MONE FAZE JENARATÖR BAĞLANTISI

hikmet10

Üye
3 Katlı bir alışveriş merkezine 10 HP (7Kva ) 3000 dev /dak jenaratörü nasıl bağlantı yapabilirim.
Yükler sadece; Genel aydınlatma ve piriz tesisatında kullanılacaktır. Aydınlatmada tasarufflu ampül kullanılmaktadır

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Kurulu gücünüzü hesaplayarak bir jenaratör seçin 7 KVA monafaze bir jenaratörse yeterli olmayabilir.Katlarınızdaki dağıtım panolarınız mevcutsa veya bu katları besleyen tek bir pano mevcutsa bu panonun yanına mekanik ve elektrik kilitlemeli tranfer şalterler koyarak jeneratörden besleme yapılabilir..

Çekilen toplam güç 18 Amper.
Sayaç trifaze 3 fazdan .
R fazı 14 amper. T fazı 2 amper S fazı 2 amper.
Sadece aydınlatma ve küçük güçlü güçlerdeki pirizlerde kullanılacaktır.

Bu sisteme kendi imkanlarımla bir basit pano yapmak istiyorum.
Kısaca Gelen Şebeke besleme trifaze tesisatın, Jenaratörle beslerken tesisatı mone faze olarak besliyecek bir transfer panosu yapmak istiyorum.

Jenaratörün çıkışına koruma için kaçak akım rölesi koysam ne olur.

Jenaratör elektrik gidince manuel olarak çalıştırılacak.

manuel çalıştıracaksanız basit sistem kollu enversör şalterle hallede bilirsiniz otomatik isterseniz ister hazır alın isterseniz yaptıraa bilirsiniz.

sistemi enversör şalterle yaptım. Jenaratörü çalıştırdığımda boşta 220 volt veriyor. 10 Amperlik yüke aldığımda ise voltaj 180 Volt oluyor. Yükü arttırdığımda ise 18 Amper voltaj 160 Volta kadar düştü. Sistem bu şekilde çalıştığı halde lambalar ve pirizlerdeki düşük yükte beslenen sistemlerde bir arıza meydana gelmedi. Sistemi 3 kez olmak üzere 1 saat çalıştırdım.

Voltaj düştüğünde sistemde problem çıkması gerekmiyormu ?:confused:

sistemi enversör şalterle yaptım. Jenaratörü çalıştırdığımda boşta 220 volt veriyor. 10 Amperlik yüke aldığımda ise voltaj 180 Volt oluyor. Yükü arttırdığımda ise 18 Amper voltaj 160 Volta kadar düştü. Sistem bu şekilde çalıştığı halde lambalar ve pirizlerdeki düşük yükte beslenen sistemlerde bir arıza meydana gelmedi. Sistemi 3 kez olmak üzere 1 saat çalıştırdım.

Voltaj düştüğünde sistemde problem çıkması gerekmiyormu ?:confused:

çok enteresan bir durum voltaj düşüyor ama sistemde sorun oluşmuyor ne kadar güzel bir durum :)

Durumın güzel olması iyide. İleride problem çıkartırsa. Voltajın oyununa geldik demektir. Voltaj değişkenliği 160 voltta 160- 163 volt arası. Değişik ölçü aletleri ile ölçtüm aynı.
Bazen açıklama getiremediğimiz haller olur sistemde

slm arkadaşım tasarruflu ampuller 90 volt a kadar yanabiliyor ama sisteme düşük voltajda çalışamayacak cihaz ilave edersen o zaman problem olur mesela su sebili motoru düşük voltajda sürekli çalışmak isteyecek ama çalışamayacak ve sorun çıkaracaktır kolay gelsin

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,977
Son üye
keskiyan

Yeni konular

Geri