LM317T potansiyometre problemi

zorro2083

Üye
Merhaba arkadaşlar aşağıda gördüğünüz güç kaynağı devresini delikli plaket üzerine kurdum. 1-30v 2-3 amper rahat alıyorum. Devrede sıkıntı yok ancak şöyle bir problem var: Potansiyometre yanıyor :D nasıl oluyor anlamıyorum potansiyometre baya dumanladı. Açtım baktım baya bildiğiniz kömür olmuş bi bölümü. Potu çevirmeye başladığımda voltaj çok hızlı yükseliyor sanki %15 gibi bir kısımda tabandan tavana ulaşıyor voltaj. Haliyle bu kadar kısa mesafe üzerine sanıyorum çok yük biniyor ondan yanıyor. Sizce böyle bir problem neden olabilir? Çözüm için ne yapmam gerekir? Daha önce de LM317T ile güç kaynağı yapmıştım ama böyle bir probleme rastlamadım. Cevaplarınız için teşekkürler.

Ekli dosyalar

• guckaynagi.jpg
    guckaynagi.jpg
    140.3 KB · Görüntüleme: 78
Şemada hata var.
D1 diyotuna parelel bağlı 240 ohm direnç te olması lazım.

D1 ve C2 doğru bağlanmışsa şaseleme hatası vardır.
Devre yapılışını görmeden birşey diyemem.

D1 ve C2 de doğru bağlı şimdi baktım. Eleman yönlerinde sıkıntı olduğunu sanmıyorum çünkü birkaç kez kontrol ediyorum her devrede yapmadan evvel.

Bahsedilen 240 ohm diyota paralel değil transistörlerin emiteri yani çıkış ile ADJ ucu arasında olacak. O direnç feedback direncidir. ve çıkışa bağlanmalıdır.
potansiyometreyi korumak için pota seri 100 ohm direnç bağlayabilirsiniz.

Bahsedilen 240 ohm diyota paralel değil transistörlerin emiteri yani çıkış ile ADJ ucu arasında olacak. O direnç feedback direncidir. ve çıkışa bağlanmalıdır.
potansiyometreyi korumak için pota seri 100 ohm direnç bağlayabilirsiniz.
İnternette gördüğüm gezdiğim hiç bir devrede bahsettiğiniz şekilde değil direncin bağlantısı. Ayrıca daha önce de kurmuştum bu devreyi hiç bir problem olmamıştı. Şimdi böyle bir şey yapması LM317'de sıkıntı olabileceğini aklıma getiriyor. Ama sıfır kullandım ve voltaj ayarı da yapıyor bir problem yok gibi

Mümkünse deneyin ve sonucu yazın.

Mümkünse deneyin ve sonucu yazın.
Dediğiniz şekilde yaptım ve potu da değiştirdim. Direnç direk kıpkırmızı kesildi ikiye ayrıldı. Min. çıkış voltajı 8.2v gösterirken max çıkış voltajında bi değişiklik olmadı. Ama potta bi sıkıntı olmadı. Ayrıca LM317 soğutucuya bağlı olmasına rağmen ısındı. bi yerde problem var ancak çözemedim...

Direnc yada potun yanmasi asiri akim cekildigine dair isarettir.

Isinan parcalarda sorun olmasi muhtemel veya kisa devre olmasi olasidir.

Uyguladiginiz devreyi girebilirmiyiz sema dwgil devreyi gorursek belki bir ip ucu yakalariz.

Forum istatistikleri

Konular
128,434
Kullanıcılar
450,361
Son üye
trise

Yeni konular

Geri