Mini Buzdolabına Kondansatör Montajı

arifbsrn

Üye
Merhabalar.
Karavanda kullanmak üzere 90 litre mini bir buzdolabım var. Şu şekilde bir sorun yaşıyorum.
İlk kalkışlarda demeraj akımını karşılayamadığı için inverter ötüyor, hatta geceleri enerjiyi kesiyor.
Bunun için ilk hareket kondansatörü ve daimi kondansatör eklemeyi düşünüyorum.
Konu ile alakalı destek olabilirseniz çok mutlu olurum.

Bağlantı bölümünün resimleri aşağıdaki gibidir.
cus664j.jpg

db84kz6.jpg

motorun görüntüsü:
1i2kt0w.jpg

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
şimdi salça oldum diye bana kızacaklar ama, buzdolabını 12 volta çevirseniz daha sağlıklı olmaz mı?

Yazlık yerimde bir arkadaşımın geçici verdiği benzer bir buzdolabını 300 watt (anlık/demeraj 600 watt) tam sinüs inverter ile çalıştıramamıştım. O zaman araştırdığımda, hatırladığım kadarıyla 60-70 uF 400 volt bir kondansatörü faz nötr arasına paralel bağlayarak buzdolabının çalışabileceği söyleniyordu. Bir süre sonra Şebeke elektriği geldiğinde daha sonrasını uygulamaya geçirmedim. Bunun bir sebebi de buzdolabının emanet oluşuydu. Yoksa bobinajcılardan kondansatörü temin etmek zor olmayacaktı. Wattmetre ile ölçtüğümde buzdolabı 90-130 watt gibi bir güç çekiyordu. Düz mantık 300 watt değil 150 watt ile bile çalışabilir olması gerekir diye düşünülse de, elektrik motorlarının kalkış (demeraj) akımının normal çalışma akımının 8-10 kat fazlasını çekmesi sebebiyle inverter aşırı güç çekimi sebebiyle kesime gidecektir.
şimdi salça oldum diye bana kızacaklar ama, buzdolabını 12 volta çevirseniz daha sağlıklı olmaz mı?
@paskomya ustam DC12V buzdolabı motor-kompresörleri buzdolabı fıyatına yaklaşabilir.:)

AC tarafında; bu konu için, kondansatör yardımcı
olamaz.

estağfurullah :)
keşke imkan olsa da dediğiniz gibi çevirebilsek.
planlarımda dolap kış zamanında evde kullanılacağı için 12v dönüştürmem zor gibi şuanda.

Yazlık yerimde bir arkadaşımın geçici verdiği benzer bir buzdolabını 300 watt (anlık/demeraj 600 watt) tam sinüs inverter ile çalıştıramamıştım. O zaman araştırdığımda, hatırladığım kadarıyla 60-70 uF 400 volt bir kondansatörü faz nötr arasına paralel bağlayarak buzdolabının çalışabileceği söyleniyordu. Bir süre sonra şebeke elektriği geldiğinde daha sonrasını uygulamaya geçirmedim. Bunun bir sebebi de buzdolabının emanet oluşuydu. Yoksa bobinajcılardan kondansatörü temin etmek zor olmayacaktı. Wattmetre ile ölçtüğümde buzdolabı 90-130 watt gibi bir güç çekiyordu. Düz mantık 300 watt değil 150 watt ile bile çalışabilir olması gerekir diye düşünülse de, elektrik motorlarının kalkış (demeraj) akımının normal çalışma akımının 8-10 kat fazlasını çekmesi sebebiyle inverter aşırı güç çekimi sebebiyle kesime gidecektir.

@paskomya ustam DC12V buzdolabı motor-kompresörleri buzdolabı fıyatına yaklaşabilir.:)

dediğiniz gibi, dolap kalkışta yüksek akım çektiği için inverter kısmında sıkıntı çıkarıyor.
yakın zamanda kesin bir cevap gelmezse deneme yanılma ile bulmaya çalışacağım gibi. :)

AC tarafında; bu konu için, kondansatör yardımcı olamaz.

neden? bazı 220v buzdolaplarda bulunan daimi kondansatörler öylesine mi var?

Onlar yardımcı sargıya seri giriyor.
Ana sargı ile yardımcı sargı arasında faz
farkı oluşturuyor. Motorun ilk kalkış kolaylığı
ve motor yönünün doğru olmasını sağlıyor.
Ayrıca bu ekovatlar normal devrine ve akımına
ulaşınca; ana sargıya seri olan akım rölesi
bırakıyor ve yardımcı sargı devreden çıkıyor.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,207
Kullanıcılar
449,987
Son üye
mavcil19

Yeni konular

Geri