Motor etİketİ???

Arkadaşlar şunu öğrendim.Motorun etiket değerinde yazan değerler nominal güçteki değerlermiş.Yani bunun altı olabilir ama üstü olamaz diyorlar.Formülize olarak o değerleri tam bulmanız gerekiyor diyor.
wat marka motor üreticisinin yalancısıyım.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Arkadaşlar motor etiketinde yazan değerler motor milinden alabileceğiniz kw değeridir motorlarda
1.demir kayıpları
2.bakır kayıpları
3.sürtünme ve vantilasyon kayıpları
4.histerisiz kayıplar
vardır bu kayıpları az olması motoru verimli yapar ve şebekeden çekeceği güç az olur ve enerji tasarrufu yaparsınız. örnek olarak 7.5kw motor nominal akımı etiketinde 16a voltaj =380v cosfi=0.80 P=uxıxkök3xcosfi formülde yerine koyarsak 380x16x1.73x0.8=8414.72w eder şebekeden çekilen kw milden ise 7.5 kw alırız.Verim=alınan güç /verilen güçx100=7.5/8.414x100=89 bu motorun verim %89 dur %11 bahsettiğim kayıplarla yok olmuştur.

s7_300,pratik olarak şunu bilirim;motorların üzerideki etikette verilen akım değerleri o motorun maks.çekeceği akımdır.Yani etikette 15 amper yazıyorsa bu motorun en fazla çekebileceği akımdır.Motora bağladığın yükün momenti 15 amperden fazla ise motor kısa süre içinde yanacaktır.Ancak termiğini bunu düşünerek ayarlamış olursan termik açacağından motoru kurtarmış olursun.Biraz daha basite indirgemeye çalıştım....

s7_300 ' Alıntı:
Arkadaşlar motor etiketinde : 0.18 kw üçgen 220 yıldız 380 üçgen akımı 1.30A yıldız akımı 0.75a cos 0.62 derece frekans 50 Hz devir 1380 yazıyor.

ben bu motorun yıldız ve üçgendeyken akımlarını etiket değerlerinden çok farklı buluyorum.Bana bu konuda yardım ederseni çok sevinirim.
motorun üzerinde yazan etiket değerleri nominal değerlerdir.yani akım değerlerleri motorun tam yükte çektiği akım değerleridir.motor milindeki yüke göre değişebilir.yani motor milindeki yük %50 ise motor akımı yaklaşık 0.38 Amper olacaktır. %100 ise 0.75 Amperdir. motora uyguladığın gerilim fazlararası 380V ise motoru yıldız bağlamalısın, yok eğer fazlararası gerilimin 220V ise üçgen bağlamalısın.(etiketinde bunu işaret ediyor).bağlantı şekline görede motorun nominal akımı değişir.

Sn yagız ın cevabı basit ve nettir.Haaa fazlar arası 220v yok diyenlere inverter derim.Motor ekiketinde yazan herşey doğrudur:)

arkadaşım belki kestirip atacağım ama .o güçteki motorada yidız /üçgen yol verilmezki.istediğiniz sonucu formülede etseniz de alamazsınız..iyi akşamlar..

-------------------------------------------------------------------------------------------

motor küçük güçte olduğu için zaten verimi düşük.%75 birde şebekede gerilim düşümü varsa hiç bir zaman etiket değerini yakalayamassınız.iyi akşamlar

Arka arkaya mesaj atmak yerine lütfen ilk mesajınızın üzerinde bulunan düzenle-değiştir butonunu kullanınız.

Düzenleme: BuRçin.

fatih dadaş ' Alıntı:
arkadaşım belki kestirip atacağım ama .o güçteki motorada yidız /üçgen yol verilmezki.istediğiniz sonucu formülede etseniz de alamazsınız..iyi akşamlar..

-------------------------------------------------------------------------------------------

motor küçük güçte olduğu için zaten verimi düşük.%75 birde şebekede gerilim düşümü varsa hiç bir zaman etiket değerini yakalayamassınız.iyi akşamlar

Arka arkaya mesaj atmak yerine lütfen ilk mesajınızın üzerinde bulunan düzenle-değiştir butonunu kullanınız.

Düzenleme: BuRçin.
arkadaşım yazdığımı dikkatle okumanı öneririm.

Arkadaşlar benim derdim şu:
Bu motor tabiki üçgen bağlanmaz bunu biliyorum.İnverter kullanarak üçgen bağlarım.Ama biz arkadaşlarla şunu öğrenmek istiyoruz.Motor yıldız bağlıysa çekilen akım şu üçgense şu bunu matematik ve formullerle görmek istiyoruz.Aktif reaktif güç formülleri tamamda kök3 formülün başında olacakmı olmayacakmı?tek sorun şimdilik kök3.

sayın s7_300 sarıma giden bir motor aynı özelliklerle sarılmış olsun orjinal sargıdaki gibi olmaz. akımı, güçü vs. değişir kayıplar artar... bu motorun daha once sarılıp sarılmadıgımı arasatır bence

Arkadaşlar Merhaba:
Motor Etiket Değerleri:
Üçgen:220v/1.6A
Yıldız:380v/2.8A
Güç:0.55kw
Cos:0.73
Devir:1365
Frekans:50Hz
Verim:Bilinmiyor

Hesaplanan Değerler:
Yıldız Bağlantı İçin:
P=Kök3XUXIXCos
P=1.173X380X1.6X0.73
P=767.84w

Buradan verim Yaklaşık %30 civarında çıkıyor.Bir Motorun bu kadar düşük verimle çalışması imkansız.Bir problem var ama nerde?Yardımlarınızı bekliyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,352
Kullanıcılar
450,206
Son üye
elektronom111

Yeni konular

Geri