Mevcut cosFi istenilen cosFi hesabı hakkında

Sn ustalar kompanzasyon hakkında bir program buldum biraz inceledim teorik olarak tamam güzel de bazı bilgileri istiyor örneğin Kurulu güç,Talep yüzdesi,Mevcut cosfi1,istenilen cosfi2 gibi

Örneğin bir tarımsal sulama motoruna kompanzasyon yapılacak ve bu program ile kondansatörün değerini hesaplayacağız diyelim bu durumda kalkar motorun etiketindeki cosfi yi okur buradaki mevcut cosfi yerine yazar istediğimiz cosfi değerinide yazarız fakat burada bişeyi daha anlamadım talep yüzdesi deniliyo buraya bu motorda olan toplam gücü yazmamız mı gerekir yani kurulu güçle eşit olması gerekir çünki sadece bir motor var ( talep yüzdesinin açıklaması nedir )
Fakat bir sitenin kompanzasyonunu hesaplarken bu mevcut cosfi değerini nasıl hesaplamamız gerekir örneğin 30 tane motor 300 tane ampul 50 tane florasant lamba var 100 çamaşır makinası vs ev eşyaları falan var buradaki mevcut cos fi değerine nasıl ulaşacağız ?

Not: program ektedir...

Ekli dosyalar

• program.rar
    658.8 KB · Görüntüleme: 110
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
arkadaş o programla ben bir çok hesap yaptım ve birde normal formüllerle kağıt kalemle hesap yaptım programdaki talep yüzdesini %75 seçtim ve diğer yaptığım hesaplarla birbirini tuttu talep yüzdesini hep %75 al mevcut cosfi ve istenilen cosfi değerini yaz o zaman program yaklaşık bir hesap çıkarıyor

kompanzasyon hesabıda sitede arama yaparsan bir çok bilgiya ulaşırsın
kısaca söylemek gerekirse mevcut cos fi 3 yolla bulıunur
1-- sisteme bir güç analizörü takılarak bulunabilir veya cos fi ölçen ölçü aletleri ile bulunabilir
2-- sistemdeki tüm alıcıların etiket değerlerinden cosfi yi bulabilirsin
3-- bunların hiç birini yapamayacak durumdaysan o zaman mevcut cosfi yi 0,67 olarak kabul edeceksin

en iyisi sisten analizörü kullanarak ölcüm yapmakhata oranı "0"

Aslında Basit bir yolu var sistemdeki tüm alıcıların watt'ı alınıp toplanır mesela 300w,250,400,500=1450 w. yani toplan aktif gücümüz p=1450
Şimdide görünen gücümüzü bulmalıyız bunu yapabilmek için sistemin gerilimini ve amperini bilmeliyiz bunu öğrenebilmek için basit bir ölçü aleti yeterlidir örneğin: gerilim 220 amperimizde 5 olsun 5.220=1100 sistemimiz sanayi sistemi ise 1100.3=3300 (tabi sistem yükleri trifaze ise diğer türlü her fazın gerilimi aynı fakat akımı farklı olacağından görünen güç 'S' değişir buda hesapların yanlış bir cos fi çıkarmasına sebep olur)
şimdi p=1450 s=3300
cos fi aktif gücün görünen güce oranıdır yani cos fi=p/s

1450/3300=0,43 cos fi =0,43

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,962
Son üye
Emrullah t

Yeni konular