Omron PLC

İlginiz için teşekkürler ama verdiğiniz link çalışmıyor malesef, "ulaşılmıyor yada sınırlandırılmış". İyi çalışmalar.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
ZOPTAN ' Alıntı:
İlginiz için teşekkürler ama verdiğiniz link çalışmıyor malesef, "ulaşılmıyor yada sınırlandırılmış". İyi çalışmalar.
sorunun ne olduğunu tam anlayamadım ama link veya linkler de bir sorun bulamadım..tekrar deneyin isterseniz

ZOPTAN ' Alıntı:
üzerinde kedi olan karakterleri yazın ve kaydedin.

musak ' Alıntı:
arkadaşlar omron plc programı içinde kullanılan bazı terimlerle ılgılı bır kaç sorum olacakprogramın içinde bıt compere ya
pmak icin olacak her halde =300 komutu degerlerinin önünde & işateini vardı bunun plc içinde (&2) ne anlama geliyor ayrıca w ve A ve @ başlayan companenentlerin foksiyonları nelerdir ve nerelerde tercih ediliyor bilgisi olan arkadaş var ise yardıma ıhtiyacım var kolay gelsin
MUSAK arkadaşım umarım sana yardımcı olabilmişimdir.aradığın cavabı eğer alabildi isen bana bir teşekkürü çok görmezsin umarım. :(hayırlı çalışmalar. :)

slm yağız hocam:
Omron PLC de sayıları tanımlayacağımız bazı alanlar var.Bunları tam bilmeyince program yazarken çok sorun oluyor.Aşağıda yazdıklarımı kısaca açıklarsanız çok sevinirim.

INT
DINT
LINT
UINT
UDINT
ULINT
UINT_BCD
UDINT_BCD
ULINT_BCD
REAL
DREAL
WORD
DWORD
LWORD
CHANNEL
ASCII
16BIT
STRİNG

Hocam bu bölgeleri nerede ne zaman kullanacağımızı kaç byte veya word kullandıklarınızı tek tek bi ezel formtında yazarsanız çok sevinirim.

s7_300 ' Alıntı:
slm yağız hocam:
Omron PLC de sayıları tanımlayacağımız bazı alanlar var.Bunları tam bilmeyince program yazarken çok sorun oluyor.Aşağıda yazdıklarımı kısaca açıklarsanız çok sevinirim.

INT
DINT
LINT
UINT
UDINT
ULINT
UINT_BCD
UDINT_BCD
ULINT_BCD
REAL
DREAL
WORD
DWORD
LWORD
CHANNEL
ASCII
16BIT
STRİNG

Hocam bu bölgeleri nerede ne zaman kullanacağımızı kaç byte veya word kullandıklarınızı tek tek bi ezel formtında yazarsanız çok sevinirim.
kusura bakma arkadaşım cevap yazmakta biraz geciktim. hocam demen hoşuma gitti ama keşke bu işleri bunu hakedecek kadar bilseydim. hoca olabilmem için benim daha kırk fırın ekmek yemem lazım. bu işleri benden daha iyi bilen hoca kelimesini hakeden meslekdaşlarıma haksızlık etmek istemem. ben daha bu işlerin başındayım ve sadece bildiklerimi sizlerle paylaşmak, bilmediklerimide sizlerden öğrenmek için burdayım.
CHANNEL kelimesi OMRONda 16 bitlik registeri ifade eder.
İNT(signed decimal,channel)=işaretli desimal tamsayı, 16 bit(-32768 ile+32767 sayı aralığını ifade eder.)
DINT(signed decimal,double lenght)=işaretli desimal tamsayı, 32 bit(-2147483648 ile+2147483647 sayı aralığını ifade eder.)
LINT(signed decimal,Quad lenght)=işaretli desimal tamsayı, 64 bit(-9223372036854775808 ile+9223372036854775807 sayı aralığını ifade eder.)
UINT(decimal,channel)=işaretsiz desimal tamsayı, 16 bit(&0 ile &65535 sayı aralığını ifade eder)
UDINT(decimal,double lenght)=işaretsiz desimal tamsayı, 32 bit(&0 ile &4294967295)
ULINT(decimal,Quad lenght)=işaretsiz decimal tamsayı, 64 bit(&0 ile &18446744073709551615)
UINT_BCD(bcd,channel)=işaretsiz bcd kodlu sayı, 16 bit(#0000 ile #9999)
UDINT_BCD(bcd,double lenght)=işaretsiz bcd kodlu sayı, 32 bit(#0 ile #99999999)
ULINT_BCD(bcd,Quad lenght)=işaretsiz bcd kodlu sayı, 64 bit(#0 ile # 9999999999999999)
REAL(floting point,double lenght)=noktalı sayı, 32 bit(- veya + değerler olabilir.)
LREAL(double floting point,Quad lenght)=noktalı sayı, 64 bit(- veya + değerler olabilir)
WORD(Hex,channel)=hexadesimal(tabanı 16 olan)sayılar, 16 bit(#0 ile #FFFF)
DWORD(Hex,double lenght)=hexadesimal(tabanı16 olan)sayılar, 32 bit(#0 ile #FFFFFFFF)
LWORD(Hex,Quad lenght)=hexadesimal(tabanı16 olan)sayılar, 64 bit(#0 ile #FFFFFFFFFFFFFFFF)
CHANNEL(Hex,channel)=16 bitlik kanalı(1 registeri)hexadesimal olarak gösterir.WORD ile aynıdır. DATALARI(REGİSTERLERİ)Gösteren ve değer girilebilen TOGGLE WATCH WİNDOW da otamatik olarak bu ayarlanmıştır.
ASCII(character,channel)=ASCII charekter, 16 bit
16 BİT(binary,channel)= 16 bitlik binary(tabanı 2 olan)sayılar, 16 bit(0000000000000000 ile 1111111111111111)
STRING=? bende çözemedim.
iyi çalışmalar ;) :)

s7_300 ' Alıntı:
slm yağız hocam:

INT
DINT
LINT
UINT
UDINT
ULINT
UINT_BCD
UDINT_BCD
ULINT_BCD
REAL
DREAL
WORD
DWORD
LWORD
CHANNEL
ASCII
16BIT
STRİNG

yağız ' Alıntı:
s7_300 ' Alıntı:
slm yağız hocam:

INT
DINT
LINT
UINT
UDINT
ULINT
UINT_BCD
UDINT_BCD
ULINT_BCD
REAL
DREAL
WORD
DWORD
LWORD
CHANNEL
ASCII
16BIT
STRİNG

kusura bakma arkadaşım cevap yazmakta biraz geciktim. hocam demen hoşuma gitti ama keşke bu işleri bunu hakedecek kadar bilseydim. hoca olabilmem için benim daha kırk fırın ekmek yemem lazım. bu işleri benden daha iyi bilen hoca kelimesini hakeden meslekdaşlarıma haksızlık etmek istemem. ben daha bu işlerin başındayım ve sadece bildiklerimi sizlerle paylaşmak, bilmediklerimide sizlerden öğrenmek için burdayım.
CHANNEL kelimesi OMRONda 16 bitlik registeri ifade eder.
İNT(signed decimal,channel)=işaretli desimal tamsayı, 16 bit(-32768 ile+32767 sayı aralığını ifade eder.)
DINT(signed decimal,double lenght)=işaretli desimal tamsayı, 32 bit(-2147483648 ile+2147483647 sayı aralığını ifade eder.)
LINT(signed decimal,Quad lenght)=işaretli desimal tamsayı, 64 bit(-9223372036854775808 ile+9223372036854775807 sayı aralığını ifade eder.)
UINT(decimal,channel)=işaretsiz desimal tamsayı, 16 bit(&0 ile &65535 sayı aralığını ifade eder)
UDINT(decimal,double lenght)=işaretsiz desimal tamsayı, 32 bit(&0 ile &4294967295)
ULINT(decimal,Quad lenght)=işaretsiz decimal tamsayı, 64 bit(&0 ile &18446744073709551615)
UINT_BCD(bcd,channel)=işaretsiz bcd kodlu sayı, 16 bit(#0000 ile #9999)
UDINT_BCD(bcd,double lenght)=işaretsiz bcd kodlu sayı, 32 bit(#0 ile #99999999)
ULINT_BCD(bcd,Quad lenght)=işaretsiz bcd kodlu sayı, 64 bit(#0 ile # 9999999999999999)
REAL(floting point,double lenght)=noktalı sayı, 32 bit(- veya + değerler olabilir.)
LREAL(double floting point,Quad lenght)=noktalı sayı, 64 bit(- veya + değerler olabilir)
WORD(Hex,channel)=hexadesimal(tabanı 16 olan)sayılar, 16 bit(#0 ile #FFFF)
DWORD(Hex,double lenght)=hexadesimal(tabanı16 olan)sayılar, 32 bit(#0 ile #FFFFFFFF)
LWORD(Hex,Quad lenght)=hexadesimal(tabanı16 olan)sayılar, 64 bit(#0 ile #FFFFFFFFFFFFFFFF)
CHANNEL(Hex,channel)=16 bitlik kanalı(1 registeri)hexadesimal olarak gösterir.WORD ile aynıdır. DATALARI(REGİSTERLERİ)Gösteren ve değer girilebilen TOGGLE WATCH WİNDOW da otamatik olarak bu ayarlanmıştır.
ASCII(character,channel)=ASCII charekter, 16 bit
16 BİT(binary,channel)= 16 bitlik binary(tabanı 2 olan)sayılar, 16 bit(0000000000000000 ile 1111111111111111)
STRING=? bende çözemedim.
iyi çalışmalar ;) :)
ha birde OMRONda işaretli ve işaretsiz aritmetik işlemler olmak üzere iki değişik işlem var. buna dikkat etmen lazım. işaretsiz işlem yaparken işaretli sayı kullanırsan yanlış sonuçlar alırsın. onun için yukarıda yazdıklarımı aslında bir yere girmen gerekmiyor ama TOGGLE WATCH WİNDOW dan bir değer gireceksen ve data değerlerini izlerken kafanın karışmaması için kullandığın dataların tipine göre bunları ayarlayabilirsin.örnek olarak 16 bitlik işaretsiz çarpma işlemi yaptın diyelim çıkan sonucu 32 bitlik(2 register)alana yazar.ama sen sonucu tam olarak görmek istersen sonucun data tipini UDINT olarak girmen gerekiyor. dikkat et! işaretli veya işaretsiz işlem yaparken senin kullanabileceğin sayı aralıklarını zaten sana bildiriyor. tekrar hayırlı çalışmalar ;) :)

sayın kardeşim
banada omron cpm1a-30cdr için yazılım gerekli gönderebilirmisin
çok teşekkür ederim
saygılarımla

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya