Mühendisin proje ve imza yetkisi.(Haksızlık var mı?)....

Emo'nun yanlış yaptığını düşündüğüm o kadar çok şey var ki. Bence yaptıkları çoğu şey sadece odaya para kazandırmak için. Başka dertleri yok.
"o kadar çok şeyden" en az bir tanesini söylemen lazım ki tartışma ortamı devam edebilsin değilmi?

elektrik projeleri niye bu kadar ucuza çiziliyor? niye bir standartı yok?
cunku emo bizim hakkımızı savunmuyor, oda kurulmus bir birlik oluşsun, organize olalım diye ama her kafadan bir ses cıkıyor. e bir oda, gorevlerinin hiçbirini yapmıyorsa ne yapar, para yer. zehir zıkkım olsun diyorum, baska da bişey demiyorum...

Firmada maaşlı çalışıp ekstra iş yapmaktan bahsetmiyorum.
Maaşlı çalışan bir mühendis aldığı maaşın karşılığı olarak proje çizecek.
Ve projesinin her türlü takibini yapabilecek.
Bunda bir mahzur görmüyorum.
Kısıtlama getirmenin bir yararı yok.Üstelik çizilen projeler odanın onayından geçecek.uygulama zaten böyle.yaşanan acı tecrübelerden bahsetmişsin.
sanırım yıkılan binaları kasdediyorsun.bu binaların projelerini mühendisler çizdi.
TUS(teknik uygulama sorumlusu) yine mühendislerdi.
çizilen projelerde bir sorun yok.sorun denetimde.bu konu benim bahsettiğim meselenin biraz dışında aslında.
Uygulamanın doğru olduğu kanaatindeyim. Ben bir firmada maaşlı çalışıyorsam ekstra iş yapmamalıyım. Taahhüt işi yapmak istiyorsam alırım SMM belgemi açarım şirketimi otururum işimin başına. Mesleki ünvanı kariyeri olmayan kişilerin kurduğu firmadaki mühendisin proje çizip imzalayamamasıda uygundur Yönetim olarak bu işin bilincine sorumluluğuna vakıf olmayan bir toplulukta proje çizip onaylamaya izin vermemek bence mantıklı. Kurallar ve yasalar yaşanan acı tecrübeler ışığında belirlenir tıpkı askerde elimi kıyma makinesine sokmayacağım, banyoda sabuna basmayacağım diye imzalattıkları saçma liste gibi aslında hepsi yaşanmış olaylardır,acı tecrübelerdir.

Bir de odaya para kazandırmaktan bahseden arkadaşlar;
bu gayet normal birşey.odanın gelirlerinin artması kötü birşey değil ki.
yeterki yerinde kullanılsın,çarçur edilmesin.

Proje çizim için (elektrik için) mühendisin smm olarak görevde bulunması şartları olan kendi şirketi-ortak veya bir mühendisin şirketinde maaşlı çalışması bence doğru bir uygulamadır.Doğru olmayan ise emo'nun uygulamalarıdır.Sn. elek'in konuyu açın demesi sanırım piyasa şartlarını iyi bilmemesi veya smm olarak çalışmaması olabilir diye düşünüyorum.Bir mühendise devletin verdiği haklar,başkalarının (veya başka bir mühendisin) sömürüsü olmamalıdır,emo buna engel olmalıdır fakat bizzat oda mensupları bunu yapınca,asıl amacı üyelerinin menfaatini korumak olan bir kurum maalesef amacından sapıp bazılarının keyfiyetine kalmıştır.Mhacanal'ın yorumlarına katılıyorum.Saygılar

Konunun dışına çıkmak istemiyorum.Esas konu bir EM' nin imza yetkisinin sınırlandırılması olayı.
projeler niye ucuza çiziliyor diye sormuş "mhacanal" arkadaşımız.
Şöyle bir durum varmış;
"Projeni bedava çizerim,ama işin taahhütünü bana verirsen eğer."
Ben SMM değilim.Piyaşa şartları derken ,piyasa herkes için zor.
Dolayısı ile piyasanın zor olması EMO yönetmeliğindeki kısıtlama ile ilgisi olmasa gerek.
Şunu söylemek istiyorsanız;
"bu kısıtlama kaldırılırsa serbest çalışan EM lerin işi zora girer."
durum buysa bir tarafı kollamak olur ki bu büyük haksızlık olur.
EMO yönetiminde olan bir arkadaşımız, EMO nun kendi adına çalışan EM lerin
egemenliğinde olduğunu söylemişti.Yine EMO nun yönetiminde olan bir başkası
EMO yu serbest EM lerin yüklendiğini(fedakarlık anlamında)söylemişti.
Bu durum tartışılabilir.EMO nun yönetiminde ücretli çalışan ezici çoğunluk olsaydı acaba yönetmelik nasıl olurdu?
Bu kısıtlama kaldırılırsa sonuç ne olur acaba?Biraz da bu açıdan bakalım olaya.
EMO nun yanlış uygulamalarını da konuşursak iyi olur.SMM olmadığım için işin içinde değilim doğal olarak. sadece izlemeye çalışıyorum.

Mesele serbest çalışan-maaşlı çalışan veya smm dışında çalışanın proje yapabilmesinden öte şu anki düzensizliklere çare getirmek olmalı,ne kadar tartışsak boşuna olacak yoksa..

projenin ucuza cizilmesinin taahhutle alakası yoktur veya cok nadirdir. ama emo bunu duzenleyebilir, hatta duzenlemelidir. bugun otobus firmaları bile organize olmus, sefer ucretlerini her firma sabitlemişse ve biz muhendisler bunu yapamıyorsak; ya zekamızdan suphe ederim ya da emo yonetimindekilerin sereflerinden...
not: lafım, emo yonetiminin hepsine degildir, arada namuslular da olabilir. ama gidişata bakılınca; namuslu ve serefsiz oranı belli sanırım, yorum sizin...
sürç-i lisan ettiysem affola...
ayrıca elek arkadasımın dedigi gibi emo nun smm hakkında yaptıgı kısıtlamalar, biz muhendisler için faydalı olan tek harekettir. ama faydalı olmasının yanında, adil bir uygulama olduguna katılmıyorum.

projenin ucuza cizilmesinin taahhutle alakası yoktur veya cok nadirdir. ama emo bunu duzenleyebilir, hatta duzenlemelidir. bugun otobus firmaları bile organize olmus, sefer ucretlerini her firma sabitlemişse ve biz muhendisler bunu yapamıyorsak; ya zekamızdan suphe ederim ya da emo yonetimindekilerin sereflerinden...
not: lafım, emo yonetiminin hepsine degildir, arada namuslular da olabilir. ama gidişata bakılınca; namuslu ve serefsiz oranı belli sanırım, yorum sizin...
sürç-i lisan ettiysem affola...
ayrıca elek arkadasımın dedigi gibi emo nun smm hakkında yaptıgı kısıtlamalar, biz muhendisler için faydalı olan tek harekettir. ama faydalı olmasının yanında, adil bir uygulama olduguna katılmıyorum.

bir zamanlar emo ile belediyeler arasında yapılan anlaşmalar ile belediyeden geçen projeler için emo vizesi vede proje çizildiğine dair fatura (bu fatura emeo kitapçığında bulunan yapı şartlarına uygun fiyat üzerinden hesaplanıyordu ve projeci ile işveren arasında idi) şart koşuluyordu.
sonra nemi oldu işverenlerin yüksek fatura/ücret istememesi üzerine belediyeler emo ile olan anlaşmalarını birer birer iptal ettiler. günümüzde ise artık böyle bir problem artık yok.

emo yu eleştirirken emonun devlet kuruluşu olmadığını ve yaptırım gücü devletin yasaları ile sınırlı olduğunu bilmenizde de fayda var. ama yinede ben emoyu eleştirecem kardeşim derseniz heralde emonun bir devletçe onanmış bir çalışma şekli vardır, bu çalışma şekline uygun hareket ediyormu etmiyormu okuyup o zaman eleştirirsiniz.
örnek olarak : yapı sınıflarına göre ve m2ye göre proje çizim fiyatları her sene kitapçık olarak emo ca yayınlanır. proje çizen firmaya devlet sen bu fiyattan az çizebilirsin deme yetkisini vermişmidir? vermemişmidir? verdiyse nasıl denetleyecektir?

Forum istatistikleri

Konular
128,357
Kullanıcılar
450,216
Son üye
omerfaruk58

Yeni konular

Geri