O.G. Sistemde Röle Koordinasyonu?

arkadaşım burada selektivite diye bir olay var ve senin burda röle ayarlarında sorun var ve bu selektivite olayı örneğin dm1 yani dağıtım merkezinden 1 noludan 20 noluya doğru trafolara ring li ve xlpe kabloları gidiyor diyelim ve burada öneli olan 14 nolu trofoda fazlar kısa devre oldu diyelim ve bu kısa devere esnasında 2 nolu ve dm1 trafo merkerkezi bu arızayı görmemesi lazım en yakınındaki 11 veya 12 nolu trafodaki kesicinin açması lazım buda milisaniye yarlamaları ile ilgilidir ölenin markaaısnı yazabilirsen sevinirim biz merlin gerin sepamları ile bu işlemi gercekten mükemmel bir sekilde sistem celısıyor.

Ve dm1 deki 150ms yapacağız ve onun önündeki tr1 de 140msn tr2 130msn tr3 120msn tr4 110msn gibi değerler girilmeli bilmem anlatabildim mi eğer bu konu hakkında konusabiliriz beni profilden meil adresini ekeleyebilrsen sana yardım olabilirim tahsin arıkan uşak.

arkadaşımız güzel açıklamış.bunun dışında açma akımlarını da ayarlayabilirsin.
Hücre üreticisi size yardımcı olacaktır ayarlar hakkında. Eğer ulusoy elektrik se hücreleri 03122670712 biz yardımcı olluruz gerekirse teknik eleman gönderebiliriz.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Merhabalr ben öyle bir röle ismi duymadım ama sepam hakkında ve entes diyorsan snaa ayrdımcı oluurm ve hiç bir rölede durduk yere bosa actırma yapmaz belki torağa gercektende kaçak var veya torağa kaçak akım cok düşük değere ayarlanmıs olabilir.

arkadaşlar bende yedaş çalışanıyım bu röle koordinasyonuyla ilgili elinde döküman olan arkadaşımız varsa paylaşabilirmi acaba yani kabinler arası ayarlamalarla ve hesaplamalarla ilgili

merhabalar eğer bir fider diğer bir fiderin aşırı akım toprak arızasından açmaktaysa ya fiderinizin rölesi çif yönlü değildir, yada rölenizin yön kutubları arızalı olabilir kontrol edmenizde fayda vardır.

Ve dm1 deki 150ms yapacağız ve onun önündeki tr1 de 140msn tr2 130msn tr3 120msn tr4 110msn gibi değerler girilmeli bilmem anlatabildim mi eğer bu konu hakkında konusabiliriz beni profilden meil adresini ekeleyebilrsen sana yardım olabilirim tahsin arıkan uşak.

eger burdaki zamanları milisaniye olarak yazdıysan bu aradaki 10 milisaniye ile kordinasyon yapamassın en az 150-200 milisaniye zaman farkı koyman lazım.
eger zaman çarpanı olarak yazdıysan rölenin açma eğrisine göre açma zamanı değişir ve farklı markalar farklı uygulamalar yapmışlar.
örnegin mcr 30 serisi girdigin zaman çarpanı 10 katındaki açma zamanıdır.

arkadaşlar bende yedaş çalışanıyım bu röle koordinasyonuyla ilgili elinde döküman olan arkadaşımız varsa paylaşabilirmi acaba yani kabinler arası ayarlamalarla ve hesaplamalarla ilgili
detaylı bir anlatım yok ama sunum vardı bulabilirsem paylaşırım.

merhabalar eğer bir fider diğer bir fiderin aşırı akım toprak arızasından açmaktaysa ya fiderinizin rölesi çif yönlü değildir, yada rölenizin yön kutubları arızalı olabilir kontrol edmenizde fayda vardır.
arkadışın bahsettigi arızanın yönlü röle ile alaksı yok.zaten mcr-30 serisi röleler yönlü degil.

röle kordinasyonu ile ilgili sunum.işinize yarayabilir.

Ekli dosyalar

• röle koordinasyonu.ppt.rar
    3.8 MB · Görüntüleme: 338
tekat şeması şeklinde fider kurulu güçlerini akımtrf oranlarını ve röle markalarını ve set değerlerini eğrilerini bir açıkla bunun üstünde konuşalım kolay gelsin

Mustafa bey bahsettiğiniz röle sorunlu bir röle, demeraj akımını arıza akımı gibi değerlendiriyor..

nötrph arkadaş biraz uygun cevap vermiş. Diğer arkadaşları şunu öneriyorum
1 soruyu iyi anlayın
2 bilmediğiniz konudaki fikir beyanı sorunu olan arkadaşın ancak kafasını karıştırır. lütfen bilmediğiniz veya hakim olmadığınız konularda bir bilene danışın.
üç dört gündür kordinasyon konusunda gezinti yapıyorum bazılarının doğruluk payı olsa dahi saçmalıktan öte değil. röle kordinasyonu ile ilgilenecek arkadaşlar temel elektrik bilginiz çok iyi olacak yoksa her olayda başka yere savrulursunuz.

arkadaşım anlattığın problem parafudur sorunu.....
biraz düşünün yarın neden kaynakladığını açıklayacağım..

Forum istatistikleri

Konular
128,195
Kullanıcılar
449,971
Son üye
umutcelik

Yeni konular

Geri