Motor Güç Tüketimi

Eli3436

Üye
Merhaba,
Ekte bulunan görsellerde kofradan gelen kablolardan alınan ölçümlerde tek fazda ~50A toplamda ~150A geçiyor. Bu bağlantı yıldız üçgen yol verme olduğuna göre çalışan motorun tükettiği güç ~150A'e tekabül eden güç müdür? Bilgisi ya da fikri olan varsa paylaşabilir mi? (Ölçüm esnasında motorun üçgen kontağı kapalıdır.)
1.png
2.png

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Ölçümü nereden yaptınız, hat akımımı, motora giden kol akımımı..

50 amper nereden yapılan ölçüm..
1. Görselin kofra girişi kısmının tek fazında ~50A gördüm. Ölçüm için birlikte aldığım kolların akımını ~49.5A gördüm(Kofra kablolaları aşırı sert olduğu için ampermetre takmak için ayırmadım). 2.Görselde kofra gelişinin tek fazı ~50A.

Yıldız üçgen bir motoru tam yükte kalkınma (yıldız) akımı ile çalıştırırsanız motor olağandan daha fazla akım çekecek ve ısınacaktır.
Doğru ölçüm için üçgene geçip ölçümleri almalısınız.

50 X 1.73 X 380 = 32.870 kw. çekılen güç..
:) Evet.
Yıldız üçgen bir motoru tam yükte kalkınma (yıldız) akımı ile çalıştırırsanız motor olağandan daha fazla akım çekecek ve ısınacaktır.
Doğru ölçüm için üçgene geçip ölçümleri almalısınız.
Yanıldığınız kanaatindeyim. Sanırım bir karışıklık oldu, yıldız bağlantıda motor daha az akım çekecektir. Aslında amaçta üçgene geçmeden önce daha düşük bir akım ile motorun startını sınırlandırmaktır.

Forum istatistikleri

Konular
128,482
Kullanıcılar
450,451
Son üye
halilke

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri