Makine Mühendisi kendini nasıl geliştirir?

anlys

Üye
Herkese Merhabalar,
Ben henüz ikinci sınıf öğrencisiyim. Çeşitli yazılar okuyorum makine mühendisliğiyle ilgili internette. Herkesin ortak söylediği birşey var makine mühendisi çok var aradan bir şekilde sıyrılmak gerek öğrenci dönemlerindeyken kendini iyi geliştirmek gerek diye. İyi bir makine mühendisi olabilmek için öğrencilik dönemindeyken kendimizi geliştirmemiz gereken yönler, bir makine mühendisinde olması gereken vasıflar (yabancı dil,bilgisayar vs)nelerdir bana önerebileceğiniz?

ingilizce yetmiyor. mümkünse çince ve rusca öğrenmeye bak giderek bu dillere talep artıyor ve seçici bir özellik oluyor.
autocad biliyorum diye cv'sine yazmayan kalmadı heralde. başka programlarda 3 boyutlu çizim yapmayı öğren. kendin kitaptan filanda yaparsında mümkünse programlarla ilgili kurslara git.
etrafında fabrika, imalat atölyesi vs. varsa girip yazılı kağıt üzerinden ziyade pratikte hayat nasıl dönüyor bir bak.
derslerle çok uğraşma geç yeter daha bir faydasını görmedim çoğunun. hocaların bir dünya tavsiyesi oluyor onlardan yarar görmedim dersem yalan olur arada şu hoca demişti diyorum kendi kendime :)
maça git, içkini iç, sevgilinle gez, kağıdını oyna. eğlencenden de sakın taviz verme yani. çünkü okul bittiğine hepsi artık hayal olarak kalıyor ve bir kovalamacanın içinde buluyorsun kendini. umarım herşey dilediğin gibi olur. bol şans :)

ingilizce yetmiyor. mümkünse çince ve rusca öğrenmeye bak giderek bu dillere talep artıyor ve seçici bir özellik oluyor.
autocad biliyorum diye cv'sine yazmayan kalmadı heralde. başka programlarda 3 boyutlu çizim yapmayı öğren. kendin kitaptan filanda yaparsında mümkünse programlarla ilgili kurslara git.
etrafında fabrika, imalat atölyesi vs. varsa girip yazılı kağıt üzerinden ziyade pratikte hayat nasıl dönüyor bir bak.
derslerle çok uğraşma geç yeter daha bir faydasını görmedim çoğunun. hocaların bir dünya tavsiyesi oluyor onlardan yarar görmedim dersem yalan olur arada şu hoca demişti diyorum kendi kendime :)
maça git, içkini iç, sevgilinle gez, kağıdını oyna. eğlencenden de sakın taviz verme yani. çünkü okul bittiğine hepsi artık hayal olarak kalıyor ve bir kovalamacanın içinde buluyorsun kendini. umarım herşey dilediğin gibi olur. bol şans :)

Teşekkürler :) çince olmasa da japoncayla ilgileniyorum robotlar ve anavatanları japonya olması dolayısı ile o da iş görür herhalde

doğalgaz projeleri üzerine iş bul stajer tarzı bedava çalış BİRAZ ÇEVRE BİRAZ BİLGİ ..askerden dönüşte hemen bir yer açarsın çatır çatır doğalgaz uygulaması yaparsın. herkes bunu yapıyor bu zamanlarda.

genel tavsiye ; üniversitede insan hep uç noktaları düşünüyor. mesela matlabe kafa yoruyor sanki mezun olunca uzaya araç göndericez.sanki nokia argesinde çalışcakmış gibi haberleşmeye elektronik devreye kafa yoruyor. bunun gibi işte hayal ürünü bir gelecek. ama mezun olduğunuzda bunların hiçbirinin ismi bile bilmeyen birinden iş öğrenmek zorunda kalıyorsunuz. emin olun sizden zeka olarak çok çok düşük seviyedeki kişilerin sizin patronunuz olacağına şahit olacaksınız .yani tam anlatamıyorum ama paraya ulaşmak herşeyleri yada birşeyi çok çok iyi bilmeye bakmıyor. bunun için daha değişik şeyler* gerekli. ve bu az önce bahsettiğim sizden daha zeki olmayan birinde mevcut oluyor. ve siz ona muhtaç olyorsunuz.

mesela web sitesi üzerinden para kazanmak diye birşey var şöyle düşün adam hiçbir web programlamayı bilmiyor 100liraya site yaptırıyor ve kazanıyor. hani derler ya balığı tutandan fazla kazanır satan diye. aynen öle eline olta ağ almadan daha fazla kazanır adam balık işinden. dikiş makinasında akşama kadar yorulandan daha fazla kazanır giysiyi satan. yani bunu ben üniversiteyi bitirdikten sonra farkettim artık birşeyler öğrenmek değilde bilenleri kullanarak para kazanmayı düşünür oldum. ben elektrik mühendisiyim her ne kadar yeni olsamda çalıştığım yere çok şey katmaktayım. ve işverenimi hiç anlatmama gerek yok. zaten yazıyı okuduysanız az buçuk anlamışsınızdır.
açıkçası artık ben birşeyleri öğrenmekten vazgeçtim . hele hele yüksek lisans yapmayı hiç düşünmüyorum. dediğim gibi bunların hiçbirini bilmeyen biri benim maaşımın 5-6 katı fazlasını alıyor ise oturupta düşünmek lazım.

not: anlattıklarım büyük firmalara girmeyi düşünen , iyi üniversiteden iyi derecede mezun olacak öğrencilere uygun değildir. ve her zaman heryerde olduğu gibi ististanalar kaideyi bozmaz.

* kendine güven , risk alma , çevrenin geniş olması , sermeyenin olması , okul derslerinin tamanının , dil , pc programlama türlerinin haricinde onlardan kat kat daha kolay 3-5bilgi vs...

iyi çalışmalar , başarılar...

şunu demeyi unuttum burası elektrikçilerin elektronikçilerin forumu her ne kadar yardımcı olmak istesekte bazı yerde eksik bazı yerde yanlış bilgi verebiliriz. makina mühendislerinin fazla olduğu bir forumda da fikir alırsan daha sağlıklı olur.

Forumda okuyacağın bilgiler sana farkında olmadığın birçok tecrübeyi kazandırır. Bunun dışında internetten satın alabileceğin birçok teknik kitap var bunlardan meral ettiklerini arada al oku fiyatları 10-40 TL arasında değişir Türkçe olanların. Dizel motorlarını incele, elektrik motorlarını pompalarını incele, basit elektronik devreler kurmaya çalış. Bir makine mühendisinin bilmesi gereken bazı elektrik bilgileri vardır onları mutlaka öğren. Dil konusunda söylenecek fazla bir şey zaten yok biliyorsundur. Saygılar.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,871
Kullanıcılar
449,461
Son üye
evenzhou

Yeni konular

Geri