Motor üçgen çalışmaya geçince 63 A sigorta atıyor

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
arkadaşlar sigortalardan ve ani devir değişiminden olabileceğini söylemişler
birde devir yönü değiştiğiren kontaktörün güç kontaklarına ve bağlantılarına bakarsanız belki kısa devrenin izine rastlayabilirsiniz

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
arkadaşlar sigortayı büyütmek bence çözüm değil.motorlar yön değiştiriken o anda eğer bir bekleme süresi yoksa bir anda yön değiştirme sırasında zorlandıklarından çok fazla akım çekerler. bunu önlemek içinde plc programlama sırasında bu yön değiştime geçişine belli bir zaman koyulur ondan sonra yön değiştirilir.mesela bir motor saat yönünde dönüyor start butonuna bastığım zaman saat yönü tersi dönmesini istiyorum. benim start butonuna bastığım anda motorum atıyorum 1 sn bekleyip ondan sonra saat yönü tersine döndürürsem o zorlanmadan dolayı fazla akım çekmesini ve belli bir zaman sonra motorun yanmasını engellerim. herhalde anlaşılır bir şekilde  anlattım dediğim gibi o devir yönünün değiştirilmesi sırasında belli bir zaman konulmalı problem bu şekilde çözülür. daha önce bu problem başıma geldi programdan devir yönü değişimi sırasında 0.5 sn lik bir zaman koydum bu sorunu çözdüm. benim düşüncem bu kolay gelsin herkese. tekrar söylüyorum sigortayı büyütmek kısa vadede bir çözüm olabilir ama uzun vadede bir çözüm değil hele önemli,bir yerin motoruysa duruşuna dahi tahammül edilemeyecek bir motor ise dediğim şekilde yapmak en doğrusudur. 

sigortaların atması çok entresan devrede aşırıakım rölen yokmu , sigortalar kısa devre arızası olmadıkça kolay kolay atmazlar. motoru geri döndürmeden önce herhangibir frenleme yapmalısın DC frenleme yaparsan ii olur birde kumanda devrede hata olabilir geri çalıştığındada yıldız üçgen yolması lazım geri çalışırken direk üçgen çalışıyorsa problem orda olabilir kolay gelsin.

reezonans ' Alıntı:
değerli ustalarım; 22 kw asenkron motoru bir yönde yıldız üçgen çalıştırdığımda hiçbişe yokmuş gibi çalışıyor. fakat diğer yönde yıldızdan üçgene geçtiği anda 63 A sigorta anında atıyor. direnç ve akım değerleri normal. nedenini kimse bilmiyor

mesaj yazan arkadaşlarımızın çoğu soruyu okumadan cevap yazdıklarından yanlış yorumlara sebeb oluyorlar maalesef.
Arkadaşımızın sorunu motor diğer yöne çalışırken yıldızdan üçgene geçtiği anda sigortanın atması
bunun sebebi de ancak faz çakışması olabilr.
Sigorta değiştir diyen arkadaşlara sormak isterim motor varsayalım saat yönünde çalışırken neden sigorta atmıyor sizce de saat yönünün tersine çalıştırmaya kalktığınızda yıldız da çalışıyor ve üçgende sigorta atıyorsa sigorta motorun saat yönünün tersinde çalışmamasını istiyor gibi ruhsal bir durum mudur sözkonusu olan:?

Aynı arızayı bende bir kagıt fabrikasında yasamıstım ters dönüş için yıldız üçgen devresi ayrı ise zaman ayarını kısa tutmuş olabilirsin.

yener74 noktayı koymuş .konuyu bende izliyorum. gerçekten bir konuya cevap yazarken sırf yazmış olmak için yazılmamalı diye düşünüyorum.

aslına bakarsanız kısadan yapılması gereken motor bağlantı uçlarının bir tarafını boşta bırakarak motora gelen enerjiyi ölçü aleti ile karşılıklı bir şekilde okunmasıdır...hem sağ hem de sol yönde büyük bir ihtimalle siğortanın attığı yönde yener74 ustamın da dediği gibi faz çakışması olduğunu bizzat kendi elleri ile fark edecektir...yapılması gereken boşta olan iki ucun yerini değiştirmek ve çakışmayı ortadan kaldırmaktır...bu durumda motor yönü her iki konumda da aynı olacağından ters dönmesini istediği devreden paralel koldan verilen enerji kablolarının girişten ikisinin yerini değiştirmektir

bende aynı sorunu yaşadım sonuç sargılardan biri kavrulmuştu. Bu da meger'le ortaya çıktı.

3fazlı bir asenkron motorun yıldızda atmayıp üçgende 63 a sigorta atıyorsa nedeni belli aşrı yükten dolayı atıyordur motor yüksüz hlinde iken eğer elinde ampermetre varsa çektiği akımı ölç birde yüklü halinde ölç ordan çektiği akım belli olur

Sargı uçları ters çıkmışsa ( U ile X - V ile Y veya W ile Z ten herhangibirisi yer değiştirmiş ise ) yıldızda normal çalışması-
na rağmen,üçgene geçtiğinde,kutuplaşma olmayacağından,motor aşır akım çeker.Bu durumda olan moorlarda,ses ve
vibrasyon oluşur.Sargı uçlarının doğru çıktığından emin olmak gerekir.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,481
Kullanıcılar
450,451
Son üye
halilke

Yeni konular

Geri