Motordan çıkan ses

Merhaba, herkese iyi günler. Elimde Soler & Palau TD-800/200 SILENT marka-model kanal tipi sessiz fan mevcut. Kullandığım ortam için çok güçlü olduğundan dolayı vakum etkisi yaratıyor. Bunun için internette satılan 220V maks. 2000W kapasiteli hız anahtarı aldım cüzi bir miktara, fakat düşük devire ayarladığımda motorun ateşleyici olduğunu düşündüğüm (silindir) parçasından ses çıkarıyor. Yüksek devirde sorunsuz sessiz bir şekilde kullanabiliyorum fakat söylediğim gibi vakum etkisi yaratıyor bu durum. Üretici firmaya sordum pek tatmin edici bir cevap alamadım. Sorun nedir? Eğer sorun hız kontrol cihazının kalitesizliğinden kaynaklanıyorsa,“Elicent RVS 5 Kademeli Hız Anahtarlı Kontrol Paneli” Kullansam sorun çözülür mü?
Şimdiden cevaplayan ustalara çok teşekkür ederim iyi forumlar.

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    254.2 KB · Görüntüleme: 15
  • image.jpg
    image.jpg
    186.8 KB · Görüntüleme: 14
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Kataloğunu kontrol ediniz; kendisine ait
hız kontrol seçenekleri mevcutmuş.
Mehmet Bey öncelikle cevabınız için teşekkür ederim, yukarıda belirttiğim farklı marka hız kontrol cihazına ücret ödemeyeceğim için onu yazdım. Kendi hız kontrol cihazı 1,700 ₺ olduğu için o kadar para ödemek istemiyorum. Sizce sorun kalitesiz hız kontrol cihazından mı kaynaklanıyor?

İçinde nasıl bir motor var, bilmiyorum.
Bence, kendi hız kontrol cihazı olmadığından
bu şekilde çalışıyor.
Servisini çağırıp, örnek göstermesini isteyin.
Kendi hız kontrol cihazınızla karşılaştırın.

Ek:
Satın aldığınız "hız kontrol cihazı??" faz kıyıcıdır.
Üniversal seri motorlar haricinde işe yaramaz.
Motor sessiz ise, muhtemelen gölge kutupludur.

fan800.png

Bu motorun 3 devirli olduğu görünüyor 2170,1870,1660
Bu son devir kabul edilebilirse kömütatör ile yapmanız mümkün.

Kendisinin REB olarak adlandırdıoğı basit bir hız kontrol ümitesi de var ancak sizin kullandığınızı gibi basit ancak filtreli hız kontrol devresi de olabilir.
(Siz N - LA arasına hız kontrolünü bağladınızmı?)

Komütatörü denedinizmi:

td_silent_500_schema_1.jpg

Ekli dosyayı görüntüle 101785

Bu motorun 3 devirli olduğu görünüyor 2170,1870,1660
Bu son devir kabul edilebilirse kömütatör ile yapmanız mümkün.

Kendisinin REB olarak adlandırdıoğı basit bir hız kontrol ümitesi de var ancak sizin kullandığınızı gibi basit ancak filtreli hız kontrol devresi de olabilir.
(Siz N - LA arasına hız kontrolünü bağladınızmı?)

Komütatörü denedinizmi:

Ekli dosyayı görüntüle 101787
Merhaba, yanıtınız için teşekkür ederim.
Benim kullandığım üründe iki devirli olarak görünüyor, fotoğrafını aşağıya bırakıyorum.
Komütatör dediğiniz bağlantı ayarı ise low speed konumunda fakat yine emiş gücü kullanım alanım için çok fazla. Yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz kontrol anahtarıda en yüksek devirde sorunsuz çalışıyor devir düşürdükçe motorda sanki zorlanma veya elektrik yetersiz geldiği için zonklama gibi ses çıkarmaya başlıyor. Yine kendi markası olan S&P REB-2,5 Hız Kontrol Cihazı (2,5A) siparişi verdim. Sizce sorun ortadan kalkar mı? Çünkü daha öncede 1000 modelini kullanmıştım sipariş verdiğim anahtar ile en düşük devirde daha sessiz çalışıyordu.
Merhaba, yanıtınız için teşekkür ederim.
Benim kullandığım üründe iki devirli olarak görünüyor, fotoğrafını aşağıya bırakıyorum.
Komütatör dediğiniz bağlantı ayarı ise low speed konumunda fakat yine emiş gücü kullanım alanım için çok fazla. Yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz kontrol anahtarıda en yüksek devirde sorunsuz çalışıyor devir düşürdükçe motorda sanki zorlanma veya elektrik yetersiz geldiği için zonklama gibi ses çıkarmaya başlıyor. Yine kendi markası olan S&P REB-2,5 Hız Kontrol Cihazı (2,5A) siparişi verdim. Sizce sorun ortadan kalkar mı? Çünkü daha öncede 1000 modelini kullanmıştım sipariş verdiğim anahtar ile en düşük devirde daha sessiz çalışıyordu.
Teknik terimlere pek aşina olmadığım için anladığım kadarıyla cevap verebildim. Teşekkürler.

Ekli dosyalar

• 959B1A6A-9ACA-480C-9808-3ECB66E614D7.jpeg
    959B1A6A-9ACA-480C-9808-3ECB66E614D7.jpeg
    228.9 KB · Görüntüleme: 9

Forum istatistikleri

Konular
128,195
Kullanıcılar
449,972
Son üye
Emirhan6161

Yeni konular