Lineer Aktuatorun timer switch ile birlestirilmesi

Random501

Üye
Herkese merhaba,

Forumunuzda yeniyim ve asagidaki sorumun kolayca cevaplanabilecegini dusunuyorum. Oncelikle belirtmek isterim ki elektrik devreleri konusunda herhangi bir bilgi birikimim yoktur. Zaten sorumun basitliginden de anlasilabilecektir.

Elimde 24V DC bir lineer aktuator cihazi var. Bu cihaz, icindeki motor sayesinde lineer olarak asagi-yukari hareket ediyor. Ben bu cihazi bir timer switch ile birlestirip gunun belirli saatlerinde bir dolabin kapagini acmasini, birkac saat boyunca acik vaziyette durmasini. Ardindan da tekrar ters yonde hareket edip kapatmasini istiyorum. Timer switch i buna gore programlamada sorun yasamiyorum ancak bu iki ekipmani birbirine nasil baglayacagim konusunda destege ihtiyacim var. Ama bu cevabi bu konuda hic bir uzmanligi olmayan bir kisinin anlayabilecegi sekilde paylasirsaniz cok memnun olurum.

1. Switch 230V ile calisiyor yani oncelikle sebeke elektrigini N ve L olacak sekilde switchin ilgili yerlerine baglayacagim degil mi?
2. Lineer aktuatorun 6 pinli bir soketi var bunlardan 2 tanesine akim verince motor hareket ediyor baglanti yonunu degistirince de ters yonde hareket ediyor. diger pinler de baska ozellikleri kontrol ediyor ama simdilik onlara ihtiyacim yok. Dolayisiyla switchten cikan 1,2 ve 3 nolu baglanti noktalarindan hangisini motoru hareket ettiren iki pime baglamam gerekir.?
3. Elimde bir de 24V DC adaptor var, bu adaptoru de switchten sonra motordan once olacak sekilde baglamam gerekiyor bunu nasil yapabilirim?

Simdiden tesekkurler, saygilar

IMG_3774.jpg
IMG_3775.jpg

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Aktüatörde limit swiç varmı?
Her iki yönde de varsa bunu gerçekleştirmeniz daha kolay.
Ayrıca eliinizdeki adaptörden 1 tane daha olursa veya split supply bir voltaj kaynağınız olursa , istediğniz şekilde, siz yapabilirsiniz.
Bunun dışındaki çözümler, sizin seviyeniz bakımından daha karmaşık olacaktır.
Aktüatördeki 6 pinli soket bağlantı detayları varmı?, pdf dosyasına ulaştım ancak bu detay yok

Son düzenleme:
aktüatörde limit switch yokmuş. Hall sensör çıkışlı.
Elektrik devre konusunda bilginiz yoksa işiniz zor.

Sizin 2 adet limit siviçine, 4 adet 24volt çift kontak röleye ihtiyacınız var. Şu devreyi kurmanız gerekiyor. Burada start butonu yerine zaman rölesinin kontakları bağlacak. Ayrıca A-K rölee-lerine birer röle daha paralel bağlanıp motor kontrol edilcek

Ekli dosyalar

• garajdevre.gif
    garajdevre.gif
    1.9 KB · Görüntüleme: 10
Detayli cevabiniz icin tesekkur ederim @wanted0035
Sanirim profesyonel destek almam gerekecek.
Aslinda motor uzerinde tam kontrol saglamak degil amacim. Zira ilgili pimlere akim verdigimde motor hareket ediyor ve son noktaya ulastiginda otomatik duruyor. Benim amacim da zaten her seferinde ya tamamen acilmasi ya da tamamen kapanmasi. elimdeki roleyi kullanarak bu sekilde bir baglanti yapmam mumkun degil sanirim.

Detayli cevabiniz icin tesekkur ederim @wanted0035
Sanirim profesyonel destek almam gerekecek.
Aslinda motor uzerinde tam kontrol saglamak degil amacim. Zira ilgili pimlere akim verdigimde motor hareket ediyor ve son noktaya ulastiginda otomatik duruyor. Benim amacim da zaten her seferinde ya tamamen acilmasi ya da tamamen kapanmasi. elimdeki roleyi kullanarak bu sekilde bir baglanti yapmam mumkun degil sanirim.
Sanırım mümkün.
Ancak söylediğiniz " son noktaya ulastiginda otomatik duruyor" doğru gözlemlediyseniz mümkün.
Tabi daha önce belirttiğim spliı supply veya bu adaptörden 1 tane daha gerekecek. Elinizdekinin teknik özelliklerini biliyorsanız yazın.
Spliı Supply yapmak ta çok basit ve ucuz bir şey, hazır olanlardan da temin etmek mümkün, yarın size çizimi gönderirim.

En kolay haliyle 2 şekilde yapabilirsiniz

1. Yol Split Supply yapabilirsiniz 1 adet trafo, 4 diyot ve 2 kondansatör gerekir,.
actuator1.png

2. Veya ikili röle kartı alabilirsiniz,150-200TL arasındadır.
actuator2.png

(Alacağınız krta göre terminal uçları değişebilir)

Kolay gelsin

Mesajınız boş olarak kayıtlı

Hocam detayli aciklamalar icin cok tesekkur ederim. Sanirim 2. opsiyonu yani röle karti kullanilarak yapilani deneyecegim.

Kiymetli desteginiz icin tekrar tesekkur ederim.

Iyi calismalar

Hocam detayli aciklamalar icin cok tesekkur ederim. Sanirim 2. opsiyonu yani röle karti kullanilarak yapilani deneyecegim.

Kiymetli desteginiz icin tekrar tesekkur ederim.

Iyi calismalar
Röle kartı alacaksanız, Jumper pozisyonlarına dikkat edin, girişlerde (bağlanmadan) + voltaj olacak, sizin timer aktive olduğunda 0V olacak.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,978
Son üye
food_eng_1952

Yeni konular

Geri