Nasil akim akiyor ???

Pesen

Üye
Arkadaslar selamlar siz degerli dostlarin bugune kadar yazip cizdikleri benim ufkumu genisleti cok sagolun var olun.......
Peki ucgen baglantili motor nasil oluyorda notr olmadan devresini tamamliyor yani akim nasil akiyor ben bulamadim
Cok kiymetli yorumlariniz icin simdiden tesekurler

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Üç fazlı motorlarda iki fazdan akımın girdiği, üçüncü fazdan çıktığı kabul edilir ve sarım şemaları da buna göre düzenlenir. Yıldız veya üçgen bağlı olması sonucu değiştirmez, sonuçta yıldız bağlantıda da yıldız noktasına nötr bağlanmaz.

Bir devreden akım akması için nötr olması gerekmez. İki nokta arasında potansiyel farkı olması yeterlidir. R S T fazları arasına voltmetre bağladığımızda gerilimi 380V okuyorsak bu herhangi 2 faz arasında birinin diğerine göre 380V daha yüksek/ya da alçak potansiyel olduğunu gösterir. ve bu 2 potansiyel arasına bir devre bağladığımızda çalışır. Örnek olarak, seri bağlı aynı güçteki 2 lambayı R ve S fazına bağladığımızda lambalar nötr olmadığı halde lamba yanacaktır. Benzer bir durum olarak 3 fazlı sistemlerin de böyle çalıştığını düşünebilirsiniz.

Cok tesekurler sayin sail 14 ve bayram bey basta imkansiz gibi gozukuyor ama sonucta bu uygulama var ve calisiyor temel bilgilerimizi bi daha gozden gecirmek lazim

fazlar arasında 120 derece faz farkı vardır. vektörel 3 kuvvet aynı yükte ve birbirine 120 derece açı ile bağlı ise bileşke kuvveti sıfırdır. yani fazların güçleri eşitse devreden nötr akımı 0A olur.

Sayin adem celik cok tesekur ederim

Bir devreden akım akması için nötr olması gerekmez. İki nokta arasında potansiyel farkı olması yeterlidir. R S T fazları arasına voltmetre bağladığımızda gerilimi 380V okuyorsak bu herhangi 2 faz arasında birinin diğerine göre 380V daha yüksek/ya da alçak potansiyel olduğunu gösterir. ve bu 2 potansiyel arasına bir devre bağladığımızda çalışır. Örnek olarak, seri bağlı aynı güçteki 2 lambayı R ve S fazına bağladığımızda lambalar nötr olmadığı halde lamba yanacaktır. Benzer bir durum olarak 3 fazlı sistemlerin de böyle çalıştığını düşünebilirsiniz.
Eğer lambalar 100 watt olmazsa lambalar patlar 380 volt kontrolünde bir birine seri bağlı 100 watt lambaları bende kullandım

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri