Og kablo birlestirme yardım

Şebeke ister tedaşın,ister özel hat olsun proje tadilatı yapmanız lazım.Havai hattın devam ettiği direklerden birine seksiyoner koyarak Tedaşın vereceği enerji müsaadesiyle branşman alabilirsiniz.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Yaşlıuzman ben biraz yanlış anlattım hearlde...

Bahsettiğim direk trafo direği değil. OG müşterek bir hatta adamın tesisinin içerisinde zamanında havai hat varken direk dikilmiş ve direğin üzerinede ayırıcı konmuş. Sonradan tesis yeraltına çevrilince bu sefer yeraltından gelen kablolar aynı direğin üzerinde birleştirilmiş. Yani Bahsettiğim ayırıcı direğinde ayırıcının üstünden bir 3 faz kablo girilmiş. Alt çıkıştanda yine yeraltı olarak iki 3 faz çıkılmış. Şimdi adam bu direği ve ayırıcıyı iptal etmek istiyor. Adamın zaten hat başında ayırıcısı var. Onda sorun yok da o 3 tane 3 faz kabloyu yeraltında birleştirecek bir şey var mı onu bilmiyorum. Yani su tesisatındaki gibi T gibi bir ek muf var mı diye sormak istemiştim. İnşallah anlatabilmişimdir...

Sn custox siz olayı yanlış algıladınız herhalde. Sistem yer altına alınmış ortada 1 tane direk kalmış onuda kaldırmak istiyor vatandaş. Gerekli yorumların yapıldığına inanıyorum.

Olay anlaşılmıştır arkadaşlar. Vakit ayırıp cevapladığınız için hepinize tesekkür ederim. Hat 1 giriş 2 cikis olduğundan dolayı rmu dan başka bir yöntem saglikli gelmiyor. Rmu yapılmasına karar verilmiştir.Ayrıca ben bu hattin sahibi değilim. Bu islere yeni baslayan elektrik muhendisiyim. Sahibi olan kişi bana geldi ve bunu nasil yapabilecegimizi sordu. Ben de bu olayla daha önce karsilasmadigim icin sizlere danisiyim dedim. İsin prosodurunu az çok biliyorum. Hepinize saygilar...

Direklerde 3 yol oluyor da neden kabloda olmuyor?

Direklerde 3 yol oluyor da neden kabloda olmuyor?
Astarı yüzünden pahalıya gelir bu işin.
kolay kolay izolasyon sağlanamaz(her kablo ucuna başlık yapılmalı ve sonrasında eklenmeli ki bu boyutları büyük ölçüde arttırır),
YG kablolarda bırakın T ek almayı normal arıza halinde bile 2 buat yapılmak zorundadır.yaptığınız(!) T ek te arıza oluşması sonucunda kaç buat kaç başlık yapılacağını tahmin edersiniz.
bunlara ilaveten arızayı tespit etmek için sağlıklı ölçü yapılamaz,arıza süresince bütün fider enerjisiz bırakılır...
vs.vs.vs.
RMU sistemlerde T ek alınabilecek başlıklar mevcut ama buat ortamında değil. 1234.jpg

Forum istatistikleri

Konular
128,389
Kullanıcılar
450,274
Son üye
darnv

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri