minı kompanzasyon sistemleri elektrik tasarruf cihazları

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Benim bu ürünle degilde başka türlü bir sorum olacak

sistemde bulunan bütün kondansatörleri devreye aldıgım zaman (gerekli kapasitif ihtiyacından fazlası oldugunda) mesela 60 amper çekmesi gerekirken 80 amper gibi bir rakam çekiyor veya tam tersini uygularsak yani bütün kondansatörleri devreden çıkarttıgımız zaman gene 60 amper çekmesi gerekirken 80 çekiyor

bunun aktife etkisi olurmu olmazmı ?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Gereğinden fazla kondansatörde devreden gereksiz bir akım çekecektir.

15kw'lık bir gücü kaç amper çektiğini biliyormusun? bilsen böyle yazmazdın o yüzden her söylenene inanma arkadaşım. Bu konu ile ilgili sitede iki konu başlığı daha var defalarca yazdım yine yazıyorum şu dolandırıcıların oyununa gelmeyin evlerinizdeki sayaçlar aktif sayaçlar ! devreden düşen akım endüktif reaktif akımdır. Aktif akım bileşeninde değişiklik olmaz dolayısıyla tüketiciye hiç faydası olmadığı gibi kondansatör iç direnci ve üzerindeki led'den dolayı küçük bir tüketimleri (zararları) vardır.

Sayın teknikadam bukadar kesin konuşmamalısınız.Sizi yazılarınızdan takip ediyorum ve bu meslekteki bilgilerinize ve tejrübelerinize saygı duyuyorum.Ama bu konudaki düşüncelerinize katılmıyorum.Katılmama sebebimi formüllerle açıklayacağım.

1fazlı sistemde aktif güç P=U.I.cosfi bu formülden akımı çekersek I=P/U.cosfi

formüldende anlaşıldığı üzere cosfi yükseldiğinde aktif akımda düşecektir.Gelelim sayaç konusuna evimizde kullandığımız sayaç sizinde dediğiniz gibi aktif sayaçtır.Üzerinde bir gerilim bobini birde akım bobini bulunur.Sayacın yaptığı işte hesap makinesi gibi gerilimi ve akımı çarparak o an çekilen gücü yazmak.Biz sayaç üzerinden daha az akım geçirirsek faturamızda ona göre gelir.

Burada dikkat edilecek husus evimizde kullanacağımız yükün cinsi.Evimizde kullandığımız endüktif yükller balastlı flörasanlar,çamaşır bulaşık makinaları,buz dolapları.Bunlara ayrı ayrı münferit kompanzasyon yapmalıtız.Şebekeye direk belli bir güçte kondansatör takılmasına bende karşıyım.

Ayrıca fabrikalarda kompanzasyon sadece ceza yememek için yapılmaz.Akımı düşürdüğü için daha ince kesitli koblo kullanımı dolayısı ile daha az gerilim düşümü ve en önemlisi ülkemizin enerji santrallerini daha verimli kullanmak.

Bizim evimizde yapacağımız bu uygulama dedikleri gibi, kullandığımız yükten ötürü %25-30 tasarruf sağlamayacaktır.Fakat ufakta olsa bir katkısı olacaktır.Ülke bazında düşünürsek etkisinin büyük olacağı açıktır.

Sayın teknikadam bukadar kesin konuşmamalısınız.Sizi yazılarınızdan takip ediyorum ve bu meslekteki bilgilerinize ve tejrübelerinize saygı duyuyorum.Ama bu konudaki düşüncelerinize katılmıyorum.Katılmama sebebimi formüllerle açıklayacağım.

1fazlı sistemde aktif güç P=U.I.cosfi bu formülden akımı çekersek I=P/U.cosfi

formüldende anlaşıldığı üzere cosfi yükseldiğinde aktif akımda düşecektir.Gelelim sayaç konusuna evimizde kullandığımız sayaç sizinde dediğiniz gibi aktif sayaçtır.Üzerinde bir gerilim bobini birde akım bobini bulunur.Sayacın yaptığı işte hesap makinesi gibi gerilimi ve akımı çarparak o an çekilen gücü yazmak.Biz sayaç üzerinden daha az akım geçirirsek faturamızda ona göre gelir.

Burada dikkat edilecek husus evimizde kullanacağımız yükün cinsi.Evimizde kullandığımız endüktif yükller balastlı flörasanlar,çamaşır bulaşık makinaları,buz dolapları.Bunlara ayrı ayrı münferit kompanzasyon yapmalıtız.Şebekeye direk belli bir güçte kondansatör takılmasına bende karşıyım.

Ayrıca fabrikalarda kompanzasyon sadece ceza yememek için yapılmaz.Akımı düşürdüğü için daha ince kesitli koblo kullanımı dolayısı ile daha az gerilim düşümü ve en önemlisi ülkemizin enerji santrallerini daha verimli kullanmak.

Bizim evimizde yapacağımız bu uygulama dedikleri gibi, kullandığımız yükten ötürü %25-30 tasarruf sağlamayacaktır.Fakat ufakta olsa bir katkısı olacaktır.Ülke bazında düşünürsek etkisinin büyük olacağı açıktır.

Sn oonur
Mesleki alanda yapılmış olan son derece talihsiz açıklamaların bu akşam maalesef ikincisine şahit oluyorum.
Görünür güç S'nin iki adet vektörel bileşeni vardır. Bunun bir tanesi P aktif güç bileşeni ikinciside Q reaktif güç bileşenidir. Şebekeden çekilen akım görünür akımdır. QL endüktif reaktif güç QC kapasitif reaktif güç ile düşürülür.Netice itibariyle Q reaktif güç bileşeni küçülür. Bu değer küçüldüğü için fi açısı küçülür. Fi açısı küçüldükçe S görünür güç azalır neden azalır? endüktif reaktif akım azaldığı için. P aktif güç sabittir.
Gelelim kafana takılan yere P=1,73xUxIxcosfi bu formüldeki akım görünür akımdır yani formül P=Sxcosfi olur. Daha önce açıkladığım gibi Q azaldıkça fi açısı azalır ve S azalır P aktif güç her zaman sabittir değişmez.
P aktif güç vektörü siyah çizili olan.

Tekrar tekrar söylüyorum kompanzasyonun aktif güç tüketimine hiç ama hiç bir etkisi yoktur.Ana hattan çekilen akımın azalması endüktif reaktif akımın azaltılmasından kaynaklanır. Evlerde kullanmak amaçlı enerji tasarruf cihazı adı altında satılan tüm ürünler palavradır.Üçkağıtçıların dolandırıcıların eline düşmeyin kanmayın. Teknik elemanlar olarak olayı bilmeyen sade vatandaşlarımızıda bilgilendirmek görevimiz olmalı.

saygı değer arkadaşlar ben bir güç analizörü ile bu işi denedim.
entes MPR63 ile bağlantıları yapım buz dolabı prizine bağladım.
bir adet 2,5kvar 3 fazlı kondansatörü mono faz olarak hazırladım.kondansatörü devreye almadan önce çekilen aktif güç 168 W,kondansatörü devreye bağlayınca çekilen aktif güç 147W olduğunu bizzat gördüm.
teknik olarak mümkün değil gibi gözüksede durum böyle.

acizane benim izahım şöyledir:

şebekeden çekilen görünür akım endüktif yükü oluşturan cihazların sargılarındaki bakır kayıplarını artırmaktadır.normalde çekilen aktif güce ek olarak görünür akımın meydana getirdiği bakır kayıplarıda aktif güce eklenmektedir.devreye kapasitif akım vererek görünür akımın düşmesi sağlanarak bakır kayıplarındada bir miktar düşme olmaktadır.
kabloların ve bobinlerin ısınması sonucu ortaya çıkan ısı enerjisini bir miktar azaltmış ve aktif gücüde aynı oranda düşürmüş olursunuz.çünkü kabloların ve bobinlerin bir direnci vardır süper iletken değillerdir.bu dirençten dolayıda üzerinden geçen akımın büyüklüğüne göre bir aktif enerji harcanır(yani ısınır).akımı düşürürseniz kablo ve bobin sargısından geçen akımın oluşturacağı aktif kayıpta düşer.

yanlış bi yorumda bulundum ise şimdiden özür dilerim.

Son düzenleme:
saygı değer arkadaşlar ben bir güç analizörü ile bu işi denedim.
entes MPR63 ile bağlantıları yapım buz dolabı prizine bağladım.
bir adet 2,5kvar 3 fazlı kondansatörü mono faz olarak hazırladım.kondansatörü devreye almadan önce çekilen aktif güç 168 W,kondansatörü devreye bağlayınca çekilen aktif güç 147W olduğunu bizzat gördüm.
teknik olarak mümkün değil gibi gözüksede durum böyle.

acizane benim izahım şöyledir:

şebekeden çekilen görünür akım endüktif yükü oluşturan cihazların sargılarındaki bakır kayıplarını artırmaktadır.normalde çekilen aktif güce ek olarak görünür akımın meydana getirdiği bakır kayıplarıda aktif güce eklenmektedir.devreye kapasitif akım vererek görünür akımın düşmesi sağlanarak bakır kayıplarındada bir miktar düşme olmaktadır.
kabloların ve bobinlerin ısınması sonucu ortaya çıkan ısı enerjisini bir miktar azaltmış ve aktif gücüde aynı oranda düşürmüş olursunuz.çünkü kabloların ve bobinlerin bir direnci vardır süper iletken değillerdir.bu dirençten dolayıda üzerinden gaçen akımın büyüklüğüne göre bir aktif enerji harcanır(yani ısınır).akımı düşürürseniz kablo ve bobin sargısından geçen akımın oluşturacağı aktif kayıpta düşer.

yanlış bi yorumda bulundum ise şimdiden özür dilerim.

Sn Fabia
Estağfirullah neden özür dileyeceksiniz yaptığınız deneyi ve sonuçlarını açıklamışsınız. Ancak başta şunu belirteyim toplam görünür akımı düşürdüğünden bakır kayıplarınıda bir miktar azalttığını belirtmişsiniz. Teknik olarak bu mümkün değildir çünkü bakır kaybı Pcu=Ia2xR dir. Yani Ia akımın aktif bileşenidir ve reaktif akımın dolayısıyla reaktif gücün ısıya dönüşmesi gibi bir olay yoktur. Akım artışında ısıya dönüşmeye sebep olan aktif akım bileşenidir. Kondansatörler niye ısınır peki derseniz iç direncinden ve harmoniklerdendir.
Piyasada bu işle uğraşan bir sürü çakal var sakarya üniversitesinden rapor almışlar bu konu ile geniş araştırma yapmış kişiler onların elinde sizin verdiğinize benzer bir örnek yoktur bulamamışlardır bulamazlarda.
Buzdolabı iç yükleri derğişkendir çeşitli rezistanslar vardır motorun devreye girme çıkma durumu gerilim değişimi söz konusudur v.s. Bu deneyinizi sabit bir gerilim ve sabit bir yükte yapıp sonuçlarını burada açıklarsanız memnun olurum.
Saygılarımla...

Sn. Fabia,
Siz tek bir motor üstünde hesap edip netice almıssınız, olabilir ...ama o bağladınız kapasitörlerin değerleri değiştirin bakalım aynı neticeyi alabiliyormusunuz.
size satılan buzdolabına da klimaya da, fabrikasında mühendisler hesap edip gerekli kapasitörü koymuşlar zaten , siz bu değerleri bozuyorsunuz...hane içinde ne kadar toplam indiktüf olduğunu nasıl önceden tahmin edebiliyorsunuz.
Kablo kaybına gelice , tesisatta eskiden 100w lık ampül kullanıyorduk oldu 20w....buzdolabı kilimalar eski modellere göre çok az tüketiyor, herhalde az direnç göstersin diye kol kadar kablo çekecek değiliz..
Ben bu çin malı cihazdan kullandım hiç faydasını görmedim hatta cihazın kendisi elektrik tüketti...
Öteyandan piyasada Türk malı pic kullanılarak yapılmış ve sadece motorlarda fayda ettiğini açıkça söyleyen bir başka sistem var, onu denemedim, cihaz tek bir motora takıldığı için bana mantıklı geliyor ONLARIN GÜNAHINIDA ALMAYAYIM.Geri EMF yi düzeltiyor sanırım..

Son düzenleme:
Sn. Fabia,
Siz tek bir motor üstünde hesap edip netice almıssınız, olabilir ...ama o bağladınız kapasitörlerin değerleri değiştirin bakalım aynı neticeyi alabiliyormusunuz.
size satılan buzdolabına da klimaya da, fabrikasında mühendisler hesap edip gerekli kapasitörü koymuşlar zaten , siz bu değerleri bozuyorsunuz...hane içinde ne kadar toplam indiktüf olduğunu nasıl önceden tahmin edebiliyorsunuz.
Ben bu çin malı cihazdan kullandım hiç faydasını görmedim hatta cihazın kendisi elektrik tüketti...
Öteyandan piyasada Türk malı pic kullanılarak yapılmış ve sadece motorlarda fayda ettiğini açıkça söyleyen bir başka sistem var, onu denemedim, cihaz tek bir motora takıldığı için bana mantıklı geliyor ONLARIN GÜNAHINIDA ALMAYAYIM.
Sn Kural arkadaşıma açıklamalarından dolayı teşekkür ederim. Motor kelimesini duyunca şunu tekrar belirtmekte fayda görüyorum.
Yapılan iş kompanzasyondan ibarettir dolayısıyla sadece endüktif tüketimi azaltır.Aktif tüketime bir etkisi yoktur. Üzerindeki ledi ve kondansatör iç direncinden dolayıda küçük bir aktif güç tüketimleri (zararları) vardır. Sonuçta elektriğin ve fiziğin kuralları hiçe sayılmaya çalışılmakta olduğu için bu tür uygulamaların tamamına kesin ve net bir şekilde karşıyım.

Son düzenleme:
değerli arkadaşlar

eğer bir motorun eşdeğer devresini çizecek olursak R direnci ile XL direncinin birbirine seri olarak bağlandığı görülecektir.

şebekeden çekilen akım hem R(aktif güç) direncinden hem de XL(endüktif yük) direncinden geçmektedir.

yani statordaki bakır kayıplarını oluşturan yükün akım değeri aktif ve endüktif reaktif dirençlerinin vektörel olarak toplamından başka bir şey değildir.bu da şu anlama gelir:
eğer endüktif yük kadarda kapasitif yükü devreye paralel bağlarsanız akımın endüktif bileşenini sıfıra yaklaştırmış olursunuzki bu durum yükün yani motor statorunu oluşturan sargıların ohmik direncinden daha az akım geçmesine ve böylecede bakır kayıplarının azalmasına yardımcı olmuş olursunuz.

sonuç olarak kompanzasyon yapılan tesislerdeki bakır kayıplar daha az olmakta kablolar daha az ısınmakta ve ısı enerjisine dönüşen bakır kayıplarının bir kısmı engellenerek watt olarak ödenen aktif bedelin düşmesini sağlamış olursunuz.

yüzde olarak belki satıcıların söylediği gibi %25 lere varan oranlarda bir ekonomi sağlamasada kompanzasyon tesislerinin aktif güçtede bir tasarruf etkisi vardır.

saygılarımla.

değerli arkadaşlar

eğer bir motorun eşdeğer devresini çizecek olursak R direnci ile XL direncinin birbirine seri olarak bağlandığı görülecektir.

şebekeden çekilen akım hem R(aktif güç) direncinden hem de XL(endüktif yük) direncinden geçmektedir.

yani statordaki bakır kayıplarını oluşturan yükün akım değeri aktif ve endüktif reaktif dirençlerinin vektörel olarak toplamından başka bir şey değildir.bu da şu anlama gelir:
eğer endüktif yük kadarda kapasitif yükü devreye paralel bağlarsanız akımın endüktif bileşenini sıfıra yaklaştırmış olursunuzki bu durum yükün yani motor statorunu oluşturan sargıların ohmik direncinden daha az akım geçmesine ve böylecede bakır kayıplarının azalmasına yardımcı olmuş olursunuz.

sonuç olarak kompanzasyon yapılan tesislerdeki bakır kayıplar daha az olmakta kablolar daha az ısınmakta ve ısı enerjisine dönüşen bakır kayıplarının bir kısmı engellenerek watt olarak ödenen aktif bedelin düşmesini sağlamış olursunuz.

yüzde olarak belki satıcıların söylediği gibi %25 lere varan oranlarda bir ekonomi sağlamasada kompanzasyon tesislerinin aktif güçtede bir tasarruf etkisi vardır.

saygılarımla.

Kompanzasyon sisteminin aktif güç tüketimine hiç ama hiç bir etkisi yoktur. Bakır kayıpları diye sürekli bahsettiğiniz olay Pcu=Ia2xR dir. Buradaki akım görünür akım değildir akımın aktif bileşenidir. Reaktif akımın ısıya dönüşmesi diye bir husus yoktur. Reaktif güç ısıya dönüşmez yanlış bilgilendirmeye sebep olmayın! konuyu iyi araştırın ve bu dalda uzmanlaşmış profösörlerden doktorlardan detaylı bilgi alın. Ben bu konuyu çok araştırdım birsürü deney sonucu gördüm bizzatta uyguladım ve budalda uzman kişilere bu konuyu danıştım.
Sonuç:Evde kullanım amaçlı Enerji tasarruf cihazı adı altında satılan tüm ürünler palavradır bunları satanlarda dolandırıcı.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri