Makinalarda topraklama yapmak

nötr makınanın baglantı klemensınde govdeye vıdalanmıssa , yanı kılemense gırmeyıp govdeye baglanmıssa cıhaz 3 faz olarak calısıyordur notre ıhtıyac yoktur tabı tekrar soyluyorum kilemense gırmemısse .notr cıkarıp govdeye topraklama verebılırsın
nötr makinalarda veya diğer cihazlarda hiç bir zaman gövdeye bağlanmaz.gövdeye topraklama bağlanır.nötr kullanılmayacaksa boş bırakılır. slm

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi çalışmalar;
Türkiyede kullanılan Şebeke sistemi,
3faz 400v 1faz 220v olarak kullanılır.3fazlı motorlarda nötr ihiyacı yoktur.Çünkü bu motorlar 3fazlı 380v ile çalışırlar.1fazlı motorlar ise 220v ile çalışırlar.Mono faze motorlar faz ucundan aldıkları elektriği nötr ucundan devreyi tamamlarlar.Nört ucu ile topraklama ucu hiç bir zaman aynı noktada birleştirilmezler(sıfırlama) yapılmaz.Topraklamanın mantığı cihaz ve kullanıcı üzerinden geçecek olan voltajı en kısa yoldan toprağa akmasını sağlamaktır.

Üç fazlı sistemlerde nötr kullanılmaz.Anca sistemde 220v ile çalışması gereken başka cihaz var ise nötr kullanılır.

şimdi anlayamadığıım şöyle bişey var...makinalardaki nötr hattı işletme topraklaması ,yapılan topraklamda koruma topraklaması oluyor bildiğim kadarıyla...makine gövdesinden megerle ölçüm yaptığımızda eğer koruma topraklaması yoksa nötr direncini ölçmüş oluyoruz sanırım...şimdi sadece işletme topraklaması yapılan makinalara yani sadece nötr bağlı makinalarda koruma topraklaması zorunlu olarak istememizmi gerekir...sonuçta makine üzerinde bi direnç değeri ölçülüyor 1,5 ohm kadar ve bu nötr direnci şimdi biz bu makinananın topraklama direnci hesabını yaparken koruma topraklaması olmadığı için topraklaması yokmu diyeceğiz...birde ölçtüğümüz direncin toprakmı nötr mü olduğunu nasıl anlayacağız...

şimdi anlayamadığıım şöyle bişey var...makinalardaki nötr hattı işletme topraklaması ,yapılan topraklamda koruma topraklaması oluyor bildiğim kadarıyla...makine gövdesinden megerle ölçüm yaptığımızda eğer koruma topraklaması yoksa nötr direncini ölçmüş oluyoruz sanırım...şimdi sadece işletme topraklaması yapılan makinalara yani sadece nötr bağlı makinalarda koruma topraklaması zorunlu olarak istememizmi gerekir...sonuçta makine üzerinde bi direnç değeri ölçülüyor 1,5 ohm kadar ve bu nötr direnci şimdi biz bu makinananın topraklama direnci hesabını yaparken koruma topraklaması olmadığı için topraklaması yokmu diyeceğiz...birde ölçtüğümüz direncin toprakmı nötr mü olduğunu nasıl anlayacağız...

ARKADAŞIM SEN BAYA HERŞEYİ KARIŞTIRMISSIN. TOPRAK OLMADAN BU TÜR MAKİNALAR ÇALIŞTIRMAZ. ÇALIŞTIRILIRSA ÇOK TEHLİKELİ SONUÇLAR ORTAYA ÇIKAR. TOPRAK BAŞKA NÖTR BAŞKA. gövdeyi ölçdüğünde nasıl nötrü ölçmüş oluyosun analamadım. Gövdeye nötrü mü bağlıyosun ki. Toprak gövdede zaten bağlıdır. Ha kullandıgın yerde topraklama yoksa gövdeye bağlı toprakın bir anlamı yoktur. Yani tehlike altındasın. Gövdeye bir kaçak olması durumunda topraklama olmadıgı için şalter atmayacak ve seni elektrik çarpacak. Bir aralar bir haber vardı kaynakçı olayı. Kaynak makinesi kullandıgı sırada topraklama olmadıgı için kaynakçı da kaynak makinesi de rahmetli olmuştu.

peki ölçtüğmüz değer nötr direnci değilmi sonuçta nötr de işletme topraklaması...ya kafamda bu olayı netleştiremedim,daha bugün topraklama ölçümü yaptım makine üzerinde 3 faz-1 nötr bağlı ve toprak yok işletme sahibine de sordum yok dedi,ve makine üzerinden 1,5 ohm okudum megerle,şimdi ben bu makinada toprak yok mu demem gerekir...yada ana panodan sıfırlama yapılmışmı oluyor...birde kendi trafosu olanlar tn sistemi kullanıyor bunlarda trafo topraklı cihaz gövdeleri nötrlü bu nasıl oluyorda...

Son düzenleme:
sn. dejavu_82,
Şebeke tipiniz TN-C olarak tasarımlanmış.
TN sistemlerde toprak hata akımları kısa devre akımları mertebesinde olduklarından çoğunlukla sigortalar ve kesiciler kullanılmaktadır .Ancak uzun hatlarda bu akım değerleri oldukca düşmekte ve eğer koruma elemanının açma akım değeri yüksekse standartlarda belirtilen sürede açma yapılamamaktadır.

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,975
Son üye
yamanelektronik2023

Yeni konular

Geri