Mach3 Backlash

Malzeme işleme konusunda da özellikle az talaş vererek sıfır frezeler işe denedim. Birde Kaliteli bir kumpasla freze çapını Özellikle ölçerek tam giriyorum.

bir elsende kitlenme yaptı

kilitlenme yapmasının 2 sebebi var.
birincisi bilyaların vidalı mil yatağına tam oturmaması ikincisi ise,
somunun başında ve sonunda sıyırıcı plastikler var.
onların yönü veya o anki durumu vidalı mil yuvalarına baskı yapacak şekilde takılmış olmasıdır.

onlar da çok önemli bir unsur.
fabrikasında takılırken o plastik sıyırıcıların sağında ve solunda setscrew var sabit tutması için
takılırken fabrikada o setscrew un değeceği yerler işaretlidir biraz oyuktur.
eğer oralar kaçıksa da vidalı mile geçmez veya geçer ama çok sıkı olur siz de allah bilyalarda problem var galiba diye sanabilirsiniz.
aşağıda resimde çizdiğim mavi yer beyaz sıyırıcıyı gösteriyor. sağında ve solunda o mavi yuvarlakla çizdiğim yerde de setscrew var sıyırıcıyı sabit tutmak için.
ayrıca kırmızı ile çizdiğim plastik tıpaların oraya kağıt katlayıp sıkıştırıp somun gövdesine sıkıca takarsanız gene bir nebze boşluğu almış olursunuz. türk usulü dür ilerde daha çok bilyalar aşınabilir ;)
Ekran Alınaatısı.JPG

Bende 300 usdlik bi somunda olmuştu..hwmide 7kw servo bağlıydı 5005 hatve...

7 kw mı hööhh :)

Pekii şu general config sayfasındaki shuttle accel şeysi nedir ?

Benim Z ve X ekseninde yok. Y ekseninde var. Onunda sebebi bu boşluk. Steplerin atlayıp atlamadığını nereden tespit ettin?

İşe göre çok büyük problem değil gibi gözükse de diyelim çok ince pah yapacaksınız. Makina doğru dürüst pah yapmıyor. O sebeple düzeltimeli..

komparatör varsa düşük hızlarda ölçüm yaparsan anlarsın
düşük hızlarda step atlamaz

backlash ın olayı ;
eksen hareket edip aksi yöne ettiği an anlaşılır..

Benim Z ve X ekseninde yok. Y ekseninde var. Onunda sebebi bu boşluk. Steplerin atlayıp atlamadığını nereden tespit ettin?

İşe göre çok büyük problem değil gibi gözükse de diyelim çok ince pah yapacaksınız. Makina doğru dürüst pah yapmıyor. O sebeple düzeltimeli..
Enkoderli step kullanıyorum adım kaçırma olmaz olsada zaten hata verir.

O zaman çift somun takacağız. Gerçi tasarıma göre oraya girerse alanı küçül tür mü bakmak lazım.

Forum istatistikleri

Konular
128,285
Kullanıcılar
450,116
Son üye
Solud1

Yeni konular

Geri