Omron İnverter Haberleşmesi

tkabas

Üye
Arkadaşlar bir üretim bandı üzerindeki 20 adet Omron V7 serisi inverteri seri haberleştirmek istiyorum.
Amaç: Hangi bölümü (inverteri) durdurursam,durdurduğum inverterin öncesindeki inverterlerde duracak.Kısacası durdurduğum noktanın öncesindeki bant duracak.
PLCye ve inverterlere ne tür bir işlem yapmam gerekiyor? PLCde kullanacağım ladder diyagramı nedir? Sanırım bu Modbus haberleşme konusu Yardımcı olursanız sevinirim.İyi çalışmalar

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
tkabas ' Alıntı:
Arkadaşlar bir üretim bandı üzerindeki 20 adet Omron V7 serisi inverteri seri haberleştirmek istiyorum.
Amaç: Hangi bölümü (inverteri) durdurursam,durdurduğum inverterin öncesindeki inverterlerde duracak.Kısacası durdurduğum noktanın öncesindeki bant duracak.
PLCye ve inverterlere ne tür bir işlem yapmam gerekiyor? PLCde kullanacağım ladder diyagramı nedir? Sanırım bu Modbus haberleşme konusu Yardımcı olursanız sevinirim.İyi çalışmalar
su anda mevcut sıstemın semasını gonderırsen buna bakarak sana faydaı olmaya calısırım.en azından nasıl bır baglantı oldugunu mevcut sıstemde anlatırsn

tkabas

arkadaşım..sana yardımcı olacam ama konu biraz geniş..
şimdi v7 serisi omron inverterler mudbus seri haberleşme yaparlar.yalnız sen inverterlere sadece start stop yaptıracan herhangi bir hzı değişimi yok sanırım.ben cam ülker grubuna ait karamanda bir fabrika nın kek tesisinde bu uygulamayı yaptım ..yalnız omron marka plc kullandım.ayrıca modbus haberleşme protocolunu omronun scu 41 macro protocol modülünde protocol yazarak yaptım.hem hzı refransı hemde start stop verdim.sana yaptığım uygulamaları önceleikle vereyim .bunları bir incele.hem plc proğramı hem modbus protocolu, hemde inverterler ne tür değişiklikler yaptım.sonra beraberce bakarız.

işin zor sana kolay gelsin

bu arada omron cx-one veya cx-programmer ile cx-protocol a sahip olman gerekecek.

battaldirican ' Alıntı:
tkabas

arkadaşım..sana yardımcı olacam ama konu biraz geniş..
şimdi v7 serisi omron inverterler mudbus seri haberleşme yaparlar.yalnız sen inverterlere sadece start stop yaptıracan herhangi bir hzı değişimi yok sanırım.ben cam ülker grubuna ait karamanda bir fabrika nın kek tesisinde bu uygulamayı yaptım ..yalnız omron marka plc kullandım.ayrıca modbus haberleşme protocolunu omronun scu 41 macro protocol modülünde protocol yazarak yaptım.hem hzı refransı hemde start stop verdim.sana yaptığım uygulamaları önceleikle vereyim .bunları bir incele.hem plc proğramı hem modbus protocolu, hemde inverterler ne tür değişiklikler yaptım.sonra beraberce bakarız.

işin zor sana kolay gelsin
eger plc kullanmayacaksanız drıvelerın uzerındekı roledende bunu yapabılırsın

selamlar
tkabas kadeş
omron 3g3mv inverter modbus haberleşme ile plc proğramı nı gönderiyorum bir incele ..
kolay gelsin

Ekli dosyalar

• omron_inv_serihaberle__351_me.rar
    101.8 KB · Görüntüleme: 122
Battaldirican arkadaşım ilgin için teşekkürler.Kendi programını yollamışsın fakat pek anlaşılır olmadı benim için.Daha doğrusu ben anlayamadım
1-CPU da yapmam gereken işlemler
2-SCU41 kartında yapmam gereken işlemler
3-İnverterlerde yapmam gereken işlemler nelerdir? Bana bu konuda yardımcı olursan sevinirim
Üretim bandı üzerinde 11 panom,her birinde 2 inverterden toplam 22 inverterim var.Panolar ardarda dizili.
CJ1M plc'im,SCU41 hab. modülüm var
Hangi bandı(inverteri) durdurursam o inverterin öncesindeki inverterler yani motorlar duracak.
Saygılarımla

tkabas ' Alıntı:
Battaldirican arkadaşım ilgin için teşekkürler.Kendi programını yollamışsın fakat pek anlaşılır olmadı benim için.Daha doğrusu ben anlayamadım
1-CPU da yapmam gereken işlemler
2-SCU41 kartında yapmam gereken işlemler
3-İnverterlerde yapmam gereken işlemler nelerdir? Bana bu konuda yardımcı olursan sevinirim
Üretim bandı üzerinde 11 panom,her birinde 2 inverterden toplam 22 inverterim var.Panolar ardarda dizili.
CJ1M plc'im,SCU41 hab. modülüm var
Hangi bandı(inverteri) durdurursam o inverterin öncesindeki inverterler yani motorlar duracak.
Saygılarımla

tkabas kardeş

v7 serisi ile 3g3mv hemen hemen aynı şeyler sana bir doc file veriyorum burada herşey ap açık..
plc de pmcr diye bir komut var onu kullanıyorsun o komut scu kartına yazdığın protocolu inverterlere uygular....scu kartına benim verdiğim protocolu direk yükle ..denendi çalışıyor.sağlam proğram..nasıl yükleyeceğinle ilgili ve diğer sorunlarla ilgili sıkıtı olursa hellederiz..sen bu dosyayı bir incele..
bu arada bahsettiğin iş nereye ait...

Ekli dosyalar

• modbus_cj1-mv.rar
    59.5 KB · Görüntüleme: 69
battaldirican kardeş senden bi ricam olacak.Bana örnek olarak 10 adet inverterin plc ile haberleşmesi için adım adım yapmam gerekenleri ve komutları yollarmısın? yardımcı olursan sevinirim.saygılar

tkabas ' Alıntı:
battaldirican kardeş senden bi ricam olacak.Bana örnek olarak 10 adet inverterin plc ile haberleşmesi için adım adım yapmam gerekenleri ve komutları yollarmısın? yardımcı olursan sevinirim.saygılar

tkabas kardeş
aslında gönderdiğim proğram adım adım yazılmıştır. ama senin için sadece invertere seri haberleşmede start stop ile hız referansı verme ile ilgili hem protocol hem plc hemde omron inverter de yapman gerekenleri hazırlayıp gönderecem. sanırım hafta sonu helleder p.tesi de gönderirim

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri