merkezi tv sistemini nasıl yaparım

Bazen burada bir konu için cevap yazıyorum...
Ve sonra pişman oluyorum...

Konuyu açan "erdal ormancı" nickli arkadaşın, uydu anten sistemleri ile ilgili HİÇBİRŞEY bilmediği çok açık...
Hal böyle iken, bir apartmana uydu anten sistemi kurmaya çalışıyor...
O'na burada konuyu tüm detayları le anlatabilmek mümkün değil... Buradan alacağı yarım yamalak hatta yalan yanlış bilgilerle bu işi yapmaya kalkacak... Tabi sonuç hüsran olacak... Belki burada dürüstçe "BIRAK ARKADAŞIM, BİLMEDİĞİN İŞE HİÇ BULAŞMA" desek, bu ona daha büyük bir yardım olur...

Bakıyorum altında bir kaç cevap... Bazıları konuyu yarım yamalak biliyor...Ama yarım yamalak bildiğini bilmiyor... Bu bilgiyle de yanlış bilgilendirme yapıyor... Belki de uygulamada da yanlış yapıyor... Yanlışlar olur, olur da bazen geri dönüş imkansız olur...

İşte bu düşüncelerle, pek çok konuda hiç yorum yapmıyorum... Çünkü öyle saçma sapan sorular, hatta abuk subuk cevaplar okuyorum ki... Bazen kendimden şüphe ediyorum... Acaba ben mi yanlış biliyorum diye dönüp başka kaynaklardan tekrar araştırıyorum...
Bazen zıvanadan çıkıp, çırağımı azarlar gibi azarlıyorum, üslubumu bozuyorum...
(Bilmem okudunuz mu ? Bir üye soruyor "8 prize kaç amper sigorta takayım" diye... Cevaplardan biri "2 adet 40 A sigorta tak" diyor...) Gel de çıldırma...

Arkadaşlar ben bu mesleği "İBADET" gibi yapmaya çalışıyorum... Namazın farzı sünneti belli... Neyini sulandıracaksınız ? Orucun da öyle... İşte bu meslek de böyle... Kuralları belli. Neyini ne kadar sulandırabiliriz ki ???

Sayın mardahan hocam,
Düşüncelerinize aynen katılıyorum.

Kişi noksanını bilmek kadar irfan olamaz ; bilgili insan bilmediklerini bilendir.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Bazen burada bir konu için cevap yazıyorum...
Ve sonra pişman oluyorum...

Konuyu açan "erdal ormancı" nickli arkadaşın, uydu anten sistemleri ile ilgili HİÇBİRŞEY bilmediği çok açık...
Hal böyle iken, bir apartmana uydu anten sistemi kurmaya çalışıyor...
O'na burada konuyu tüm detayları le anlatabilmek mümkün değil... Buradan alacağı yarım yamalak hatta yalan yanlış bilgilerle bu işi yapmaya kalkacak... Tabi sonuç hüsran olacak... Belki burada dürüstçe "BIRAK ARKADAŞIM, BİLMEDİĞİN İŞE HİÇ BULAŞMA" desek, bu ona daha büyük bir yardım olur...

Bakıyorum altında bir kaç cevap... Bazıları konuyu yarım yamalak biliyor...Ama yarım yamalak bildiğini bilmiyor... Bu bilgiyle de yanlış bilgilendirme yapıyor... Belki de uygulamada da yanlış yapıyor... Yanlışlar olur, olur da bazen geri dönüş imkansız olur...

İşte bu düşüncelerle, pek çok konuda hiç yorum yapmıyorum... Çünkü öyle saçma sapan sorular, hatta abuk subuk cevaplar okuyorum ki... Bazen kendimden şüphe ediyorum... Acaba ben mi yanlış biliyorum diye dönüp başka kaynaklardan tekrar araştırıyorum...
Bazen zıvanadan çıkıp, çırağımı azarlar gibi azarlıyorum, üslubumu bozuyorum...
(Bilmem okudunuz mu ? Bir üye soruyor "8 prize kaç amper sigorta takayım" diye... Cevaplardan biri "2 adet 40 A sigorta tak" diyor...) Gel de çıldırma...

Arkadaşlar ben bu mesleği "İBADET" gibi yapmaya çalışıyorum... Namazın farzı sünneti belli... Neyini sulandıracaksınız ? Orucun da öyle... İşte bu meslek de böyle... Kuralları belli. Neyini ne kadar sulandırabiliriz ki ???

Aynen size katılıyorum süpersiniz ...Karşıdakı kişi bilmiyorsa nasıl bu yazılaçaklarda yapabilicek sorun orada...

Birşeyler hakkında düşünce yazmak için sorumluluk almak gerekir...

Hayatta başarılar dilerim
Saygılarımla..

arkadaşlar yüksek gerilim çekmiyoruz 10 bin hertz lik indiksiyonda bağlamıyok kısacası her dairede önceden tespit edilimiş tv prizlerden 1 tane rgu6 kabloyu çatıya kadar çanak ları koyacağın yere yakın yağmur su görmeyen yere kadar kablonu çek 2 mt pay ver kes 220 priz için de kablo çek bitti zaten çanaklar yakın her çanaktan 4 tanemi 2 tanemi yataymı dikeymi orası kolay kalfalık balgesini haketmeye 2 yılı kalmış olan bile anlar bunu.

arkadaşlar yüksek gerilim çekmiyoruz 10 bin hertz lik indiksiyonda bağlamıyok kısacası her dairede önceden tespit edilimiş tv prizlerden 1 tane rgu6 kabloyu çatıya kadar çanak ları koyacağın yere yakın yağmur su görmeyen yere kadar kablonu çek 2 mt pay ver kes 220 priz için de kablo çek bitti zaten çanaklar yakın her çanaktan 4 tanemi 2 tanemi yataymı dikeymi orası kolay kalfalık balgesini haketmeye 2 yılı kalmış olan bile anlar bunu.

Özür dilerim... 1987 yılından beri elektrik teknisyeniyim... Ve ben sizin söylediğinizi anlayamadım...
Mesleği bu kadar hafife almanızı anlayamadım...
Benim için; bir daireli bir butonlu zil devresini yapmaktaki özen ile, OG trafosu kurmaktaki özen arasında fark yok...

Tekrar ediyorum, ELEKTRİK KOMPLİKE BİR İŞTİR...
Tamamını dört dörtlük yapmış olduğumuz bir daire tesisatında,daire zili çalışmazsa, o iş on numara olmaz... 9 bile olmaz...

Tecrübe ile sabittir... Saçma sapan yapılan uydu anten sistemleri yüzünden, daire sahipleri, yapanın kulaklarını çok çınlatıyorlar...
Arkamızdan sövdürmemek lazım... ;)

değerli ustam yazdığım tüm konuları sitede incelerseniz elektriğe ve tesisata ne kadar önem verdiğimi anlarsınız elbetteki o arkadaşımızda bu işi yalnız yapmıyordur veya bizim anlattıklarımızla işi öğrenecekse ozman çırak yetişmesin herkes gelsin buradan bilgi alsın bizde ustalık belgesi verelim.

Son düzenleme:
;)
değerli ustam yazdığım tüm konuları sitede incelerseniz elektriğe ve tesisata ne kadar önem verdiğimi anlarsınız elbetteki o arkadaşımızda bu işi yalnız yapmıyordur veya bizim anlattıklarımızla işi öğrenecekse ozman çırak yetişmesin herkes gelsin buradan bilgi alsın bizde ustalık belgesi verelim.

Eyvallah ustam...

Keşke internet işi daha da gelişse de, bizlerde birkaç meslek daha öğrensek...
;)
Ya da elektrik mühendisi olsak...:)
Ama bu mümkün değil şimdilik...

Burada eksiklerimizi tamamlıyor, hatta doğru bildiğimiz yanlışlarımızı düzeltiyoruz...
Ama, çok istememe rağmen PLC yi öğrenemiyorum... Belki elimde uygulama imkanım olsa, kavrayacağım... Olmayınca olmuyor işte... Klasik kumandayı iyi bilmeme rağmen PLC de zorlanıyorum...
Bu meslek doktorluktan da zor...
Doktora gidersiniz, muayene olursunuz... Takıldığı bir yer olduğunda bizi daha üst bir yere sevk eder...
Ama bizler bunu kendimize yediremeyiz...
Bu kadar geniş bir mesleğin her alanına dalarız... :)

[QUOTE ]sn yavuz31,
türksat ve hotbirt yayınlarının düşük ve yüksek frekans bantlarındaki yatay ve düşey polarizasyonlu tüm kanal yayınlarını her çanaktan alacağınız 2 kablo ile ( hangi tip LNB ile ) izletebiliyorsunuz ?[/QUOTE]

Sn yavuz31,
Daha önce size sorduğum sorunun cevabını merakla bekliyorum.
Verdiğiniz bilgi doğru ise sayenizde yeni bir bilgi edinmiş oluruz.

Şayet bu bilgi yanlış ise forumda özür borcunuz olur ayrıca şu soruya cevap bekleriz:
forum a (eksik bilgileri ile sorulara cevap yazarak paylaşıma iyi niyetle katkı yapan üyeleri istisna ederek , sistem kurulumu yapan işi bilen biri olarak siz ) doğru olmayan bilgileri
hangi amaçla yazar ve işe yeni başlayan veya az bilip öğrenmek isteyenlerin kafası neden karıştırır?

Aynen size katılıyorum süpersiniz ...Karşıdakı kişi bilmiyorsa nasıl bu yazılaçaklarda yapabilicek sorun orada...

Birşeyler hakkında düşünce yazmak için sorumluluk almak gerekir...

Hayatta başarılar dilerim
Saygılarımla..

size bu şekilde destek veren arkadaş daha tehlikeli bir mevzuda neden biz yapmayalım diyerk mevzuyu buradan arkadaşa anlatılarak yapılmasında bir sorun görmüyo bu radaki basit bir konuda gösterdiği hassasiyeti oradada gösterebilirdi sizde benim onu araştırdığım gibi benim konularımı inceleseydiniz benim hakkımda elektriğe basit gözle bakmadığımı anlardınız.

[QUOTE ]sn yavuz31,
türksat ve hotbirt yayınlarının düşük ve yüksek frekans bantlarındaki yatay ve düşey polarizasyonlu tüm kanal yayınlarını her çanaktan alacağınız 2 kablo ile ( hangi tip LNB ile ) izletebiliyorsunuz ?

Sn yavuz31,
Daha önce size sorduğum sorunun cevabını merakla bekliyorum.
Verdiğiniz bilgi doğru ise sayenizde yeni bir bilgi edinmiş oluruz.

Şayet bu bilgi yanlış ise forumda özür borcunuz olur ayrıca şu soruya cevap bekleriz:
forum a (eksik bilgileri ile sorulara cevap yazarak paylaşıma iyi niyetle katkı yapan üyeleri istisna ederek , sistem kurulumu yapan işi bilen biri olarak siz ) doğru olmayan bilgileri
hangi amaçla yazar ve işe yeni başlayan veya az bilip öğrenmek isteyenlerin kafası neden karıştırır?[/QUOTE]
farzedinki yanlış bilgi verdim özür dilerim!!.......ancak siz aşağıdan tüm dairelerden yeterince çatıya kablo çektiğiniz sürece yukarıda hata yapmanız velevki ben yada başka biri yanlış anlatsa bile çanakla multi siwiç arası 1 mt ben dedim 2 kablo hadi diyelimki yanlış söyledim geri dönüşü olmayan hata değilki çok basit bir hata bu 1 metrelik mesafeye ister 20 isterse 50 kablo çeksin çeksin dursun anlatımı aşağıdan yukarı yanlış söyleseydim ozaman haklısınız sıva ve boyadan sonra arkadaşımız epey zorlanacak zarar edecek di siz aşağıdan yukarıya yeterli kabloyu çekin varsın benim yukarıda çanak ile siwiç arasındaki kablo sayısı az yada çok olsun bunun için neden benden özür diilememi bekliyosunuz bi anlam veremiyorum çok üzgünüm !!!!

quatro lnb 4 çıkışa sahiptir
1-low vertikal
2-low horizontal
3-hi vertikal
4-hi horizontal
bu lnb ye takacağınız multi dağıtıcı ile 4-8-16-32 recever a herbiri birbirinden bağımsız çalışmak üzere yayınları dağıtabilirsiniz zaten 4 üst konuda arkadaşımız bunu söylemişti ben uyduda profesyonel değilim hiç kimse değildir ama bu deneme yanılma yöntemimi elbetteki yüksek gerilim kompanazasyon ve modüler hücrede hiç kimseye kesin sonuç olmadıkca yorum elbetteki yapmam ısrar ediyorum konumuz çok basit ve neden bukadar büyütüldü ve bitakım ısrarcı özür komplexleri yapıldı anlamıyorum
1 veya 4 uydu için kullanacağınız lnb ile ortak yayın yapan multi siwice kullanacağınız lnb farklıdır birbirini çalıştırmaz az önce uydu uzmanı arkadaşımı arayarak sordum ve internettende araştırdım daha öncede d-smart kurucusu bir arkadaşım söylediğinden oradan aklımda kalmıştı buraya yazdım sizde ısrar edince 20 dakika araştırdım bilemm izah edebildimmi.ben kompanazasyondan anlamazdım
1-burada okudum
2-burada bulunan prof bir arkadaşımızın telefonunu buldum sordum
3-adanadan tekniker arkadaşı arayıp sordum
4-adanadan masraflarını karşılayarak arkadaşımı yanıma getirdim
5-denedim
6-yarısını öğrenebildim
burada anlatılanları elbetteki kimse gidip direk uygulamıyordur eminim

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,349
Kullanıcılar