Mach3 Backlash

KAYSERİ

Profesyonel Üye
Selamlar ahali. Maalesef ki başlıktan da anlaşılacağı gibi sıfır aldığım vidalı millerde boşluk var ve bir türlü Backlash ile düzeltemedim. ilk başta yok gibiydi sonra olduğunu fark ettim komparatör ile ölçüm yaparak bazı değerler yazarak düzeltmiştim ama şimdi yine dikleniyo bana. :( Bu konuda tecrübesi bilgisi olanlar var mı ?

Amcanın birisi Backlash ayarı haricinde "General Config" sayfasında "Shuttle Accel" içinde bir değer giriyor. Bu değerin ne işe yaradığını bilen var mı ?

Gıymatlı yardımlarınızı esirgemeyiniz :( :(

mach3 de backlash ayarı yaparsanız makine önce gcode u işleyip kayıp ya da gitmesi gereken yolu hesaplayıp o kadar hamle yapar. bu da makine gcode hareketi bitirince durur sonra o hamleyi yapar gene durur.
bu şekilde vuruntulu gibi bir çalışma oluyor makinede pek tavsiye etmiyorum.
daha eski yazılarımda 2. vidalı mil somununu somun gövdesine yaylarla nasıl bağladığımı göstermiştim. forumda aratırsanız en azından bir somun daha alıp bu backlash i önleyebilirsiniz.
hatta imkan olsa bütün vidalı millere 2 şer somun takmakta fayda var çünkü piyasadaki somunlar genelde çin malı pek bi kalitesi yok.

Ne kadar fark var en kötü cinde malında dahi olmaz normalde..ölçü verebilirmiain fark nedir

Atakan abi evet dairesel alan tarama cep boşaltma gibi işlemlerde vuruntu oluyor. Vuruntu derken şöyle boşluk hesaplamaya uğraştığı için yön değişiminde Vuruntu olmuş oluyor.

@rocco216 Abi haklısın çinde olsa boşluk olmamalı ama anlamadım cidden.
X ekseni için 0.1 mm gibi ölçtüm. Y ekseni için 0.22-0.25 mm ölçtüm. yuvarlak işleme yaptım ama olmadı. 14 mm yazdığım çapı 0.2 mm 0.3mm küçük işliyor.

Yuvarlak şekli elips şekilde yapıyor. Elipsin duruşu da değişik. elipsin Uzun tarafının uçlarına A ve B dersek. A noktası X ve Y nin artı olduğu yerde, B noktası da X ve Y nin eksi olduğu bölgede

Koca koca pahalı tezgahlarda da oluyor vidalı millerin her iki yönde fiks yap bak bişi olmayacak bana cok oluyor..

Koca koca pahalı tezgahlarda da oluyor vidalı millerin her iki yönde fiks yap bak bişi olmayacak bana cok oluyor..
fiks nedir abi ?

Aslında satıh rulmanı var her iki vidanın uç kısımlarında ama yinede aldıramadık boşluğu. Yarın biraz daha uğraşacağız.

Atakan abi evet dairesel alan tarama cep boşaltma gibi işlemlerde vuruntu oluyor. Vuruntu derken şöyle boşluk hesaplamaya uğraştığı için yön değişiminde Vuruntu olmuş oluyor.

@rocco216 Abi haklısın çinde olsa boşluk olmamalı ama anlamadım cidden.
X ekseni için 0.1 mm gibi ölçtüm. Y ekseni için 0.22-0.25 mm ölçtüm. yuvarlak işleme yaptım ama olmadı. 14 mm yazdığım çapı 0.2 mm 0.3mm küçük işliyor.

Yuvarlak şekli elips şekilde yapıyor. Elipsin duruşu da değişik. elipsin Uzun tarafının uçlarına A ve B dersek. A noktası X ve Y nin artı olduğu yerde, B noktası da X ve Y nin eksi olduğu bölgede

faruk şimdi önemli bir iki noktaya değineyim.

mesela yuvarlak bir şekil kesiyorsun elips oluyor diyorsun.
kestiğin bıçağın da iyi kalitede aşınmamış olması gerekir bu ölçümleri yapabilmen için.

bence bu şekilde ölçüm yapma.
düzgün kaliteli bir komparatör al ya da birinden ödünç al.
bu şekilde ekseni ölç

uçlar kimi zaman esniyor köreldiklerinden dolayı. çıkan talaşdan anlayabilirsiniz.

dediğim gibi komparatörle ölçüm yaparsan iyi olur.
0.2mm hata payı benim için çok
kimine göre amaaaan noolcak sanki olabiliyor..
bende de böyle bir hata vardı. en son sıfır aldığım somun da direk böyle bir rakam çıkınca iki vadalı mili birbirine yaylı takmıştım. yaptığım adımlar tek tek şu,
şahin rulmandan aldığım vidalı mil somununu önce içini dağıttım.
somun taiwan malı ve 4 plastik tıpalı modelden (yani vidalı mili bilyaların kavrama alanı daha geniş)
çıkan bilyaları tek tek temizledim sadece peçeteyle başka birşeyle değil wd40 falan sakın sıkma.
bilyaları dijital kumpasla ölçtüm tek tek. farklı olanları ayır. bunlar zamanla aşınabilen zımbırtılar (zaten vidalı milin üstündeki yağın rengi siyahlaşmaya başlamasından anlarsın bilyaların aşınmasını)
4 plastik tıpalı modellerden kullanmak daha avantajlı. tıpalara da bak aşınma varmı içinde pislik birikmesi vs.
daha sonra her bir tıpa demek birer sıra demek vidalı mili çevreleyen. çıkan bilyaları da say ki çin malları içine koymaya hem üşeniyorlar hemde bilyadan arttırıp malzemeden çalıyorlar.
hepsi mutlaka bilya sayısı eşit olsun. bilya eksikse şahin rulmandan isteyiver onlar gönderiyor.
bilyaları da sıralayıp koyarken somunun içine boşluksuz olmalı yani bilya eksik olmasın.
bu şekilde hem bakımını yapmış olursun hem de daha uzun kullanmış olursun somunları.

Fiks sabit hiç bir boşluk olmassız bağlantı yap demek istedim..

Aseyurt ben sahinin plastik tıpalı olanlarından kullandım ve bir elsende kitlenme yaptı birebir drğişim yaptılar bende deği işi m esnasında fark verip biraz daha pahalı olanı almıştım..tabi ki bu cok thk markasındada basıma gelmişti..
Sahin rulman thk dan daha hızlı işimi çözdü ama benimde bir günüm ayrıca vidadan cıkmayan somunla baya bi zaman geçirmem gerekti..

komparatör var abi komparatör ile ölçüm yaparak Backlash değeri giriyorum zaten.

Somunlar ilk kez takılırken dağılmıştı. tek tek özenle takmıştık bilyeleri. Eksik yok adet olarak yani babam dağıtmıştı eksiksiz yerleştirdim dedi. Ama yine de tekrar kontrol ederim i. Olmaz ise mecbur sökecez somunları falan sıfırdan

Fiks sabit hiç bir boşluk olmassız bağlantı yap demek istedim..

Aseyurt ben sahinin plastik tıpalı olanlarından kullandım ve bir elsende kitlenme yaptı birebir drğişim yaptılar bende deği işi m esnasında fark verip biraz daha pahalı olanı almıştım..tabi ki bu cok thk markasındada basıma gelmişti..
Sahin rulman thk dan daha hızlı işimi çözdü ama benimde bir günüm ayrıca vidadan cıkmayan somunla baya bi zaman geçirmem gerekti..

Uzun eksende pahalı olan somundan aldık güya. :)

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,942
Son üye
Nzmtekin

Yeni konular

Geri