NYY Kabloların Kullanılması İle İlgili Bir Durum

uncu

Üye
iç tesisat içerisinde kolon kablosu olarak 4*4 NYY kullanıyorum. şimdi burada akım taşıma kapasitesi olarak havada 34 toprakta 46 a lık bir değer gösteriyor.
şimdi sorum şu. ben kolonlarımın tamamını özel bir şaft içerisinden daireye taşırken pano odamda diğer bölgelerden tamamen ayrılmış bir mahal olarak yaptım. yani gün ışığı ile ilgili herhangi bir temasım yok.
bir yerden ben bu kabloları şaft içerisinde izole bir ortamda kullandığım için taşıma kapasitesi olarak havada söyleneni değil toprakta olanı almam gerektiği söylenmişti. yani 34 a değil de 46 a olarak hesap etmem gerektiği.
bu doğru mudur? doğru ise bulunla ilgili ulaşabileceğim herhangi bir kaynak var mıdır?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Burada,yanyana döşenen kablo sayısı ile ilgili faktörleri kullanabilirsiniz.Kolon beslemeleri ,min.6 mm2
olması zorundadır.

iç tesisat yönetmeliği nadde madde 57 a4 sürekli yük akımı başlığı altında aradığınız cevapları bulabilirsiniz.

Yukarida arkadaslar da aciklamislar zaten...Her seyden once Tesisatin yonetmelige uygunlugu saglanmali.
Kablolarin akim tasima kapasiteleri tayin edilirken, Toprak icin sicaklik 20 C , hava icin sicaklik 30 C kabul edilerek yapilir. Daha degisik sicaklik degerleri icin ise, '' duzeltme faktorleri '' kullanilir. Asagida , farkli sicaklik degerlerine gore akim tasima kapasitesini hangi katsayilar ile carpmamiz gerektigine dair, Prysmian katalogundan alinmis bir tablo var...Bina ici tesisat olduguna gore, Normal Oda Sartlari 24 C civarinda sabit olmasi gerektigi dusunulurse, sizin fiili akim tasima kapasiteniz, 34 A ile 46 A arasinda ortalama bir degere tekabul etmesi gerekir.
Ama en dogrusu yonetmeligin dedigini uygulamaktir. Kolay Gelsin

fahri yetiş ' Alıntı:
Burada,yanyana döşenen kablo sayısı ile ilgili faktörleri kullanabilirsiniz.Kolon beslemeleri ,min.6 mm2
olması zorundadır.

anlıyorum sayın fahri yetiş. lakin iç tesisat yönetmeliği madde 52-d-viii de min kolon hattı 4mm yazıyor. yoksa ben yanlış mıyım?

evet kolon hattı 4mm2 branşman hattı 6 mm2 olmak zorunda

Yönetmelik uygulamaları,maalesef,elektrik sağlayıcı kurumlara göre değişiyor.Kanun onlar.Bulunduğunuz
yerdeki kurum kabul ediyor ise, mesele yok.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri