optokuplor besleme

Arkadaşlar merhaba
Plc çıkışına optokuplor(pc923) baglayıp 5v luk gerilimi açıp kapamak istiyorum.Ancak pc923 datasheetinde supply voltage-min 15 v yaziyor.Ne demek istediğini tam anlayamadım bu devre elemanına plc den cıkan 24 v dc gerilim zarar verirmi yoksa sıkıntı olmazmi ?
Ürün açıklaması aşağıda ekledim .

Ekli dosyalar

• Screenshot_2016-03-04-19-20-42.png
    Screenshot_2016-03-04-19-20-42.png
    144.5 KB · Görüntüleme: 10
Bir optokuplore 2 voltaj uygulanır. Optokuplorun ledini süren pirimer devre düşük voltajdır. Çıkışı anahtarlayan devre yüksek voltaj kısmıdır.

VCC 15 - 30 volt görünüyor. 24 volt sorun olmaz ancak

input voltajı maksimum 6 volt 20 ma

output 35 volt maksimum 0.4 amper maksimum nominalde 100 ma görünüyor.

Tam detay için şu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

http://www.100y.com.tw/pdf_file/PC923.PDF

Kusura bakmayın verdiğiniz linki inceledim ama pek anlayamadım. Yani plc bana hızlı sayicida 24 v dc verip kesiyo.Bu gerilimle optokuploru tetikleyip surucuye 5v dc vermem lazım. Bunu kullanabilirmiyim? Yada bunun yerine kullanilabilecek bir sey varmi ? Cok tesekkur ederim yardiminiz icin.

2 adet direnç ile gerilimi bölün zaten 24 sabit gelecek. +24 den bir adet 47k hemen seri olarak 12k ile gnd ye bağlayın orta uctan 4.9v alırsınız. 24 sinyalde ne varsa gecikmeden aynı sinyalin genliği 5v olur.

2 adet direnç ile gerilimi bölün zaten 24 sabit gelecek. +24 den bir adet 47k hemen seri olarak 12k ile gnd ye bağlayın orta uctan 4.9v alırsınız. 24 sinyalde ne varsa gecikmeden aynı sinyalin genliği 5v olur.

Plc nin cikisina direk olarak gerilim bolucu yapmak direnc takmak plc icin sıkıntı olusturmaz değil mi?

opto coupler tak deseydik yine aynı soruyu soracakmıydın ? sorun olmaz neden öyle düşündün. akım akmıyacak işaret taşınıyor.

Optokuploru okulda hocam soyledi kullan diye ama sonra besleme gerilimleri konusunda sonuca gidemedim. Direnc baglamakta aklima gelmisti ancak plc cikisina direnc baglamayin diye bir formda okumustum. Plc benim olsa cekinmeden denerim zaten de o da okulun. Ama cok tesekkur ederim yardiminiz icin bunu deneyecegim. Belki okudugum yazi dc/dc/rly tipli plcler icindir.okuldaki dc/dc/dc hsc ile step motor surmeliyim ama surucu girisi 5 volt.iste plc cikisida 24. Tekrar tesekkurler yardiminiz icin .

direnç nerede nasıl kullanıldığına göre değişir. burada ilk direncimiz 47k gibi yüksek bir direnc dolayısıyla akım akısı mA seviyesinde. hiç çekinmeden kullan bozulursa PLC ben tamir ederim :)
hangi mühendislik dalındasın?

Optokuploru okulda hocam soyledi kullan diye ama sonra besleme gerilimleri konusunda sonuca gidemedim. Direnc baglamakta aklima gelmisti ancak plc cikisina direnc baglamayin diye bir formda okumustum. Plc benim olsa cekinmeden denerim zaten de o da okulun. Ama cok tesekkur ederim yardiminiz icin bunu deneyecegim. Belki okudugum yazi dc/dc/rly tipli plcler icindir.okuldaki dc/dc/dc hsc ile step motor surmeliyim ama surucu girisi 5 volt.iste plc cikisida 24. Tekrar tesekkurler yardiminiz icin .
Direnç takmayın diye okuduğun bilgi muhtemelen direnç ile alınan çıkışın yük çekmiyeceğindendir.Yani aslında bırak zarar vermesini, zarar görmesin diye bile direnç kullanılır yerine göre.

Selam

Eger 5 voltu baglayacaginiz yerle 24 volt arasinda elektriksel izolasyon gerekmiyorsa sayin main_loop arkadasimizin dedigi gibi direncle gerilim bolucu yaparak sorunuzu rahatlikla cozebilirsiniz. Diger turlu optokuplor kullanmalisiniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,381
Kullanıcılar
450,262
Son üye
EminFurkan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri