Mesleği bırakma noktasına geldim

selam arkadaşlar sizin dediğiniz gibi eğitim çok kalitesiz yanımda çalışan stajyer arkadaş daha kontaktörü tanımıyor kumanda devressi diye bi şeyden haberi yokbiraz araştırdımda bizim zamanımızda gördümüz derslerin çoğu yok işi elektroniğe dökmüşler buna bakarsak çocuğun kontaktörü tanımaması doğal eeeeee nerde elektrikçilik bi işin teoriğini bilmeden uygulamasını nasıl yapacaksın plançete üzerinde 1 lamba 1 zil tesisatı yaptırıp öğrenciyi mezun edersen ne olacak adaam yaptığı mesleğin öneminin bilincinde deil bedvaya iş de yapacak 15 liraya direğe de çıkıcak iki kabloyu birbirine bağladımı kendini elektrikçi sanacak bi örnek vereyim işyerimin bulunduğu semtte arkadaş teknik lise mezunu 150m2 daireyi iki linyeyle bitiriyor abone alacak tedaş bizde kaydın yok yapamazsın deyip geri gönderiyor bana geldi takip ücretini vereyim yaparmısın abi diye reddettim ama çok samimi arkadaşımı devreye soktular kıramadım binaya ön keşif için gittim durum içler acısı neyse muayeneyi yaptırdım abone yapıldı linyeleri güçlendirmezsen branşman kablosunu bağlatmam dedim müşterisiyle papaz oldular adam ben evimi kırdırmam diyor ben niye böyle olması gerektiğini anlatınca ikna oldu ama ben 5 kuruş para vermemyapsın deyince olan oldu adam zaten tesisat +montaj işçiliğini 170liraya almış yaptığı işin ikikat parası cebinden çıktı bizdeki insanlar da bu zihniyet olduktan sonra ne diyim dicek bişeyde bulamıyorum deiğim arkadaş şu an benim yanımda çalışıyor meslekte o kadar zayıf ki, tecrübe demiyorum o kadar bilgisiz ki anlatamam ama adam teknik lise mezunu diploması var.

bilmediğin bi işi yapmaya kalkışma

O kadar boş mezun olunca dolu mezunda benim yaptığım işi yarı fiyata yaparım diyip kapıya geldiğinde patron "aha ucuz işçi" sevinci yaşıyor ama beni kaybettiği gibi zora düştüğünde bana yanlış yaptığını anlasa da ben kaybedenler sınıfında kalıyorum.... ya biz girince teknik elemanlar değerlenecek, ... olunca önemimiz artacak, bunlara artık pek önem vermiyorum.Böyle bişeyin olması için dünyanın tersine dönmesi lazım.Benim yaptığım işin nerdeyse 1/5'ini yapan avrupalı benim ücretimin kaç mislini alıyor.Hemde aynı firmada çalışıyoruz.Ben Türkiye fabrikasında o fransa fabrikasında.Onun evinde 4 araba ve yıllık izinde yurtdışına tatile gidecek bütçesi varken ben aybaşı gelecek kirayı naapsam diye iç geçiriyom.Anlatsam derya olur ya neyse.Bu ülkede dürüst çalışıp haketmek sanırım çok zor.Vardiya bittikten sonra uykumdan çalıp başka işler yapmak istemesemde adı geçen şerefsizler yüzünden hayatım gidiyor.Bu dakkadan sonra değiştiremeyeceğim ama her fırsatı değerlendireceğim, burası kesin.Benden ne çaldılarsa allah onların belasını versin.

Mehmet

valla çok doğru deidn mehmet abi yani tam kitabın ortasından konuştun :)
sözde adamın teknisyen veya tekniker diploması var ama içi boş yani sallasna piyasada elektrikciye çarpıyor o derece. ipini koparan türkiyede elektrikciyim diye geçiniyor elektrikci olmak teknik adam olmak öyle kolay mı be ... adamın sözde diploması var mühendisim veya elektrikciyim diye geçiyor ama bişey sorunca armut gibi suratına bakıyor....

arkadaşlar herkes kendi çapında haklı ama.... bende çalıştıracak kalifiye eleman bulamıyorum bulduğum birkaç ay veya gün çalışıyor sonra .... adamlar projede yazılı işi uygulamaya dökemiyorlar kalite ve fiyatlar çok düştü . sorun bizlerde bu işi ayaklar altına biz düşürüyoruz . 1500 - 2000 tl ye adam bulamıyorum ama sokaktada işsizlik var !!! adamlar serbest çalışmaya tembelliğe alışmışlar..

Kalifiye eleman sorunu Türkiye'nin sorunu. Eskiden meslek lisesinden mezun olan tornanın, motorun, elektriğin...kısacası mesleğinin A,B,C'sini öğrenerek mesleğe adım atıyordu. Haliyle fazla acemilik çekmeden bir kaç yıl içinde ustalaşabiliyordu. Eğitim kalitesinin giderek düşmesi mezun olan eleman kalitesini de düşürdü. Siyasi otoritelerin iktidara geldiklerinde eğitim konusundaki ilk icraatları bir önceki iktidarın yaptıklarını ortadan kaldırmak oldu. Bu ülkede imam-hatiplilerle meslek liselilerin çektiği sıkıntıları başka kimse çekmedi. Eğitim siyasi bürokrasinin oyuncağı oldu. Meslek liselerinin katsayı problemi bile daha yeni çözülebildi ! Politikacıların yaz-boz tahtasına dönüşen meslek liseleri müfredat açısından da çağın çok gerisinde kaldı.

Politikacıların suçu var da bizlerin hiç mi suçu yok. Bizlerin de var. Hepimizde bir üniversite hastalığı almış başını gidiyor. Bu ülkede herkes üniversite mezunu oldu. Ara eleman bulmak artık şansa kalmış. İşverenler ara eleman bulamıyoruz diye yakınadursunlar buldukları elemanları asgari ücretle 6 ya da 3 ay sözleşmeli çalıştırmaya devam etsinler. Ama yarın çıkıp da ben kalifiye eleman bulamıyorum da demesinler. İğneyi kendilerine çuvaldızı başkalarına batırmasınlar. Yetenekli elemanların önünü açmayı, yetki ve sorumluluk vermeyi bir denesinler. Ancak o zaman kendilerine yıllarca hizmet edecek gerçekten kalifiye bir elemana sahip olabileceklerini de biraz olsun düşünsünler.

Kalifiye eleman sorunu Türkiye'nin sorunu. Eskiden meslek lisesinden mezun olan tornanın, motorun, elektriğin...kısacası mesleğinin A,B,C'sini öğrenerek mesleğe adım atıyordu. Haliyle fazla acemilik çekmeden bir kaç yıl içinde ustalaşabiliyordu. Eğitim kalitesinin giderek düşmesi mezun olan eleman kalitesini de düşürdü. Siyasi otoritelerin iktidara geldiklerinde eğitim konusundaki ilk icraatları bir önceki iktidarın yaptıklarını ortadan kaldırmak oldu. Bu ülkede imam-hatiplilerle meslek liselilerin çektiği sıkıntıları başka kimse çekmedi. Eğitim siyasi bürokrasinin oyuncağı oldu. Meslek liselerinin katsayı problemi bile daha yeni çözülebildi ! Politikacıların yaz-boz tahtasına dönüşen meslek liseleri müfredat açısından da çağın çok gerisinde kaldı.

Politikacıların suçu var da bizlerin hiç mi suçu yok. Bizlerin de var. Hepimizde bir üniversite hastalığı almış başını gidiyor. Bu ülkede herkes üniversite mezunu oldu. Ara eleman bulmak artık şansa kalmış. İşverenler ara eleman bulamıyoruz diye yakınadursunlar buldukları elemanları asgari ücretle 6 ya da 3 ay sözleşmeli çalıştırmaya devam etsinler. Ama yarın çıkıp da ben kalifiye eleman bulamıyorum da demesinler. İğneyi kendilerine çuvaldızı başkalarına batırmasınlar. Yetenekli elemanların önünü açmayı, yetki ve sorumluluk vermeyi bir denesinler. Ancak o zaman kendilerine yıllarca hizmet edecek gerçekten kalifiye bir elemana sahip olabileceklerini de biraz olsun düşünsünler. Yoksa yarın çalıştıracak eleman bile bulamayacaklar.

arkadaşlar herkes kendi çapında haklı ama.... bende çalıştıracak kalifiye eleman bulamıyorum bulduğum birkaç ay veya gün çalışıyor sonra .... adamlar projede yazılı işi uygulamaya dökemiyorlar kalite ve fiyatlar çok düştü . sorun bizlerde bu işi ayaklar altına biz düşürüyoruz . 1500 - 2000 tl ye adam bulamıyorum ama sokaktada işsizlik var !!! adamlar serbest çalışmaya tembelliğe alışmışlar..

Usta size bir soru... İşyerini kapatıp, piyasada serbest iş yapmaya başlasanız, bu tecrübe ve çevreyle ayda ne kadar "net" kazanırsınız ?
Gerçekten işi bilen bir usta, hergün bilmem kaç saat çalışmasına gerek kalmadan, piyasada ortalama 2500-3000 TL yi çok rahat bulur...Balığa da gider, ailesine de zaman ayırır... :)

Evet piyasa rekabeti nedeniyle, çok düşük karlı işler yapılıyor. Zaten işletme maliyetleri artıyor. Ama iş fiyatları ve tabi kalitesi düşüyor... Bunları pek çok kez konuştuk...

"Ben başka işleri koşturayım. Elemanları işe bırakayım. Onlar benim kalitemde işi yapsınlar..." Artık hayal...

ewet sonay sana sonuna kadar katılıyorum kesinlikle dernek ve toplu hareket şart destek benden bunu burada organize edebilirmiyiz ARKADAŞLAR

yaptıgımız işi basıt göruyolar elektrik deyince mılletımızın aklına ıkı kablo baglamak sanıyor bende yaparım diye dusunuyolar ama aslında tehlıkesını bılmedıklerınden ve önemsemedıklerınden dolayı bu sekıl durumlarla hepımız karsılasıyoruz. aynı durum bı ara bendede olmustu ve bı surelıgıne ısıde bıraktım . allah hepımıze kolaylık elektrık ısını , bızım meslegımızı kucumseyenlere allah akıl fıkır versın .
arkadaş söylediği konuta çok haklı bizim işimisin tehlikesinin farkında degil

elektrikçilik hayatımıza yer etmıs etken olmalı bi kaç kalitesiz insan için değmez

Forum istatistikleri

Konular
128,237
Kullanıcılar
450,046
Son üye
premier92

Yeni konular

Geri