motor koruma rölesi

volky

Üye
slm arkadaşlar;
45 kw lık bir fan motorunun yıldız üçgen panosu var.çalıştırdığımda 10 dk çalışıyor ve sistem stop ediyor.mühürlemesini ve bağlantıları kontrol ettim bir sıkııntı yok.termik rölede açmıyor.stop butonunu değiştirdim genede olmadı.en son kullandığım motor koruma rölesini devre dışı bıraktım ve çalışmaya devam ediyor.akım ve gerilim değerleride normal acaba motor koruma rölesinde ne gibi sıkıntı olabilir.yeni motor koruma röleside bağladım sorun devam etti ayarlarını en sona geitrdiğimde bile sorun devam ediyor .
kısacası motor koruma iptal edildiği durumda fan normal çalışmaya devam ediyor ve arıza çözülmüş oluyor benim sorum sebep nedir.
saygılar.

Aslında sorunun çözümünü bulmuşsunuz. Motor Koruma Rölesini yenisiyle değiştirip denemelisiniz diye düşünüyorum.

Aslında sorunun çözümünü bulmuşsunuz. Motor Koruma Rölesini yenisiyle değiştirip denemelisiniz diye düşünüyorum.

Degistirdigini ve sorunun devam ettigini yazmis zaten arkadas.

Neyse, su durumda kontaktorlerinizin kontaklarini, bunlari besleyen otomat, salter vs. yi kontrol etmeniz gerekiyor. Ayrica motorun sargilarinda da ufakta olsa bir kacak, kisa devre,... olabilir. Megerle olcum yapin...

motor koruma rölesi nötr hattı ile ilgili bir sıkıntı olabilir.

slm arkadaşlar;
45 kw lık bir fan motorunun yıldız üçgen panosu var.çalıştırdığımda 10 dk çalışıyor ve sistem stop ediyor.mühürlemesini ve bağlantıları kontrol ettim bir sıkııntı yok.termik rölede açmıyor.stop butonunu değiştirdim genede olmadı.en son kullandığım motor koruma rölesini devre dışı bıraktım ve çalışmaya devam ediyor.akım ve gerilim değerleride normal acaba motor koruma rölesinde ne gibi sıkıntı olabilir.yeni motor koruma röleside bağladım sorun devam etti ayarlarını en sona geitrdiğimde bile sorun devam ediyor .
kısacası motor koruma iptal edildiği durumda fan normal çalışmaya devam ediyor ve arıza çözülmüş oluyor benim sorum sebep nedir.
saygılar.

Sn Volky
Kullanmış olduğunuz motor koruma rölesinin modelini değerlerini belirtirmisiniz? gerek termik röle gerekse motor koruma rölelerinin yıldız üçgen devrede montaj yerinin hatalı seçilmesi sonucu anlattığınız sorunlar yaşanır. Size bu durumu şöyle açıklayayım; röle güç devresi sigorta çıkışına monte edilmişse röleden ana hat akımı geçer,röle ana kontaktör çıkışına monte edilmiş ise üçgen devre içinde kaldığından ana hat akımının kök3'de biri akım geçer. Bazı kataloglardaki termik akım değeri üçgen devre içindeki montaja göre olduğundan siz elemanı buna göre alıp ana sigorta çıkışına ana kontaktör girişine bağlarsanız anlattığınız sorunu yaşarsınız. Bilmem anlatabildim mi?

Son düzenleme:
motor koruma rölesi Fazlar arası gerilim dengesizliği, motoru devreden çıkartır geriliminizde sorun olabilir dalgalanma,gevşeklik vb

orhann arkadaşımızın dediği gibi nötür hattınızıda kontrol edin

Son düzenleme:
Açıklamalarım size belki karışık gelmiştir diye ekte çizim verdim. Siz motor koruma rölenizi kırmızı renkli yere monte etmiş olabilirsiniz. Katalogdan bakılan termik değeri yeşil renkli olan yere monte edildiğinde geçerlidir. Bir önceki mesajımda bunu izah etmeye çalıştım. Ancak burdan kırmızı renkli yere montaj olmaz sonucunu kimse çıkarmasın! motor korumalar kısa devre koruma özelliğine de sahip olduklarından aslında kırmızı renkli yere monte edilmeleri daha sağlıklı olur, tabiiki termik uygun akımı doğru seçildiği sürece. Manyetik koruma görevini sigorta da üstlendiği için yeşil renkli yerede montajı mümkündür.
Ne tip bir motor koruma rölesi kulladığınızı ve özelliklerini belirtin...

Ekli dosyalar

• xmotör.JPG
    xmotör.JPG
    30.6 KB · Görüntüleme: 132
Son düzenleme:
Sn Orhan ve yunusx arkadaşlarım farklı bir motor koruma rölesi bağlantısından bahsetmiş mesela. Faz yokluğu,faz sırası,gerilim değişiminden motoru koruyan yani sadece şebekeyi izleyen termik ve manyetik koruma yapmayan rölelerden bahsetmiş. Netice itibariyle o rölelerde motoru korur ama koruma alanı bahsettiğim gibi farklıdır. Bu nedenle Volky arkadaşımızın ne tip bir motor koruma rölesi kullandığını,özelliklerini ve nasıl bağladığını belirtmeli.

entes mk 05 motor koruma rölesi bağlıdır.

kael ke-dp-01 dijital gerilim ve akım koruma rölesi kullanın.problem ne ise size hata kodu ile verir.ayrıca bu röleyi kullandığınız zaman termik kullanmanıza da gerek kalmıyor.ayrıntılı kullanım klavuzunu internet sitemizden inceleyebilirsiniz.cihaz aynı zamanda multimetredir.

Forum istatistikleri

Konular
128,321
Kullanıcılar
450,159
Son üye
delta2366

Yeni konular

Geri