Monofaze beslenen daire

haruns

Üye
Arkadaşlar Monofaze ile beslenen bir dairede tadilat yaptırmaktayim. Dairede çamaşır mak. Bulaşık mak. Firin vb.tek linye ile beslenmesi gereken cihazlar zamanında tek linye ile beslenmemis şimdi onlari düzeltiliyorum. Bildiğim kadarıyla Monofaze dairede aydınlatma 10, priz 16 ve saat üzerindeki w otomat 25 amper değerini geçemiyor. Aklıma takılan çamaşır mak, bulaşık mak ve fırın aynı anda çalışsa 25 amper sigorta yeterli olmayacak.. bu konuda yardimlarinizi bekliyorum.. teşekkürler..

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Arkadaşlar Monofaze ile beslenen bir dairede tadilat yaptırmaktayim. Dairede çamaşır mak. Bulaşık mak. Firin vb.tek linye ile beslenmesi gereken cihazlar zamanında tek linye ile beslenmemis şimdi onlari düzeltiliyorum. Bildiğim kadarıyla Monofaze dairede aydınlatma 10, priz 16 ve saat üzerindeki w otomat 25 amper değerini geçemiyor. Aklıma takılan çamaşır mak, bulaşık mak ve fırın aynı anda çalışsa 25 amper sigorta yeterli olmayacak.. bu konuda yardimlarinizi bekliyorum.. teşekkürler..

Kolon hattı 6 mm2 kablo olacağı için ve 6' mm2 kablo boru içinde 35 A kadar akım taşır. Onun için B32A sigorta takılması idealdir. Bir güçleri toplayıp sayaç üstü sigortayla karşılaştırmayın. Çünkü daire içinde her linyenin kendisine ait sigortaları var ve kablolar 2,5 mm2.
Ama burada işin içine kolan hattı ve onun akım taşıma kapasitesi giriyor. Evin içindeki bütün cihazları hesaplayıp sayaç sigortasıyla karşılaştırırsanız o bile kaldırmaz.

Talep faktörü hesapları bir evde bir hanımın o kadar hamarat olamayacağını kabul eder. Yani Bir bayan mutfakta yemeği, makinada çamaşırları, mutfakta bulaşıkları eş zamanlı takip etmesi mümkün olmaz çünkü çalışırken cihazlar işi kendileri yapsada sonucunda devreye girip çamaşırları toplayacak, bulaşık makinesinden çıkacakları dizecek, fırından çıkanları sofraya koyacak bir insandır :)
Yok ben iran modeli düşünüyorum 3-4 eşim var diyorsanız yapacak birşey yok, kolon hattı yetersiz ise tadilat projesi çizidirip onaylatarak uygulatabilirsiniz.

Çalışsa da 6'lık kablo olduğu için bir sorun teşkil etmez inşallah. Ama 7000 Wattlık ısıtıcı işin içine girmesin.

Cevaplar için teşekkürler.. yönetmelikte b25 takılır en fazla yazıyor diye hatırlıyorum yanlış mi hatırlıyorum acaba

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,961
Son üye
omr70

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri