omron data memeory flkları hakkında bilgi

musak

Üye
arkadaşlar herkese kolay gelsin omron hakkında birkaç sorum olacak
cx prpgramının memory kısmının altında cıo(ınput output olsa gerek) T (tımmer) C (counter) H (holding role) D (SAYISAL DEGERLERİN TUTULDUGU data memeory) var ancak bunlardan başka kullandıgım ama endogru kullanım yerinin neresi oldugunu bilmedigim W ,IR,TK, A Gii memeory alanları var bana bunların temel nitelikleri ve nerde tercih edilmesi daha dogru oldugu konusunda bigi verirseniz sevinirim
cjm cpu 22 ile omron drive hız bilgisi atamak iiçin pmcr (260 ) ile macro yapmak ıstedim ancak olmadı pmcr (260 )kullanımı hakkında örnek prpgram vea bilgi verirseniz sevinirim örnek makro programıda olabilir
şimdiden çok teşekkürler

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
merhabalar..öcelikler omron plc ye ait bir pdf link veriyorum ..
bu datasheet te plc memory ile ilgili tüm açıklamaları bulabilirisin
tüm memory bölgeleri ve nerede kullanıldığına dair ve bir çok şey var.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/attachments/r062-e1-1-cs1_series-specification_sheets-pdf.34157/

ayrıca pmcr komutu ile ilgili olarak;
pmcr komutu tek başına bir anlam ifade etmez,ilk olarak scu 41 veya scb 41 modülü kullanman gerekmektedir.ve bunun içerisine protocol yazman gerekmektedir.
scu (serial comunication unit)
rs232 ve rs 485 portları vardır.yazacağın protocol bu seri portlardan diğer aygıtlara bağlanır.
pmcr komutu, scu içerisinde yazdığın protocolu çaşıltırır.

ben daha önce yazdığım programı gönderiyorum bir icele

Ekli dosyalar

• musak.rar
    20.7 KB · Görüntüleme: 75
  • R062-E1-1+CS1_Series+Specification_Sheets.pdf
    511 KB · Görüntüleme: 20
Moderatör tarafında düzenlendi:
Battal kardeşim gercekten ciddi emek vererek haziırlamışsın (macro prg ) benim de ufkumu açti teşekkürler

Diger bir konuda scu 41 ler normal cpu gibi içine program atılabiliyormu birisinden duyduguma göre scu 41 indeicinde ayrica program oldugu program backup lari alinirken scu 41 içinde upload edilmesİ gerektiği şeklindeydi (haberleşme ve macro )

scu lara cx-protocol programı ile program atabilirisin..cx-protocol da yazacağın gerhangibir protocol programını scu nun seri portundan yükleme yapıyorsun...plc de kullandığın pmcr komutu scu nun içine attığın protocol programını çalıştırır.

kolay gelsin

Forum istatistikleri

Konular
128,554
Kullanıcılar
450,553
Son üye
bugraaa6606

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri