Mach3-Laptop uyumsuzluğu için buraya bakın

Suat_Korkmaz

Profesyonel Üye
Bazı dizüstü bilgisayarların (örneğin IBM/Lenovo Thinkpad T42) paralel portu Mach3 ile uyumsuz çalışabiliyor. DriverTest.exe çalıştırdığımda pulse 24000 civarında göstermesi gerekirken sadece 96 gösteriyor. Pulse çok düşük olduğu için de step motorları delirtecek kadar yavaş çalışıyor.

Çözmek için uzun süre bir çok farklı yöntem denedim ama nafile. En son aşağıdaki yöntem derdime derman oldu.

> Go to Control Panel
> Go to System
> Go to Hardware tab
> Go to Device Manager
> Click on [+] on Computer
> Right Click on displayed ACPI power saving profile
> Choose 'Update Driver'
> Choose 'Install from Specific Location'
> Choose 'Don't search I will determine location'
> Choose 'Standard PC'
> ... then confirm.

The system will then need to restart, so let it do so. Then it will discover every chip that it has and will load a new driver for it, which it will have on board. This process may take some time and you may experience waves of paranoia, but press on. then a final restart should do it.

When I re-ran DriverTest.exe the it was as if a miracle had been performed.

- Denetim masasına git
- Sisteme git
- Donanım tabına git
- Aygıt yöneticisini aç
- Bilgisayarım listesini genişlet [+]
- ACPI güç yönetimine sağ tıkla
- "Sürücüyü güncelle" seç
- "Farklı konumdan yükle" seç
- "Standard PC" seç

Bilgisayar kapanıp açacak ve anakartta bulunan her donanım için yeni sürücü yükleyecek. Bu sırada bilgisayara dokunmayın. Bırakın bu işlemleri bitirsin.

Bittikten sonra bir iki donanımın sürücüsünü bulamayabilir. Onları elle tekrar kurmanız gerekebilir.

DriverTest.exe çalıştırıp sinyalin sabit ve düzgün olduğundan emin olun.

Bu yöntem büyük ihtimalle işe yarayacaktır. Yaramazsa aşağıdaki mesajımda bir iki tane daha tüyo var.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/cnc-and-torna/90324-mach3-sikintisi/sayfa2.html#post553299

Suat

Ramerturk'e çözümü bulduğu için teşekkürler.

Merhaba. Ayni sorunu yaşıyorum. Motorlarin tiriltili calismasindan dolayi 1 haftadir forumdaki arkadaslarla olayi çözmeye çalışıyorduk. En sonunda normal masaüstü pc ile deneyince motorlar düzgün çalıştı. O zaman Laptop tarafinda bir sıkıntı olduğunu anladim. Sizin yazdıklarınızi deneyip sonucu buradan paylaşacağım. İnşallah işe yarar da yeniden Laptop almak zorunda kalmam.

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,976
Son üye
ARALSAN

Yeni konular

Geri