mach3 soft limit sorunu

Çok tesekkur ederim peki nasıl yaparız Z probe var bağlı aktif şu an geri kalanları nasıl yaparım ilk g code kesimim olacak
Mach3 kullanıyorum nasıl artcamde bir kare kesmek için makinayı start konumuna nasıl sifirlarim

artcam de malzemeye sıfır noktasını nereye ayarladıysanız makineyi manual olarak malzeme üstünde o noktaya getirin x ve y harflerine basın bu eksenler sıfır olacak ekranda z ekseninde alttan ayarlı ise tablaya göre sıfır üstte ayarlı ise malzemenin üstüne göre sıfır alacaksınız

artcam de malzemeye sıfır noktasını nereye ayarladıysanız makineyi manual olarak malzeme üstünde o noktaya getirin x ve y harflerine basın bu eksenler sıfır olacak ekranda z ekseninde alttan ayarlı ise tablaya göre sıfır üstte ayarlı ise malzemenin üstüne göre sıfır alacaksınız

Çok teşekkürler cevabınız için amaz ekseni aciklamanizi anlamadım alttan ayarlı üstten ayarlı nasıl oluyor

Parçada z eksenini ya parçanın altından alırsınız yada parçanın üstünden

Home ve soft limit olmadan makine çalışır.

Home limit : Makinanın referans noktasıdır. Bu noktaları istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Bu noktalarda birer sensör (algılayıcı; anahtar, buton vb.) olması gerekir. Örnek olarak vereyim benim makinamda referans noktaları z 154 x -649 y -789 sersörlerim bu noktalarda home yaptığımda bu noktaları referans daha önceden ne ise makina koordinatını ona ayarlar adım kaçırma filan olmuş ise

Soft limit : Yazılımsal olarak makinanın sınır limitidir. Bu sadece mach3 üzerinden belirlediğiniz makina koordinatları içinde çalışır. Bu koordinatlara geldiğinde durur yada bu koordinatlardan büyük bir çizim yüklerseniz uyarı verir.

Parçada z eksenini ya parçanın altından alırsınız yada parçanın üstünden

Home ve soft limit olmadan makine çalışır.

Home limit : Makinanın referans noktasıdır. Bu noktaları istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Bu noktalarda birer sensör (algılayıcı; anahtar, buton vb.) olması gerekir. Örnek olarak vereyim benim makinamda referans noktaları z 154 x -649 y -789 sersörlerim bu noktalarda home yaptığımda bu noktaları referans daha önceden ne ise makina koordinatını ona ayarlar adım kaçırma filan olmuş ise

Soft limit : Yazılımsal olarak makinanın sınır limitidir. Bu sadece mach3 üzerinden belirlediğiniz makina koordinatları içinde çalışır. Bu koordinatlara geldiğinde durur yada bu koordinatlardan büyük bir çizim yüklerseniz uyarı verir.

Yusuf hocam çok sagolun peki nasıl ayarlarım home swich veya amacım şu aslında bütün eksenlerimin kullanabildigim bütün mm sine kadar kullanmak istiyorum limit swich almamı önerirsiniz değil mi hem daha sağlıklı sanırım kafam rahat olur diye düşündüm kontrol kartımda var bağlantı yerleri gerek yok derseniz de home swichleri nasıl ayarlarım mach3 te net olarak

mach3 deyince akla gelen bütün yardım sever meslekdaş lar bir araya gelmiş gene
hazır sizleri bir arada bulmusken bir kac sorum olacak

ref all home dediğimizde eksenler sensörü görünce bir miktar one cıkıyor eksenler bu öne cıkma mesafesini değiştrebiliyormuyuz

mach3 deyince akla gelen bütün yardım sever meslekdaş lar bir araya gelmiş gene
hazır sizleri bir arada bulmusken bir kac sorum olacak

ref all home dediğimizde eksenler sensörü görünce bir miktar one cıkıyor eksenler bu öne cıkma mesafesini değiştrebiliyormuyuz

Kiskandirma girildiyse değişir, "limite gelince 2mm öne gel" komut satırına bakmak lazım.

Forum istatistikleri

Konular
128,195
Kullanıcılar
449,970
Son üye
Liliane

Yeni konular

Geri