Lojik devre sorunsalı

gözde*

Üye
arkadaşlar benim kombinasyonel bir lojik devre tasarlayıp gerçeklemem gerekiyor, tasarlama konusunda az çok fikrim var ama gerçekleme konusunda tek bir fikrim bile yok.karaköye gidip bana kapı lazım falan dediysem de onlarda hangi entegrenin ne kapısı olduğunu bilmediklerinden bana yardım edemediler bi kaç kapı led ve bi de board verip yolladılar. aşağıya resimlerini de koyacağım, entegreleri ledleri nasıl yerleştireceğimi çalıştıracağımı bile bilemiyorum galiba bir de güç kaynağı lazım.bilgi konusunda tam anlamıyla acınacak haldeyim.amacım mesela 4 farklı led i o anki giriiş değerine göre yakmak.switch falan da lazım olabilir ama onu da nasıl halledicem bilmiyorum.lütfen yardımm edin

Yönetici Notu: Paylaşılan fotoğraf, fotoğraf paylaşım sitesinden silindiği için kaldırılmıştır.

teşekkür ederim de teorik kısmı az çok biliyorum.doğruluk tablosu indirgeme vs. çok problem değil.beceremediğim kısım elimdekileri nasıl kullanabileceğim.boarda nasıl yerleştirme yapılacağını bile bilmiyorum.led nasıl yanacak,güç kaynağı nasıl bişey olmalı gibi

led lambaların lojik kapılar ile kontrolünü yapacaksın sanırım.and or nand kapısı falan galiba.aslında yapacagın devre çok basit.ledlerin çalışma aralıgında bir doğru akım kaynağı bağlayacaksın ve entegreden öncede bir ön direnç.sana verilen entegrelerin datasheet ini bulman lazım hangi bacaktan hangi çıkış alınır girisi neresidir vs.ama bence entegre kullanmak yerine transistör kullanman daha mantıklı.ve bu siteyi bir ziyaret et .............

Moderatör tarafında düzenlendi:
entegre kullanmamızı hoca söyledi yani mecburiyet gibi bişey.datasheetlerini de buldum şimdi uğraşıcam artık.teşekkürler

led lambaların lojik kapılar ile kontrolünü yapacaksın sanırım.and or nand kapısı falan galiba.aslında yapacagın devre çok basit.ledlerin çalışma aralıgında bir doğru akım kaynağı bağlayacaksın ve entegreden öncede bir ön direnç.sana verilen entegrelerin datasheet ini bulman lazım hangi bacaktan hangi çıkış alınır girisi neresidir vs.ama bence entegre kullanmak yerine transistör kullanman daha mantıklı.ve bu siteyi bir ziyaret et .............

entegregre yerine transistör'ü daha temel olduğu için mi önerdiniz?
ilerde biraz daha yüksek akım gerektirebilecek devreler hazırladığında entegre yetersiz kalabilir ve transistörlerle çalışması gerekebilir diye mi acaba bende yeni yeni araştırıyorum bu konuları da o nedenle sordum...
elektronik bilgim çok çok az...
sizlerin sayesinde öğreniyorum birşeyler...
foruma da bayıldım adeta...
Teşekkürler..

datasheetarchive.com dan istediğin kapıyı yazıp (and or nand vs..) ilgili entegrelerin kodlarına ve datasheetlerine ulaşabilirsin.
"sorunsal"da iyiymiş

Forum istatistikleri

Konular
128,390
Kullanıcılar
450,275
Son üye
mustafa0638

Yeni konular

Geri