Micromaster ve Telemecanique Hız Kontrol cihazları ile ilgili ...

mesutelb

Onursal Üye
Onursal Üye
Arkadaşlar ,
özel bir sondurma yapım makinası var ve bunun hız kontrolunu yapacağım.. Sabit yük ve momentli sistemlerde kontrol sorunu yok ama biliyorsunuz Süt Karılmaya başlandıktan sonra koyulaşıyor ve Motor milinin döndürme momenti artması gerekiyor...
1.Bu dengeyi tüm sürücüler sağlayabilir mi?
Yoksa değişken moment -sabit moment gibi sürücü seçim parametreleri var mı?
(motorlar 0,37 kW)

2.Hız kontrol cihazlarında 1F/3F ve 3F/3F seçenekleri var fakat 1F/3F olanlar daha ucuz ,bunu seçmenin dezavantajı olabilirmi?

Soruyu yanlış yazmışım Dondurma Makinesi olacaktı...

1F/3F kullanabilirsin.Yalnız sürücü micromaster için vektör tipi olmalı.Çünkü yük altında kalkınmada kalkış performansı sağlıyor

Normalde 1faz-3faz ile 3faz-3faz arasında bir fark yok diyorlar fakat tecrübe ile sabit ki ani değişen yüklerde (çok kısa süreli değişmelerde) 3faz-3faz daha iyi sonuç veriyor.
Senin işinde bahsettiğin her iki çesitte işini görür yeni nesil sürücülerde böyle basit işler için moment problemi olmaz. Tek tavsiyem sürücüyü bir boy büyük seçmen

EYVALLAH ... ... Telemecanicıe de ATV 31 serisinden 0,5 kw 220 V giriş / Trifaze 220V çıkış kullanabilirim herhalde (Bizim motorlar 0,37 Kw)

Yıldız bağlı bir motoru , (0,37 kW) 3Faz 380V giriş - 3Faz 220 V çıkış lı bir cihaz ile Üçgen bağlayarak çalıştırabilirmiyim.Teorik olarak mümkün görüyorum ...Tecrübe eden varmı?

Tam olarak anlamadım, Eğer cihazınızın girişi 1 fazlı (220V) ise çıkışınız 3x220 volt olur. Girişiniz 3 fazlı ise çıkışınız 3x380 volt olur.
Bu işin kuralı ise 1 fazlı girişi olan cihazlarda motor üçgen, 3 fazlı girişi olan cihazlarda motor yıldız bağlanır. Özel durumlar hariç genel uygulama bu şekildedir.

3*380 GİrİŞlİ SÜrÜcÜ ÇikiŞindan 3*220 V Alabİlİrsİn. Bunun İÇİn SÜrÜcÜ Parametrelerİyle Oynaman Gerekİr. Çikmak İstedİĞİn Maksİmum Frekansin ÖrneĞİn 50hz Olsun. Bunun 1,73 Katini SÜrÜcÜnÜn Maksİmum Frekansi Olarak Gİrersen, 50 Hz De 3*220 V Elde EtmİŞ Olursun.

sabİt Momentlİ Uygulamalarda VektÖr KontrollÜ ÜrÜn Kullanmani Tavsİye Ederİm.

Evet ... Ok
edremit
Telemecanique nin 3x220V veren cihazları var...
Motor etiketinde Yıldız / Üçgen 380 / 220 V yazan bir motoru klemensten Üçgen bağlayıp bu sürücü ile çalıştırabiliyorsun...

Doğrudur... Sürücülerin çalışma prensiplerini ve programlarını düşününce voltaj ayarı olması gayet doğal. ( O kadar çok marka ve parametre var ki bir tek amuda kalkamıyorlar :) )
Ben bildiğim ve tecrübe ettiğim kadarıyla yardımcı olmaya çalışıyorum. Siemens te daha fazla tecrübem oldu.... Saygılar

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,306
Kullanıcılar
450,144
Son üye
Saffetarli

Yeni konular

Geri