çalışma sırasında meydana gelen yapışmalarda limitsiviçlerin devre dışı kalır ama ikinci emniyet siviçlerin ana kontaktörünle tüm sistemini durdurabilirsin.

Ustam bana göre bu devre çiziminde bi yanlışlık var, K1=Kapama rölesi olaçak, K2=açma rölesi olaçak, birde açma butonu ve uzaktan kumanda haricinde sensörün önüne gelen bir cisim zaman rölesi tımer süresince önünde durursa kapı açılmaya başlayaçaktır,içeri giren şahıs bizim istemediğimiz biri ise sakıncalı olabilir yani kapının açılması manuel olmalıdır.Böyle bir çalışma daha önce yapmıştım sensörü SICK W260 REFLEKTÖRLÜ SENSÖR kullandım tafsiye ederim.15mt'den algılıyor.

acaba elektronik devrede mikro işlemcimi kullanıyorsunuz yoksa lojik mi ?

arkadaşlar dönem projem olarak lvdt transformatörlü otomatik kapı yapmam lazım bukonuda bilgisi olan arkadaşlar varsa yardımlarını bekliyorum

Bu devrede gerekli elemanları değiştirilmiş olarak gerçek hayatta kullnamabileceğimiz şekilde tasarlayıp yükleyebilecek bir arkadaş varmı acaba?

motoru değiştir tamam

benım apartmana gerek kaça mal oldu sana

mevcut kapınız varsa yapalım. isterseniz kapıyıda yaparız.

çok masraflı olmuş
kullanılan malzemeler bir başka
ama bir tane cisimden yansımalı sendör kullunılsa kapı arkalarına birer tane siwiç olsa sensör cisim gördüğünde motoru çalıştırsa ve siwiçlwrin kapalı kontağı seri bağlansa motor dursa
cisin gittikten sonra sensörün kapalı kontağı motoru kapama yönünde çalıştırsa kapının baş tarafındaki siwiçler durdursa olmaz mı

400 tl civarında masraf var ama piyasada takılanlardan çok daha ekonomik ve sağlam.

Acil stop butonuna bir ana kontaktör koyabilirdin ve bu kontaktörü açma kapamaya birer siviç daha koyarak emniyet sistemini en üst düzeye taşımış olurdun.çünkü kontaktörlerde çalışma sırasında meydana gelen yapışmalarda limitsiviçlerin devre dışı kalır ama ikinci emniyet siviçlerin ana kontaktörünle tüm sistemini durdurabilirsin.

ana kontaktörde yapışırsa ne olacak. bu işin sonu yok.kontaktör yapısırsa kapı takoza dayanacak gidemeyince termik açacak.

Ustam bana göre bu devre çiziminde bi yanlışlık var, K1=Kapama rölesi olaçak, K2=açma rölesi olaçak, birde açma butonu ve uzaktan kumanda haricinde sensörün önüne gelen bir cisim zaman rölesi tımer süresince önünde durursa kapı açılmaya başlayaçaktır,içeri giren şahıs bizim istemediğimiz biri ise sakıncalı olabilir yani kapının açılması manuel olmalıdır.Böyle bir çalışma daha önce yapmıştım sensörü SICK W260 REFLEKTÖRLÜ SENSÖR kullandım tafsiye ederim.15mt'den algılıyor.

kapı önündeki sensör sadece kapı açıkken araya girilirse çalışmasını engellemek içindir. sensör içeriye konacak tabii.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Gerçekten güzel bir uygulama. Tebrikler.

Ben resimdeki parçanın ne olduğunu anlamadım. Birisi yardımcı olabilir mi??

İR sensör; kapı kapanmaya yakınken araya birisi girecek olursa yükü by-pas edip yükü boşa alıyor.kapıya sıkışmaları önlemek için konmuş.

tebrikler.

Uzaktan kumandalı bir kapının açılıp kapanması için çok fazla malzeme kullanılmış. Daha basite indirilebilirmi? Kontaktör yerine röle kullanılabilirmi?

projeniz için teşekkür ederim.bu devredeki malzemeler direkt olarak dışarıda büyük kapılardada kullanılabilirmi konu hakkında bilgi verebilirmisiniz

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,458
Kullanıcılar
450,400
Son üye
ufuki

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri