motor ayarlarını tutturamıyorum

uzayerigi

Üye
öncelikle kolay gesın
motor ayarlarını settın alt 6 sayfasında yaptıktan sonra normal calısmada parca kestıgımde ölcüler tutumuyor daire kesım yaptıgımda ıse elıps oluyor masam 600 * 600 kadar calısa bılıyor 600 *600 bir tahta kesmek ıstedıgımde 597 * 575 gibi cok kotu bır olcude kesım yapıyor daire cizmek istedigimde ise 27.80* 28.01 gibi elips bır sekıl cıkıyor art camde feedreti 400 ustune cıkarttıgımda bazı kesımlerde motor sıkısıyor pas sokucu ıle yaglayıp oyle calıstırıyorum
sormak ıstedıklerım vıdalı somunları yaglamak dogrumu vidalı somunlar cok sıkı bu normalmı bir arkadasım kendısının kulandıgı vidalı somunların elle ıtıgınde vıda uzerınde kaydıgını soylemıstı bende oyle bır sey olmuyor
stepper ayarlarını yaparken spindle da calıstırıp malzemede kestırsemmı oda bana mntıklı gelmıyor ama

Valla simdiye kadar gördüğüm 1605 2005 vidali millerde kendiliginden gitmiyor hatvesi yüksek vidali mil ittiginde kayar gibi geliyor bana motor sikismasina gelince kartiniz ve guc kaynaginiz nedir velecity ayarlariniz step per ayarlariniz nedir.

@uzayeriği kardeşim öcelikle yarışmada kazandığın kitabın hayırlı olsun.Bende kazandım ordan biliyorum.

----
----
Sorduğun soruların içerisinde cevaplar yatıyor.Milleriniz sıkışık(GEz göz arpacık sorunu olabilir.:)Yani lineer sisteminiz rijit olmayabilir.
Vidalı mil somunu ne kullanıyorsunuz bilmiyorum sorunlu olabilir.
Vidalı miller yağlanıyor tabikide yağsız olduğu için sürtünme çok olabilir.
En önemlisi step motor sıkışması kötü.Yüksüz ve enerjisiz iken yumuşak dönmeli ve adımlarıda hissetmelisiniz.

eğer ki vidalı mil veya aktarma organı ne kullanıyorsanız step per ayarlarınız doğru yaptıysanız
ya motorlar adım kaçırıyor
ya da makine gönyede değil

daha yavaş hızlarda deneyin ya da güç kaynağınız müsait ise sürücülere daha çok akım verin.
makinenin gönyeside önemli ince ayar çekmeniz lazım eksenler birbirine tam 90 derece olmalı

cok saolun trafoyu olcum volktaj dusumu olmuyor daha cok nasıl akım verıyoruz mach3 uzerındenmı onu bılmıyorum x ekseni step prer 80.091 velocity 799.8 accelerity 6,25 y ekseni step prer 77.747 velocity 799.8 accelerity 6,25 idi dijital kumpasla ayarladıgımda sonra step perlerı 81 kadar elle cıkarttım ama gene duzelmedı elıpslık var hala ıstedıgım olcuye bıle yaklasmadı gövdeyı komple mdf den yapmıstım spindle tutucusu polyemıttendı uzun uc takınca daha cok farkettım spindle cokfazla esnıyor eskıdende esnıyordu onu gıdersın dıye ıkı tane yapmıstım gercı eskıden bukadar ayarsız degıldı ama makıne daha duzgun olculu kesıyordu ama alemınyum malzeme alıp spindle tutcusunu ve y eksen dıkmelerını alemınyuma cevırmeyı kafaya koydum bu siga profıle motor nasıl tuturuluyor kafamda hep mdef govde oldugu ıcın pek dıkkat etmedım ama sıgmamı alsam acaba

birde mach 3 kaldırıp yenıden yuklesemmı ayarlarda bır hata yapmıs olabılırmıyım ?

Son düzenleme:
yardımı olan olmayan herkese sımdıden cok tesekkur edıyorum aralar uzun olsada cok yardımınızı ıstıyecegım

@uzayeriği kardeşim öcelikle yarışmada kazandığın kitabın hayırlı olsun.Bende kazandım ordan biliyorum.

----
----
Sorduğun soruların içerisinde cevaplar yatıyor.Milleriniz sıkışık(GEz göz arpacık sorunu olabilir.:)Yani lineer sisteminiz rijit olmayabilir.
Vidalı mil somunu ne kullanıyorsunuz bilmiyorum sorunlu olabilir.
Vidalı miller yağlanıyor tabikide yağsız olduğu için sürtünme çok olabilir.
En önemlisi step motor sıkışması kötü.Yüksüz ve enerjisiz iken yumuşak dönmeli ve adımlarıda hissetmelisiniz.
ustam senı tebrık ederım sınyal sıstemlerı uzerıne ıdı kıtap hıc ılgı alanım olmayan bır kıtapttı dıger odul kazanalara dikkat etmedım ama ama sızlerı cok kıskanmıstım sız hangısını kazınmıstınız halada kıskanıyorum umarım sıze faydalı bır kıtaptır :D

uzun sure sonra tekrar basınızı sısırecegım makınayı sokmustum vidalı milleri aldıgım fırmaya sordum vidalar fazla sıkı diye bagzılar bouluyor bagzılarındada oluyor gerı getırın yeniden mısketlerı dızelım dediler butun somunları goturdum somunları yenıden dızdıler fakat eksık dızmısler ben yenıden 48 tane oluyormus toplam cok rahat calısır hale geldıler garantı olsun dıye ıkı tanede tayvan malı somun aldım bırısnın paketı acıktı bırısı sıfır paketınde ıdı sıfır paketınde olanda vıdala cok sıkı gırdı elle bıle uzerınde yurumuyordu paketsız olanında mısketlerı tutan borusunu cıkartıgımda ıcınde 20 adet mısket vardı bende tekrar mısketlerını dızdıgım cın malı somunları gerı taktım sımdı cok rahat haraket edıyor makına fakat gene olcu tutmuyor
setting alt 6 dan yaptıgımda step per 80 velocity 799 en sondakı step pulse boş dir pulse boş olarak ayarlıyor önce yuvarlak cızerek test ettım olcu tutmadı step per ayarını yukselterek daıreyı tam olculer otutturdum y 80.9 x81.5 gıbı ayar tuturdum sonra fakat 100 100 bir kare cızdıgımde 101.1 100.1 gıbı bır olcu cıktı tekrar settıng alt 6 dan ayar yapınca 80 799 oluyor ayarlar karede bu ayarlarla ölcü tutuyor ama dairede sıkıntı cıkıyor sorum su BACKLASH ayarlarını bılen varmı bır ıkı vıdeo ızeldım komparatörüm olmadıgı ııcın denıyemedım
nasıl yapıldıgını bılen varmı ayarı yaparken neye dıkkat etmelıyım yoksa bosamı ugrasmıs olurum

makinen gönye ayarı yapıldı mı ??
önce makineyi manuel hareket ettir
ucuna kalem bağla
makine tablasının bir köşesinden bir köşesine kocaman L çiz
sonra bu iki çizgi birbirine tam 90 derece mi önce buna bir bak.
ufak çizme büyük çiz

not kolaylık olsun diye kareli defter in çizgilerinin birini makineye hizala diğerini çizerken yamukluk var mı bak

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,610
Son üye
cagriaytmz

Yeni konular

Geri