omron plc lerde HMS (066) komutu nasıl kullanılır

qwerty11

Üye
omron plc de HMS komutu nasıl kullanılır.Bir girişin aktif duması durumunda çalışmaya başlayıp sonra giriş pasif olduğunda durması istenirse nasıl bi yöntem izlenmeli. Bunu bir konveyör bantının bir günlük çalışma periyodunda nekadar süre durduğunu öğrenmek için kullanmak istiyorum.SAAT-DAKİKA-SANİYE olarak.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
selamlar..
3 adet toplama işlemi 3 adet te compare işlemi yapacaksın.
1 tane saniye de bir açlışan timerin olsun timer zamanı sonunda bir dm (datamemory) nin değerini 1 arttır (DM1 ) olsun.DM1 bu durumda saniye olmuş oluyor.
DM1 her 60 olduğunda Dm2 nin değerini 1 arrtır.DM2 de bu durumda dakika olmuş oluyor.DM2 her 60 oluşunda DM3 bir arrtır.DM 3 te saat olmuş oldu.Devam edelim.
DM3 ün değeri her 24 olduğunda DM 4 ü bir arttır ve dm1 dm2 ve dm3 ü sıfırla .DM4 Burda gün olmuş oldu.devam edecek olursak;
dm4 366 ya eşit olduğunda d1 den dm4 e kadar sıfırla..
biraz kafa karıştırıcı olabilir ama aslında çok basit.
ypmazsan haberim olsun cx-programmerde yapıp göndereyim.

HMS komutu ile de yapılmış hali..resim olarak gönderiyorum..burda önemli bir unsur sorce word hex olaracak..

zu6tj.jpg

battaldirican arkadaşa ilgi için teşekkür ediyorum.HM komutuyla programı yazdım ve simüle ettim fakat zaman gerçek zamanın gerçek zamanlı olarak çalışmadğını gördüm.3 adet toplama ve 3 adet compare işleminde takıldım bununla ilgili cx de yazılmış programı gönderirsen sevinirim. kolay gelsin

qwerty11 ' Alıntı:
battaldirican arkadaşa ilgi için teşekkür ediyorum.HM komutuyla programı yazdım ve simüle ettim fakat zaman gerçek zamanın gerçek zamanlı olarak çalışmadğını gördüm.3 adet toplama ve 3 adet compare işleminde takıldım bununla ilgili cx de yazılmış programı gönderirsen sevinirim. kolay gelsin

ya aslında resim olarak koyduğum hms komutu çalışıyor.bende simülatör ile çalıştırdım..en kısa zamanda sana yazıp yollayayım diğerini

eklediğm program çalışıyor ..incelemeni tavsiye ederim

Ekli dosyalar

• Desktop-24704.rar
    15.6 KB · Görüntüleme: 9
arkadaşlar omron ve telemekanik plc programı ve similatörü lazım yardımcı olursanız sevinirim

KAPLUMBAĞA_AVCISI ' Alıntı:
arkadaşlar omron ve telemekanik plc programı ve similatörü lazım yardımcı olursanız sevinirim

arkadaşım ben senin yerinde olsam ilk mesajını yazmadan önce söyle 15 dakika bir siteyi ve konu başlıklarını gezerim..aradığın şeyleri hemen bulacaksın..
diğer plc markaları konusunda aradıkların var

kolay gelsin

Battaldirican arkadaşım zaman saati için teşekkürler güzel olmuş çalışıyo.sayıcının önüne bir input koyarak durdurup devam ettire biliyoruz.Fakat bi sorun daha var.Bu saat sürekli toplayarak gidiyor.Şimdi zamanın herhangi bir anında saniye,dakika,saat,gün sıfırlanmasını istersek bunu hangi komutla yaparız.yardımların için teşekkürler

qwerty11 ' Alıntı:
Battaldirican arkadaşım zaman saati için teşekkürler güzel olmuş çalışıyo.sayıcının önüne bir input koyarak durdurup devam ettire biliyoruz.Fakat bi sorun daha var.Bu saat sürekli toplayarak gidiyor.Şimdi zamanın herhangi bir anında saniye,dakika,saat,gün sıfırlanmasını istersek bunu hangi komutla yaparız.yardımların için teşekkürler

blok set komutu kullanabilirsin.BSET diye geçer ..@BSET #0 D1 D4 bunu yaparsan önünede bir bit koy bitin bir olma difup ında d1 den d4 e kadar olan wordleri sıfır yapar.@ ifadesi difup tır.0 ın önüne # koyman gerekiyor unutma.

selam omron plclerde alt program komutları ve kullanıolması lazım acilllllll yardım

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri