nötr yerine topraklama

Durum anlaşıldı.
Siz diyorsunuzki; nötr nereden koparsa kopsun bir prize 380 v. gelmez diyorsunuz.
Peki şöyle sorayım.
3 faz beslenen bir evde nötr bina girişinden koparsa prizlere takılı cihazlar yanarmı yanmazmı. Yani bu yanma tabiri pert olmak anlamında. Yoksa lamba ışık verirken de yandı deriz ya öyle değil.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
peki şef kardeş, hani dediniz ya benim kafam karışmış ben yük nötrünün kesilmesine takılmışım diye, sizin savunduğunuz arkadaşlar 380 volt cihazlara gelir derken ben cihazlara hiç bir zaman 380 gelmez yükteyken derken, arkadaşlar beni cehaletle suçlarken neden bunları açıklamayıp benim dediklerimin aynısını neden şimdi bana anlatıorsunuz? benim anlayamadığım bu, ben elektrokur'un "konuyla ilgili biraz daha araştırma yapın. nötr koptuğu zaman 220 volt la çalışan cihazlar 380 volta maruz kalabilirler." lafına itiraz ettim siz de beni düzeltmeye çalıştınız şimdi benim dediğimin aynısını söylüyorsunuz söylermisiniz bana bir alıcıya 380 volt gelme ihtimali varma nötr ister yüke yakın ister bina girişine yakın kopsun, hadi hepinize soruyorum çizdiniz açıkladınız ama beni yanlışlayacak ne koydunuz ortaya? hepiniz bana dene de gör dediniz hadi ben de size gidin deneyin diyorum bir prizde 380 ölçün de bakalım kim doğru kim yanlış, c-berkan arkadaşım lafı anlamadan yorum yapma lütfen, alıntı yapmıssın ben kimseye 300 volt oluşmaz demedim 380 gelmez asla dedim, bir kere okuyun adam gibi sonra akıl satın insanlara....

Dikkat ederseniz benim eklediğim resmin altındaki yazıda 350 Volt gelir yazıyor bunuda arkadaşın verdiği örnel tv-şofben olduğu için yazdım
Daha sonta birisi lamba-tv demiş orada gerekli hesabı yapıp yazdım.380 Volt gelir demedim.

bence nötr kopması durumunda gerilimi R fazına bağlı 1 fazlı alıcıların S ve T fazlarına bağlı 1 fazlı alıcıların dirençleri belirler buda 380 e yakın olabilir ama 380 görülmesi düşük bir ihtimal hatta yok gibi şöyleki

R fazındaki alıcının nötr kopması durumunda alıcının prizinde 380 volt okunması için diğer Sve T fazının direk olarak nötr hattına bağlı olması gerekirki buda mümkün değildir unutmayalım ki fazlar arasındaki bağlantıyı kopuk nötr üzerinden alıcılar sağlıyor alıcılar bağlı olmasa fazlar arası temas olamayacağı için 380 volt bence hiçbir zaman görülmeyecektir R fazına bağlı alıcının pirizine gelen voltajı S ve T fazındaki alıcıların dirençleri belirler ve sonuç olarak voltaj 220 den büyük 380 den küçük olacaktır

bence sn. electrics haklı

Son düzenleme:
ben artık hiç bişey demiyorum, ibreti alem için şu ana kadar yazılanları herkes okusun da bir daha bir şey tartışmaya girişeceği zaman iki kere düşünsün artık yazmayacağım bu konuda iyi geceler..

:) aslında electrics arkadaşımız yanlışını anlamış,şu an ne yapmaya çalışıyor derseniz bi açık kapı bulsamda,hatamla birlikte bu kapıdan kaçsam
herhangi bir cihaz yakıp yakmadığını bilmiyorum fakat bulamadığı faz faz hatasını bulmuş.

evet kardeş ben denedim beynimde halen faz faz hatasını nötr keserek başaramadım.gerçek uygulama şeklinde yapma şansım olsa idi inan denerdim. uygulamaya gerek yok sen anlat ben anlarım diye ümit ediyorum. Hele bir anlat sen...

burdaki bulamadığın faz faz hatası:D

Yiğidi öldür ama hakkını yeme diye bir söz vardır electrics konunun başından beri nötr kopmasında 1 alıcıya 380V düşmez diyor evet dediği çok extreme durumlar hariç doğrudur. Extremden kastım endüktif yükle faz açılarının kayıp bileşke gerilim vektörünün yukarıda alternatifleriyle hesapladığımız omik yüklerdeki gerilimlerden biraz daha fazla çıkma durumu gibi ancak genel kaideyi bozmayacak çok istisnai durumlardır bunlar. Netice itibariyle nötr kopmasında gerilim yükselmesinden alıcıların zarar görme ihtimalinin yüksek ancak gerilimin 1 alıcı üzerinde 380V değerine ulaşma durumunu çok istisnai bir durum olarak değerlendiriyorum. Alpernbuğra arkadaşımada hesaplamada yaptığım hatayı düzelttiği için teşekkür ederim.

Yiğidi öldür ama hakkını yeme diye bir söz vardır electrics konunun başından beri nötr kopmasında 1 alıcıya 380V düşmez diyor evet dediği çok extreme durumlar hariç doğrudur. Extremden kastım endüktif yükle faz açılarının kayıp bileşke gerilim vektörünün yukarıda alternatifleriyle hesapladığımız omik yüklerdeki gerilimlerden biraz daha fazla çıkma durumu gibi ancak genel kaideyi bozmayacak çok istisnai durumlardır bunlar. Netice itibariyle nötr kopmasında gerilim yükselmesinden alıcıların zarar görme ihtimalinin yüksek ancak gerilimin 380V değerine ulaşma durumunu istisnai olarak değerlendiriyorum. Alpernbuğra arkadaşımada hesaplamada yaptığım hatayı düzelttiği için teşekkür ederim.

yiğit arkadaşımız electrics benim nötr kopması halinde 220 voltla çalışan alıcıların 380 volta maruz kalabileceklerini yazmamdan sonra olmaz ben kafamda hala faz faz hatasını bulamadım diyerek polemiği başlattı.sonra konuyu anladı. ama kabullenemediği için 380 tuttu bırakmıyo

şimdi soruyorum size
nötr koparsa 220 voltla çalışan cihazlar 380 volta maruz kalabilirler ifadesi yerine,nötr koparsa 220 voltla çalışan cihazlar 221 den başlayarak 222,223,224,225,226,227,228..........................377,378,379 volta kadar degişik aralıklarda bir gerilime maruz kalabilirler. Diye uzun bir cümlemi yazmalıydım acaba
benim 380 volta maruz kalabilirler diye yazdığım ifadeden herkez watı düşük olan alıcının zarar göreceğini anlarken,yiğit arkadaşımız electrics ne anladı acaba

elektrokur madem soruorsun sana cevap yazayım çünkü sen saçmaldığında susabilmek erdeminden gayet uzak bir arkadaşsın, sen 380 volta maruz kalabilirler dediğinde kimse 220,221,223,,298,,378,379 diye anlamaz, neden mi? çünkü birisi sana 380 olmaz dediğinde adap ve erkan haklısın ona yakın olabilir ama 380 olmaz demektir ama sen ne yapıyorsun iki alıcının 380 volt göreceğini iddia edip sonra olmayacağı hatırlatılınca ama ben 379 a kadar demek istemiştim diyorsun madem öyle diyorsun o zaman sana onu da anlatayım kardeş...
sizin orada çizdiğiniz beni anlayamakla matrağa almaya calıştığınız şekle iyi bakarsanız olayın iki alıcı üzerinde 380 volt dolayısı ile bir alıcıya asla 380 düşmez gibi bir çıkarım da yanlıştır neden mi? onu söleyeyim
o şekle iyi bakarsanız üçüncü fazın da bu 380 volt devresine bir etkisinin olacağını ve böle bir devrede hiç bir zaman 380 e yakın (yükleriniz 1 2 watt gibi komik yüklerse belki bir alıcıda 350 volttan fazla veya yakın olabilir ) bir değer görülemeyceğini anlarsınız. Siz bana akıl öğreteceğinize gidin biraz devre analizi görün, tesis dersi alın, ben senin gibi cahil adamların matrağı olamayacak kadar aklı başında bir insanım, beni üzen senin gibi bir adama burada benden başka kimsenin cevap verememesi ki bigpasha kardeşime kısmen katılmasamda hakkımı verdiği icin teşekkür ederim olgunlugundan ötürü ben hatami anlarsam özür dilemesini bilecek bir adamım, senden önce biri daha vardı bir direnç üzerinde sadece akımın aktif kısmı harcanır diyordu ama onu 50 60 mesajdan sonra ikna ettim bana pop verdi, kendisi iyi bir arkadaşti bilgili idi ama hatasını asla kabul edemiyordu şimdi banlenmis ama belki aramızdadır saygıyla anarım kendisini yine de, onun icin senin gibi yanlışını kabule yanaşmayan insanlara cevap vermezsem burada meydan yarım yamalak bilgisi olan insanlara kalacak diye üzülerek cevap vermeye devam ediorum yoksa inan bana umurumda değil senin benden faydalanman, sen öyle bil benim bilgim bana yeter, sen komik bir adamsın, bigpasha ile de cok tartıştık ama helal olsun adama bak yiğide hakkını verebiliyor biraz erkan ve usül öğren ondan bilenlerin huzuruna çıkarken..

elektrokur madem soruorsun sana cevap yazayım çünkü sen saçmaldığında susabilmek erdeminden gayet uzak bir arkadaşsın, sen 380 volta maruz kalabilirler dediğinde kimse 220,221,223,,298,,378,379 diye anlamaz, neden mi? çünkü birisi sana 380 olmaz dediğinde adap ve erkan haklısın ona yakın olabilir ama 380 olmaz demektir ama sen ne yapıyorsun iki alıcının 380 volt göreceğini iddia edip sonra olmayacağı hatırlatılınca ama ben 379 a kadar demek istemiştim diyorsun madem öyle diyorsun o zaman sana onu da anlatayım kardeş...
sizin orada çizdiğiniz beni anlayamakla matrağa almaya calıştığınız şekle iyi bakarsanız olayın iki alıcı üzerinde 380 volt dolayısı ile bir alıcıya asla 380 düşmez gibi bir çıkarım da yanlıştır neden mi? onu söleyeyim
o şekle iyi bakarsanız üçüncü fazın da bu 380 volt devresine bir etkisinin olacağını ve böle bir devrede hiç bir zaman 380 e yakın (yükleriniz 1 2 watt gibi komik yüklerse belki bir alıcıda 350 volttan fazla veya yakın olabilir ) bir değer görülemeyceğini anlarsınız. Siz bana akıl öğreteceğinize gidin biraz devre analizi görün, tesis dersi alın, ben senin gibi cahil adamların matrağı olamayacak kadar aklı başında bir insanım, beni üzen senin gibi bir adama burada benden başka kimsenin cevap verememesi ki bigpasha kardeşime kısmen katılmasamda hakkımı verdiği icin teşekkür ederim olgunlugundan ötürü ben hatami anlarsam özür dilemesini bilecek bir adamım, senden önce biri daha vardı bir direnç üzerinde sadece akımın aktif kısmı harcanır diyordu ama onu 50 60 mesajdan sonra ikna ettim bana pop verdi, kendisi iyi bir arkadaşti bilgili idi ama hatasını asla kabul edemiyordu şimdi banlenmis ama belki aramızdadır saygıyla anarım kendisini yine de, onun icin senin gibi yanlışını kabule yanaşmayan insanlara cevap vermezsem burada meydan yarım yamalak bilgisi olan insanlara kalacak diye üzülerek cevap vermeye devam ediorum yoksa inan bana umurumda değil senin benden faydalanman, sen öyle bil benim bilgim bana yeter, sen komik bir adamsın, bigpasha ile de cok tartıştık ama helal olsun adama bak yiğide hakkını verebiliyor biraz erkan ve usül öğren ondan bilenlerin huzuruna çıkarken..

Sn.electrics
Keşke anladığınızı baştan söyleseydiniz.Koyu kısımla gösterdiğinim kısımlar bu konuda yazısı bulunan tüm üyelere yönelik dikkatinizi çekerim.

Forum istatistikleri

Konular
128,479
Kullanıcılar
450,441
Son üye
hasanagca33

Yeni konular

Geri