OG Aluminyum Kablo Kesit Tayini

Merhaba arkadaşlar,

Bir güneş santrali projesi üzerinde çalışıyorum, bu projede 4 MWatt'lık gücü 700 metre taşıyacağım, bunun için 95/16 Aluminyum XLPE kablo seçtim, yaptığım gerilim düşümü hesabında gerilim düşümü %0.12, güç kaybı da %0.2 çıkıyor, hepsi yönetmelik dahilinde olduğunu düşünüyorum.

Sorum şu: Ben projede 95'lik kablo uygundur görüşündeyim, fakat dağıtım şirketi inatla aluminyum kullanacaksan 150'lik kullanmalısın diyor. Gerekçesiz.

Şimdi aslına bakacak olursak bu gücü yönetmelik çerçevesinde 35'lik kablo bile taşır, fakat ben daha önceden sahadaki arkadaşlardan kulaktan dolma edindiğim verilere göre kabloların yeraltında zarar görme olasılığına karşı nolur nolmaz 2100 metreyi bir kaç yıl sonra sökmiyim diye 95'lik kullandım.

İşin ilginci dağıtım şirketi 95'lik bakır'a izin veriyor. Biraz zorlayınca arkadaşı aluminyumun özgül direnci bakır ile olan oranı ile çarptıklarını ve bu yüzden 150 istediklerini söyledi.

Tabi işin geneline bakılınca aynı güzergaha bakır 95 çeksem, 120.000 TL harcıyorum, aluminyum 95'te 26.000 TL harcıyorum, aluminyum 150'de 33.000 TL harcıyorum.

Kesinlikle bakır çekmicem onu eledim. Aluminyum işine gelecek olursak, aradaki 7.000 TL'den vazgeçip 150 çekebilirim.

Fakat tecrübesi olan arkadaşlara sorum şu ki; 150 ile 95 arasında mekanik dayanım yönünden çok bir fark var mı, yani benim çektiğim 95'lik kablo 10 yıl sonra patlar mı? Kesin patlamıcanı bilsem dağıtım şirketine de projeyi onaylattım diye rest çekçem. Ama kendime tam anlamda güvenemedim. Daha önceden hiç OG aluminyum yer altı kablosu döşememiştim

Bu konuda yardımcı olacak arkadaşlar varsa çok sevinirim.

Şimdiden teşekkürler.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
gönül rahatlılığıyla döşeyebilirsin. biz bütçe yetersiz kaldığı zamanlar branşman ve kolon hatlarını NAYY ile yaptığımız da oldu. bakır fiyatlarının pahalı olduğu için kaliteli olduğu düşünülür. aslında bakır fiyatının yüksek olması stok miktarının alimünyuma göre azlığı ve işleniş maliyetinin alimünyuma göre yüksek olmasından ileri gelmektedir.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri