Merkezi Su Isıtma Sistemi

ümit zor

Üye
Selam arkadaşlar.Şu anda 250 kişilik mevcudu olan şantiyemizde merkesi sıcaksu sistemi var.500 lt lik kazana montajlı brülör ile boyler kazanlarındaki suyu ısıtıp şebekeye veriyoruz.3 adet 1000 lt lik boyler kazanımız var.Ancak boylerlerdeki su sıcaklığını 45 derecenin üstüne çıkaramıyoruz.Dolayısıyla sıcak suyumuz yetersiz geliyor.Boyler kapasitelerinin yetersizliği bir yana su sıcaklığını arttırmak için boyler kazanlarının güneş enerjisi için olan sempantinlerinede brülörden sıcak su verirsem bir sakıncası olurmu bu sistemle su sıcaklığını arttırabilirmiyim.Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim.

Moderatör tarafında düzenlendi:
500 lt kazana dediğiniz sanırım 500.000 kcal/h kazandan bahsediyorsunuz.Kazandan boylere giden hat sıcaklığı kaç derecedir buna baktınız mı?

Selam arkadaşlar.Şu anda 250 kişilik mevcudu olan şantiyemizde merkesi sıcaksu sistemi var.500 lt lik kazana montajlı brülör ile boyler kazanlarındaki suyu ısıtıp şebekeye veriyoruz.3 adet 1000 lt lik boyler kazanımız var.Ancak boylerlerdeki su sıcaklığını 45 derecenin üstüne çıkaramıyoruz.Dolayısıyla sıcak suyumuz yetersiz geliyor.Boyler kapasitelerinin yetersizliği bir yana su sıcaklığını arttırmak için boyler kazanlarının güneş enerjisi için olan sempantinlerinede brülörden sıcak su verirsem bir sakıncası olurmu bu sistemle su sıcaklığını arttırabilirmiyim.Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim.

Tabiki verebilirsiniz . gayet randımanlı çalışıyor. Yalnız serpantinleri seri bağlamayın. Paralel bağlamanızı tavsiye ediyorum.

Birde şöyle bir şey düşünüyorum.Benim sıcaksu kapasitem yetersiz.Boylerden çıkan suyu kapalı tip olmayan izole edilmiş bir tankta stoklayıp şebekeye vermek istiyorum.Bu durumda sirkulasyon hatlarında değişiklik yapmalımıyım.Yani sirkulasyon dönüşünü boyleremi yoksa yeni koyacağım tankamı vermeliyim.

şaantiyenizde kompresör mevcutmu eğer mevcut ise ısı geri kazanım sistemi ile destekleyebilirsiniz

Hayır kompersör mevcut değil ama bahsettiğiniz sistemi anlayamadım.Biraz ayrıntılı anlatabilirmisiniz.Teşekkürler.

hızlı boyler takviyesi ile sisteme biraz daha destek sağlanabilir.. serpantinleri boyler ile seri bağlanmasını tavsiye ederim..

Forum istatistikleri

Konular
128,332
Kullanıcılar
450,176
Son üye
electrical_engineer

Yeni konular

Geri