Neden bu kadar çok malzeme kullanılıyor?

morbeyaz

Üye
Merhaba. Eskileri hatırlıyorum. Kocaman tombul adaptörler vardı. Prize takardık. Bozulmadan yıllarca çalışırdı. Cep telefonu şarj cihazlarının iç kısmını elektronik parçalardan oluşturup ufaltmalarını anlıyorum fakat şerit ledler için kullanılan trafoların içini açtığımda dünyanın malzemesini kullandıklarını görüyorum ve bu trafolar o kadar dayanıklı da değiller. Laptop adaptörleri de öyle. İçini açtığımda çok fazla elektronik malzeme var. 220 voltu Dc 12 volta veya 9 volta indirmek için bu kadar malzemeye ihtiyaç var mı? Bu Trafo neden bu kadar büyük?

10.PNG

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Merhaba. Eskileri hatırlıyorum. Kocaman tombul adaptörler vardı. Prize takardık. Bozulmadan yıllarca çalışırdı. Cep telefonu şarj cihazlarının iç kısmını elektronik parçalardan oluşturup ufaltmalarını anlıyorum fakat şerit ledler için kullanılan trafoların içini açtığımda dünyanın malzemesini kullandıklarını görüyorum ve bu trafolar o kadar dayanıklı da değiller. Laptop adaptörleri de öyle. İçini açtığımda çok fazla elektronik malzeme var. 220 voltu Dc 12 volta veya 9 volta indirmek için bu kadar malzemeye ihtiyaç var mı? Bu Trafo neden bu kadar büyük?

Ekli dosyayı görüntüle 101300
Smps teknolojisinin sizin bahsettiğiniz konvansiyonel trafo ile gerilimi düşürüp köprü diyotla doğrultmak teknolojisi ile yakından uzaktan alakası yok . Ne kadar çok icinde eleman varsa da sizin algınızın tersine o kadar iyi . Talebe göre slim olanlari da var .

Elinizdeki led trafosu diyelim ki 12V 30A olsun. Bu 360W yapar. Aynı gücü normal bakır sargılı bir trafodan almaya çalışırsanız kocaman yerinden kaldırırken bile zorlanacağınız bir trafoya ihtiyaç duyarsınız. Bu hem maliyet demek hem yer sıkıntısı demek vs. vs. halbuki aynı işi yapan led trafosu minnacık ve hafif...

O kocaman adaptörler, bakır sargılı bir trafo ve doğrultma devresinden meydana geliyordu. Maliyetleri azaltmak için elektronik adaptörler geliştirildi. Elektronik adaptörlerin dayanıksız olması doğrudur. Ama bu kalitesi ve markası ile alakalıdır. Piyasadaki adaptörlerin çoğu üzerinde yazan akım ve güç değerini karşılamıyor. Mesela Meanwel marka olanlardan uygun model seçin bakın bakalım nasıl dayanıyor. Ne kadar para o kadar köfte.

bak güzel insan, ben şimdi sesli düşüneyim. sen buradan istediğini al.
yıllar yıllar önce bir akü şarj adaptörüne sahiptim. içini açıp baktım. bir trafo dört diyot ve bir tane konsdastör vardı. üzerinde yazan 220 volt input (giriş) 13,5 volt out (çıkış) ve 50 Hz yazıyordu. şimdi gelelim kuru fasülyenin faydalarına. hani mosfet yada IGBT gibi naneler var yüksek frekansta çalışıyor ve çok güzel voltajlarda da çalışıyorlar. şimdi bendeki trafoyu 1 kg diyelim ve 50 hz göre ayarlanmış. adam 250 hz çalışan mosfetle sürdüğünde 200 gr trafo kullanacak 500 hz de sürdüğünde 100 gr trafo kullanacak. tabii bunu sürmek için bir yığın diyot, direnç, kondanstör vb zımbırtıya ihtiyaç var. otur bir hesap yap. o kadar bakır ve demire para vereceğine yarı parasına veya daha azına, karışık bir devre yapsan ve gir 220 çıksın 12 sana 100 yerine 25 e üretilse ve sen bunu 30 a satsan hangisi karlı?

Kaliteli olanları dayanıklı, ayrıca anahtarlamalı güç kaynakları eskiden beri kullanılıyor sadece günümüzde çok daha yaygın. Bu arada az bileşen kullanılıyor dediğiniz adaptörler muhtemelen regülesiz olanlardır. İyi bir regülatör devresi epey bir bileşen içerir.

Smps teknolojisi güzel ancak piyasadaki smps beslemelerin çoğu patates 40 amper yazar 30 amper çekemezsiniz 25 amper de yarım saat çalışsa ateş gibi olur. Ayrıca kalitesiz tasarımların gürültü problemi de var çıkış voltajları regülasyonlu değil yani hassas bir işte kullanılacak şeyler değil.

Meanwell iyidir diye biliyorum ancak 12 volt 100 amper modelini almıştım çıkışı regülasyonlu, kendi içerisinde izolasyonu, soğutması vs. güzel üründü her gün 4 saat sürekli 60 amper akımda bir ay sonra arıza verdi indüksiyon ısıtma çalıştırıyordum bununla.

Sonra hewlett packard marka atm cihazlardan çıkan çıkma bir besleme aldım yine 12 volt 100 amper 1 yıldır gavur gibi çalışıyor ve ısınmıyor.

Haklısınız. Ben öğrenmek için konu açtım. Sadece ne kadar elektronikleşirse o kadar bozulma riski fazla ve dünya elektronik çöp yığınına dönmüş durumda. Hatta 2000 li yıllarda fotokopi ve faks teknisyenliği yaparken eğitim için yurtdışından gelenler vardı. Türkiye'de siz cihazları hurdacıya satıyorsunuz. Japonya'da her bir malzemesini ayrıştırmak gerektiği için ve maliyetli olduğu için daha az maliyetli diye depo kiralayıp ömrünü tamamlamış cihazları orada tutuyorlar dedi. Şu an ki teknolojide bir ayrıştırma makinesi yapmışlar. Adını hatırlamıyorum. Trt Belgeselde izledim. Öğütür gibi iki taraflı dönen bir dişli aksamına akü ve cihazları atıyorlar. Sürme bantta makine kendisi ayrıştırıyor. Demek istediğim Arzın talepten çok fazla olması ve @tknsyn Hocamın dediği gibi. Malzemeler kaliteli yapılsa ( fiyatı uygun olanlar bile ) bu kadar çöp olmaz. 1 milyoncuda satılan silikon tabancasının fişi ve kablosunu 0.50 bile olmayan bir kabloyla üretmişler. Fişe takar takmaz bozuluyor. Bunun gibi binlerce örnek var. Emeğe, elektriğe, iş gücüne, malzemeye ve zamana yazık.

Bir konuda haklısın eski ürünler uzun süre dayanıyor ama yaptıkları işler basit gereksinimleri az tasarım amaçlarına uygu yapıldıkları için sorun olmuyor..Devre nin tasarlanma amacına ve kullanım süresine göre malzeme seçiliyor. Ekonomik bir ürün isteniyorsa kaliteden taviz vermek gerekiyor.
Gereksinimler artıkça malzeme adeti artıyor sistemi iyileştirmek için malzeme ekleyerek daha iyi sonuçlar alıyoruz temel amaç enerji kaynaklı sorunları en aza indirmek.
(Şebeke dalgalanmaları,kısa devre koruması, aşırı akım koruması,harmonik,enerji kesintileri,aşır yük sonucu gerlim düşümünden koruma vb )
örnek 1:220/12 volt trafo 1 adet köprü diyor 1 adet kondansatör
örnek 2 :220/12 volt trafo 1 adet köprü diyor 2 adet kondansatör
örnek 3 220/12 volt trafo 1 adet köprü diyor 2 adet kondansatör 1 adet bobin
örnek 4 220/12 volt trafo 1 adet köprü diyor 2 adet kondansatör 1 tane 7812 1 adet bobin.
örnek 5 220/12 volt trafo 1 adet köprü diyor 4 adet kondansatör 1 adet bobin 1 adet 7812 ...

Forum istatistikleri

Konular
128,195
Kullanıcılar
449,970
Son üye
Liliane

Yeni konular

Geri