motor ayarlarını tutturamıyorum

yok oyle bır sey yapmadım gonyeden kastınız z dekı gonyesızlık dıye dusunuyordum orda var onu talas alma ısı yaparak duzeltmeyı dusunuyordum bır denıyeyım

video da ilk başladığın nokta ile ileri arasında sanki baskı sorunu var! x eksenin neden kalemi ilk başladığı gibi sonuna kadar devam etmiyor?kalem önce kesik kesik çiziyor sonra hiç çizemiyor!tezgahın bence terazide değil!işleme masanın yamuk gibi geldi bana!hasas bir teraziyle kontrol et nalburdan aldığın su terazileri çok hasas olmaz!biz tezmaksan mak. isviçre malı çok hasas su terazileri kullanıyorduk.gerçi asenyurt sana daha iyi yol gösterir bu konuda ama video yu görünce ben fark ettiğim sorunu yazayım dedim.

birincisi kalemin esniyor
çizginin tam köşesinde kalem dönerken aynı anda dönmesi gerekir yuvarlak çizmemesi gerekir tam köşe yapması gerek. kalem yere çok baskı yapıyor olabilir.
ikincisi evet malzemeyi sabitlediğin tablan terazide veya hizada değil. bu halledersin çok sorun etme
önemli olan bu çizdiğin iki çizgi birbirine tam 90 derecede mi ?? en azından kareli defterin kareleri bunu anlamanda yardımcı olur videodan anladığım kadarıyla çizgiler 90 derece gibi yani x ekseni y eksenine tam 90 dereceyse tamamdır
o tabla hizalamasını da, x ekseni tablaya tam paralel olmadığından dolayı olur. ya da en kolay yolu kesici aletin ucuna çapı büyükçe freze ucu takıcaksın bütün tablayı taratıp her noktanın eşit hizada olmasını sağlayacaksın

z en fazla okadar ınıyordu mecbur uzun baglamak zorunda kaldım kagıt mılımetrık kagıt basladıgı cızgı uzerinde gidiyor dönerken bir milim daha ilerleyip gene aynı cızgı uzerınden devam edıyor o nu neden yaptı anlamadım stop cv angeles 0 aktıf ama onu pek kafama takmadım bu gun kompartör aldım 4 eksene ayırdıgım parayı makınanın mekanın arızalarına harcayınca makınadan soguma ıle hırs arasında kaldım dahada calısmaz ıse kalacak oyle
o yamuklugun farkındayım masanın 4 kosesı arasında 1 mm den fazla var talaş alma yapacagım ama cok ta acılıyetı yok

feedreti 400 ustune cıkarttıgımda bazı kesımlerde motor sıkısıyor pas sokucu ıle yaglayıp oyle calıstırıyorum
sormak ıstedıklerım vıdalı somunları yaglamak dogrumu vidalı somunlar cok sıkı bu normalmı bir arkadasım kendısının kulandıgı vidalı somunların elle ıtıgınde vıda uzerınde kaydıgını soylemıstı bende oyle bır sey olmuyor
[/QUOTE]
1...oncelikle vida sokup temizlemen gerekebilir....vidalarda cok hassas oldugunicin bazen takilmalar oluyor.. bi somunda misket kirildigi icin takildigini gormustum somun icini bi goz kontrolu yapmak gerekir..
2. Vida somun kizak ray araba.... bunlarda shell s68 yag kullanmak lazim... kesinlik pas sokuci kullanilmaz...
3. Pas sokucu veya wd40 isinmada veya zamanla donmaya veya sorunlar cikarmakta.. hatta wd 40 kesim kaliplarinda kullanildiginda kolanlarda kitlenme yapmakta....ama wd 40 heryerde elin altinda hizlica kullanilmakta..
4. Sistemini vidadan soktugunde eksenin araba uzerinde kaymasi nasil..
5. 3205 ve 4005 somunlar agirliktan dik tutuldugunda iniyor tabi misketlerde kir varsa olmuyor ...
6. Mach 3 kaldirip indirmenede gerek yok per ayarlariyla alakali.
7.sistemde baklash yokk..
8. Eger ok dersen sistemi nasil ayarlabilirsindiye bir kalibre etme sekli iletebilirim..

Son düzenleme:
cok sevınırım x eksenın rulman yataklarını ınce l demırlerle tuturmustum oda sallanıyor gıbı geldı onu saglamlastırmak ıcın parca ayarlamam gerekıyor ama ıyıce sogudum makınadan masraf edesım yok artık backlash ıcın kompratorle baktım stabıl bır deger vermedı her seferında farklı deger cıktı x eksenı somununu gene degıstırmeyı dusunuyorum ama yardımınız dokunursa sevınırım

Makinanin resmini eklermisin

Uzay erigi kardes konsuriksiyonun ve montaj seklin iyi degil... mesela o kadar parca almissin vidali mil tasiyicilar gibi gibi...govdeyi sigmandan yapaydin mdfyi komple kaldirsaydin cok iyi olurdu.. bu hali ile makinadan sogursun cozumde bulmak zor olur.. para harcama isi biraz zor gelesede yaptiiniz seye ilginizin artmasi icin size guzel sonuclar vermeli...

Kolay gelsin...

Forum istatistikleri

Konular
128,214
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular

Geri